Vlagyimir Putyin afrikai befolyása úgy tűnik, hogy fokozatosan gyengül, és ennek következtében hatalma kezd meginogni a kontinensen.


Oroszország figyelme annyira leköti az ukrajnai konfliktus, hogy szinte az egész világon visszaszorulnak a befolyásai és érdekeltségei.

Moszkva óriási propagandagépezete úgy mutatja be Oroszországot, mint amely elkötelezett az afrikai népek felszabadítása és nemzeteik szuverenitásának védelme iránt. E narratíva megerősítésére a nyugati befolyás visszaszorításáért küzdő gyarmati ellenállások szovjet támogatásának emlékeit használja fel.

A valóság kevésbé fényes. Moszkva alig több, mint a fennálló rezsimek opportunista támogatója, aki bányászati ügyletekért cserébe, amelyek segítenek finanszírozni ukrajnai háborúját, rablógazdálkodást folytat. Ebből a célból olyan zsoldosokat kínál fel, akikről kiderült, hogy túlzottan alulfelszereltek és túlterheltek azokhoz a feladatokhoz, amelyekbe belekeveredtek. És mivel Oroszország maga is túlterhelt - erőit annyira lefoglalja Ukrajna, hogy már nem tudta megvédeni értékes szíriai kliensrendszerét sem -, a Kreml afrikai hatalma kezd összeomlani - írja a Foreign Policy.

Afrika azon országaiban, ahol Oroszország érdekeltségekkel bír - mint például Mali, Burkina Faso, Niger, Szudán és a Közép-afrikai Köztársaság - a polgári helyzet drámaian romlott, és az erőszakos cselekmények következtében elhunytak száma jelentősen megnőtt. Az utóbbi évek orosz aktivitása után Moszkva befolyása fokozatosan csökken, ami egyre több kormány számára érezhetővé válik. Jelenleg, amikor az orosz erők a hírek szerint elkezdik kiüríteni szíriai légibázisukat és katonai logisztikai központjukat Latakiában, Oroszország afrikai befolyása még inkább meggyengülni látszik.

Nézzük meg Malit, a Kreml nyugat-afrikai stratégiájának kulcsfontosságú elemét. Moszkva meglepő lépésekkel reagált, amikor kezdetben beavatkozott a mali eseményekbe. Olyan dezinformációs kampányokat indított, amelyek felerősítették az elit, a francia és az ENSZ-ellenes érzelmeket. 2020-ban Moszkva támogatta a mali katonai vezetők által végrehajtott puccsot. Ezt követően, 2021-ben Burkina Fasóban és 2023-ban Nigerben, hasonló, orosz támogatással zajló katonai hatalomátvételek történtek, amelyek végül egy széleskörű, nyugati irányítás alatt álló terrorizmusellenes akciót indítottak el, felforgatva a térség Franciaország által biztosított biztonsági kereteit.

Jevgenyij Prigozsin, a hírhedt orosz félkatonai Wagner-csoport vezetője körülbelül 1500 zsoldost irányított Maliba. E csapatok állítólagosan részt vettek a legbrutálisabb mészárlásokban, amelyek az utóbbi években Afrika kontinentális területén zajlottak. Különösen emlékezetes a 2022-es Moura falu tragédiája, ahol az ENSZ becslése szerint 500 ártatlan férfi, nő és gyermek esett áldozatul a kegyetlen erőszaknak.

2024 júliusában aztán megtörtént az, amit korábban nehezen lehetett elképzelni: a homokvihar csapdájába esett Wagner zsoldosok megdöbbentő vereséget szenvedtek Mali északi részén, a becslések szerint 80 orosz halt meg a tuareg harcosok kezétől. A Moszkva által oly szorgalmasan ápolt legyőzhetetlenség látszata szertefoszlott.

A mali junta most úgy tűnik, hogy megfontolja Oroszországtól való eltávolodást. Ennek hátterében részben Prigozsin 2023. júniusi, végül kudarcba fulladt lázadása, valamint a két hónappal későbbi halála által keltett zűrzavar áll. Ezen események következtében a zsoldosok egy új formációhoz, az Afrika Hadtesthez csatlakoztak. A moszkvai erőkkel fenntartott feszültség másik forrása Assimi Goita, a junta vezetője és ideiglenes elnöke ambíciója, hogy aláássa Sadio Camara mali védelmi miniszter - Oroszország legfőbb kapcsolattartója az országban - pozícióját.

Úgy tűnik, hogy Törökország – nem Franciaország vagy más nyugati állam – lett a diverzifikációs törekvések legfőbb kedvezményezettje. Novemberben napvilágot látott egy videó, amelyen török instruktorok a mali katonákkal közösen gyakoroltak Bamakóban, valószínűleg Goita elnök közelében. Decemberben pedig a rezsim egy török Bayraktar drónt vetett be, hogy több lázadó vezetőt likvidáljon az ország északi területein.

Related posts