VOSZ: A magyar gazdaság fejlődéséhez elengedhetetlen a vendégmunkások bevonása.

A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) szerint a magyar gazdaság fejlődésének jelenlegi szakaszában szükség van a vendégmunkások alkalmazására, mert így több beruházás valósul meg és több munkahely jön létre a magyar munkavállalók számára; a szervezet ezért fontosnak tartja, hogy adminisztratív korlátozó intézkedésekkel ne szűkítsék tovább a vendégmunkások alkalmazásának lehetőségét.
A VOSZ kedden közzétett közleménye az MTI-hez eljuttatva rávilágít, hogy a munkaadók egyre inkább szembesülnek a magyar munkavállalók hiányával, ami komoly kihívásokat jelent a vállalatok működése és növekedése szempontjából. Kiemelték, hogy különösen a kékgalléros pozíciók szenvednek a munkaerőhiánytól, amelyek jellemzően fizikai munkát foglalnak magukban, és általában alacsonyabb szintű képzettséget igényelnek.
A szövetség rámutat: ha az érintett cégek számára nem áll rendelkezésre az igényekhez rugalmasan illeszkedő lehetőség, amelyet a külföldi munkavállalók biztosítanak vállalatuk fejlődéséhez, akkor szűkítik a tevékenységüket vagy végső soron áthelyezik azt kedvezőbb gazdálkodási környezetet - megfelelő munkaerőt - biztosító országokba. Ezzel pedig elvész a magyarok által elfoglalt munkahelyek egy része - figyelmeztet a VOSZ.
A szervezet szerint a gyakorlati tapasztalatok alapján tévhitnek bizonyult az, hogy a vendégmunkások alacsony bére szorítja le a magyar béreket, illetve az is, hogy magasabb bérköltség vállalásával lehetne itthon is munkaerőt találni. Kiemelték, hogy a Munka törvénykönyve értelmében a vendégmunkások bére nem térhet el a magyarokétól, ugyanis az adott munkahelyen és munkakörben szokásos bért kell kapnia a munkavállalónak, nemzetiségétől függetlenül, vagyis a vendégmunkások csak túlórával, többletmunka vállalásásával kereshetnek többet. A munkaadót terhelő járulékos költségek viszont - a munkára való felkészítés, illetve az integráció miatt - a külföldieknél sokkal, akár 30-50 százalékkal nagyobb kiadásokat jelentenek összességében.
A gazdasági helyzetek alakulása és a technikai innovációk előrehaladása révén a szövetség hosszú távon a vendégmunkások iránti kereslet csökkenésére számít. Ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy amíg ez a változás be nem következik, fontos mindent megtenni annak érdekében, hogy "a gazdasági fejlődés útjában ne álljanak felesleges adminisztratív akadályok, mert ezek végső soron az egész magyar gazdaságot és társadalmat hátrányosan érinthetik."