Xiaomi 15: egy újabb megbízható, mégis meglehetősen szürke okostelefon a piacon.

A Xiaomi idén is a Barcelonában rendezett MWC-n (Mobile World Congress) jelentette be a Xiaomi 15 és Xiaomi 15 Ultra modell európai megjelenését, és a két készülék közül a "sima verziót" volt lehetőségem még a hivatalos premier előtt kipróbálni. A Kínában már tavaly óta kapható mobil ugyan hozza a felső kategóriától elvárható minőséget, de ez a készülék is bizonyítja, hogy kezd szinte teljesen kikopni az innováció napjaink csúcstelefonjaiból.
"Ismét kaptunk a gyártótól egy megszokottnak mondható, az izgalmas újdonságokat szinte teljes egészében mellőző ráncfelvarrást" - írtam február közepén a Samsung Galaxy S25 Ultráról, és ugyanez a mondat megállja a helyét a hazánkban márciusban piacra dobott Xiaomi 15 esetében is, amely a tavaly ilyenkor debütált (és általunk unalmasnak titulált) Xiaomi 14-hez képest csak nagyon csekély valódi újdonságot képes felmutatni a változatlanul 400 ezer forintos árcéduláért cserébe.
Már a külsőt nézve is alig vehetők észre különbségek tavalyhoz képest, a készülék dimenziói (152,3 mm x 71,2 mm x 8,08 mm) ugyan változtak, de az eltérések nem érik el az 1 millimétert sem, az egyetlen szembetűnő változás a Xiaomi 14 dizájnjával összevetve, hogy a hátlapi üveg már nem domborodik ki a keretből, hanem az előlaphoz hasonlóan teljesen sík. Újdonság továbbá, hogy LED-es vaku immár nem a méretes szenzorszigeten kapott helyet, hanem mellette. A kijelző változatlanul 6,36 hüvelykes, a korábbinál kisebb, mindössze 1,38 milliméteres kávákkal. A keret alumínium, a képernyőt pedig a cég által fejlesztett üveg védi, ami a gyártó állítása szerint tízszer ellenállóbb, mint az elődön található Gorilla Glass Victus.
A képernyő alapját ezúttal is egy 68 milliárd szín megjelenítésére képes AMOLED panel adja, 2670 x 1200 pixeles felbontással (460 ppi), maximum 120 Hz-es képfrissítéssel, Dolby Vision, HDR10 és HDR10+ támogatással, illetve optikai helyett immár ultraszonikus, villámgyorsan működő ujjlenyomat-olvasóval, aminek már a vizes vagy koszos kéz sem akadály. A Xiaomi állítása szerint a kijelző idén már 3200 nit maximum fényerőt tud, ezt persze érdemes fenntartással kezelni, ugyanakkor összességében elmondható, hogy a kijelző briliáns megjelenítést biztosít - napfénynél is - tökéletes kontraszttal, tűéles képekkel és remek színekkel - viszont a Xiaomi 14 hasonló paneljéhez képest itt sem érződik komoly előrelépés.
A készülék tapintása kifejezetten élvezetes, és a nagyméretű kamerasziget ellenére sem érződik nehéznek a fej, a sarkok pedig kényelmesen simulnak a kézbe. Stabilan tartható, csúszásmentes, bár a hátlapi üveg sajnos hajlamos összegyűjteni az ujjlenyomatokat.
A keret formája megmaradt, azonban a színek tökéletesen illeszkednek a kiválasztott árnyalatokhoz. Az összeszerelés minősége ezúttal is kiemelkedő, ahogyan azt már megszoktuk. Érdemes megemlíteni, hogy a készülékhez most is tartozik egy sztereó hangszóró, a SIM-tálcába pedig két nano méretű kártya is elhelyezhető. A por- és vízvédelem szintén az IP68 szabvány szerint készült, így bátran használhatjuk különböző környezetekben.
A csomagban nem található adapter, erről részletesebben itt olvashatsz. A leírás és a SIM-tű mellett egy 90 wattos töltést támogató USB-C/USBA-A kábel, valamint egy elegáns fekete színű szilikon tok is helyet kapott, amely kiváló minőséget képvisel.
Ahogy az összes mostanában megjelenő csúcstelefonban, így a Xiaomi 15-ben is a Qualcomm éppen legerősebb processzora, a három nanométeres gyártástechnológiával készült, 8 magos (2x 4,32 Ghz + 6 x 3,53 Ghz) Snapdragon 8 Elite kapott helyet, amit Adreno 830 grafikus chip és egy Hexagon lapka egészít ki - utóbbi a manapság egyre divatosabb mesterségesintelligencia-funkciókat szolgálja ki.
A készülékhez 256 vagy 512 gigabájtos UFS 4.0 háttértár társul, valamint 12 gigabájt LPDDR5X memória. Ez a kombináció egy igazán erős teljesítményt biztosít, aminek köszönhetően az Antutu benchmark teszt során sikerült elérnem a 2,5 millió pontos eredményt. Ez körülbelül 20%-os teljesítménynövekedést jelent a Xiaomi 14-hez képest. Érdemes megjegyezni, hogy létezik egy 16 gigabájtos memóriával és 1 terabájtos háttértárral rendelkező változat is, ám sajnos ez a modell nem érkezik meg Európába.
A megterhelő feladatok közben a melegedés idén sem maradt el, a teszt során többször előfordult, hogy a hátlapi üveg bőven 40 Celsius fok felé melegedett, szóval a hűtés nem javult jelentősen tavalyhoz képest. Azt persze érdemes tudni, hogy ezt csak komolyabb terhelés alatt produkálta a telefon, a teljesen hétköznapi használat, de még a mobiljátékok futtatása során sem sikerült megismételni.
Ami igazán figyelemre méltó, hogy az Android 15 alapú HyperOS 2 zökkenőmentesen teljesített a készüléken. Az operációs rendszer működését semmi sem tudta megzavarni, a telefon minden helyzetben villámgyorsan reagált, még a legigényesebb játékok esetében is. A kiváló felhasználói élmény tehát garantált, ami teljesen megfelel egy csúcstelefontól elvárt teljesítménynek 2025 elején.
A mobiltelefon egyes "alkatrészeivel" kapcsolatban a Xiaomi nem bízta a véletlenre. Kiemelendő, hogy a Xiaomi 15 nemcsak az alap kodekek (SBC, AAC) használatát teszi lehetővé, hanem a prémium zenehallgatás élményét is támogatja a nagy felbontású megoldásokkal (aptX, aptX HD, aptX Adaptive, LDAC, LHDC). Emellett a készülék Wi-Fi 7 és Bluetooth 6 technológiával van felszerelve, valamint eSIM támogatással rendelkezik (akár kettő is egyidejűleg). Az NFC is jelen van, az infravörös port pedig továbbra is hasznos funkciókat kínál. Az USB-C port 3.2 Gen2-es sebességet biztosít, és természetesen a legújabb 5G hálózatok mellett az összes elérhető műhold támogatása is biztosított.
Emellett az akkumulátorra és a töltésre sem lehet panaszkodni. A kapacitás 5240 milliamperóra (ami több, mint a jóval drágább Honor Magic7 Pro esetében), és emellé jár maximum 90 wattos töltési sebesség vezetéken, míg vezeték nélkül 50 watt. Ezek eléréséhez persze kell egy kompatibilis kiegészítő, ugyanakkor azt jó látni, hogy a Xiaomi ezen a területen földbe döngöli a Samsungot, hiszen a konkurencia még a 600 ezerről induló abszolút csúcsmodellje mellé is csak 45 wattos vezetékes és 15 wattos vezeték nélküli töltést kínál. Ami pedig az üzemidőt illeti, a Xiaomi 15-ből még terhelve is bőven ki lehet hozni egy teljes napot, nálam rendszeresen előfordult, hogy 30-40 százalék közti értékekkel tettem fel este egy vezeték nélküli töltőre.
A kamerák terén a Xiaomi nem hozott jelentős újítást, hasonlóan a Samsung csúcstelefonjaihoz. A hátlapi főkamera, amely az 50 megapixeles Omnivision Light Fusion 900 szenzorral rendelkezik (1/1,31 hüvelyk; 23 mm; f/1,6; OIS), a Xiaomi 14-hez képest változatlan maradt. Az ultraszéles kamera is megőrizte 50 megapixeles felbontását (14 mm; f/2,2; 115° FOV), azonban a telefotó modul esetében egy érdekes átalakulás történt: míg az 50 megapixeles felbontás megmaradt, a lencse fókusztávolsága 75 milliméterről 60 milliméterre csökkent.
Ennek következtében a korábbi 3,2-szeres optikai nagyítás 2,6-szorosra csökkent, amit személy szerint visszalépésnek éreztem.
A 10 centiméteres makró funkció szerencsére továbbra is elérhető a telefotó kamerán, és érdemes kiemelni, hogy az ötszörös nagyítás kiváló minőséget biztosít, szinte veszteségmentes fényképek készítését teszi lehetővé. Ugyanakkor a végeredmény még mindig nem éri el azt a szintet, amelyet a Google Pixel 9 Pro készülékek ötszörös optikai zoomja nyújt.
Bár papíron csak a telefotó egység változott, azért ennél valamivel komolyabb a fejlődés, ugyanis a hardver mögött immár a Xiaomi saját fejlesztésű AISP 2.0 szoftvere dolgozik, tehát a képfeldolgozás gyorsabb és jobb is, mint a Xiaomi 14 esetében. Persze kérdéses, hogy ebből mit vesznek észre a "mezei"' felhasználók. Általánosságban elmondható, hogy a főkamera tényleg remek felvételeket készít napszaktól függetlenül, az optikai képstabilizálás emellé példaértékű, a 2,6-szoros nagyítással készült fotók szintén kiválóak, és normális fényviszonyok között az ultraszéles egységgel sem lehet nagyon hibázni. Mindez persze már a tavalyi modellről is elmondható volt, szóval csak a kamerák miatt lecserélni egy Xiaomi 14-et értelmetlen lenne.
Már csak azért is, mert videós fronton sincs számottevő változás, hacsak nem említem azt, hogy 8K felbontásban ezúttal már nemcsak 24, de 30 képkocka per másodperccel is lehet rögzíteni, illetve adott a lehetőség Dolby Vision formátumban rögzíteni, méghozzá 4K-ban, 24, 30 és 60 fps mellett is. Profiknak lehet továbbá érdekes, hogy immár adott a Log formátum is mozgóképeknél, 4K felbontásban, 24, 30 és 60 fps esetén is. A videók minősége alapvetően kiváló (a hang és a kép egyaránt), bár az ultraszéles kamerára váltva azért látszik, hogy a Xiaomi ezen a területen le van maradva az olyan konkurensekhez képest, mint az Apple és a Samsung.
Mivel a telefongyártók a hardveres újítások terén már nem tudnak igazán izgalmas lépéseket tenni, a cégek ügyesen kihasználják az utóbbi évek mesterséges intelligencia iránti őrületét. Ezáltal a technológiai fejlődés lassúságát próbálják eltakarni különféle szoftveres megoldásokkal, amelyek között találhatunk valóban hasznos alkalmazásokat, de sajnos sok esetben kevésbé értékes funkciókat is.
Tavaly a Xiaomi portfóliójában még nem találkozhattunk hasonló innovációkkal, de 2024 végére a cég jelentős lépéseket tett előre. A Xiaomi 15 modell most már bőséges mesterséges intelligencia funkciókkal van felvértezve. Például a készülékre előre telepítették a Google Gemini alkalmazást, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy magyar nyelven is csevegjenek. Emellett a Google által kifejlesztett Bekarikázva keresés funkció is elérhető, amely lehetővé teszi, hogy a felhasználók azonnal keresést indítsanak a kijelzőn kiemelt témákra.
A Xiaomi HyperAI brand alatt található gyártói funkciók is jelen vannak, amelyek különféle AI megoldásokat kínálnak. Ezek között szerepel a szövegalkotást támogató AI Writing, a beszédet felismerő AI Speech Recognition, a tolmácsolásra szolgáló AI Interpreter, valamint a feliratozó AI Subtitles. Azonban sajnos mindezek a lehetőségek egyelőre nem támogatják a magyar nyelvet, és még nincs információ arról, hogy mikor várható a nyelvi bővítés.
Szerencsére a fotós bűvészkedéshez nincs szükség nyelvi tudásra, így a különböző képmanipuláló funkciók – mint például a képkiegészítés, feljavítás, törlés, tükröződésmentesítés és égboltkezelés – könnyedén alkalmazhatók. Azonban ezek a megoldások egyike sem nevezhető igazán forradalminak, és nem mellesleg hozzájárulhatnak a valóság torzításához, amely első látásra ártalmatlannak tűnhet, de hosszú távon komoly következményekkel járhat. Összességében úgy vélem, hogy a felsorolt funkciók egyike sem indokolja a 400 ezer forintos ár kifizetését.
Hogy a Xiaomi 15-ért megéri-e letenni ennyi pénzt, az persze teljesen más kérdés. Ha tavaly beneveztünk a Xiaomi 14-re, akkor teljesen felesleges ezzel a telefonnal szemezni, mert tavalyhoz képest még teljesítményben sem akkora az előrelépés, hogy azért érdemes lenne váltani, minden más fronton pedig elenyésző az újdonság.
A Xiaomi 13-hoz vagy bármilyen más, 2023 eleji okostelefonhoz képest a különbségek már igazán szembetűnőek. Ha pedig egy régebbi modell birtokában vagy, érdemes lehet mérlegelned a Xiaomi 15 megvásárlását, hiszen jelentős előnyöket kínálhat a frissített technológia révén.
Mert nem egy rossz telefon ez: jól össze van rakva, a teljesítménye több, mint kielégítő, a szoftver stabil és gyors, és fotózni is kiválóan lehet vele, az akkumulátor méretes, ráadásul a töltési sebességbe sem lehet belekötni. Az egyetlen, de azért elég komoly problémám az, hogy az új csúcsprocesszort és néhány apróságot leszámítva szinte ugyanazt a készüléket kaptuk, mint tavaly, érdekes újításnak, izgalmas innovációnak nyoma sincs. Még egy olyan (alapvetően felesleges) extra gombot sem kaptunk, mint az iPhone 16 esetében, így a Samsung mellett a Xiaomi sem fektetett energiát abba, hogy az idei csúcstelefonja megkülönböztethető legyen a tavalyitól.