**Visszafoglalás: Ironikus vagy Komoly? Mi is az az Utópia? + Videó** Az utópia fogalma régóta foglalkoztatja az emberi gondolkodást, és a társadalmi berendezkedések különböző elképzeléseit tükrözi. De vajon ironikus vagy komoly megközelítés jellemzi eze

A szó, valamint a hozzá kapcsolódó elképzelt társadalmi rendszerek rendkívül bonyolultak és sokszor ellentmondásosak. Hiánypótló műsorunkban ezúttal is felfedezhetnek olyan érdekességeket, amelyek vagy már a feledés homályába merültek, vagy eddig még nem nyerték el a köztudat kellő figyelmét.
Ha valamennyien visszatekintünk tanulmányainkra, az utópiáról elsőként biztosan mindenkinek Madách Imre: Az ember tragédiájának 12. színe, a Falanszter ugrik be elsőként. Megjegyzésként még annyit, hogy Madách a témában írt egy rövid drámát is: A civilizátor címmel, amely 1859-ben jelent meg. Természetesen Morus Tamás: Utópia című kötete is eszünkbe jut, amelyet 1516-ban adtak ki.
Az emlékek és az időugrások világán túl most arra fókuszálunk, hogy miként és miért formálódott meg a fogalom az idők során. Eszmetörténészeink alaposan és érthetően tárják elénk ezt a fejlődést adásunkban. Nézzünk vissza a gyökerekhez!
Molnár Károly Attila professzor véleménye szerint Platón állama nem más, mint egy kegyes illúzióra épülő koncepció, amelyet inkább gondolatkísérletként érdemes kezelni. Érdekes megjegyzése, hogy a tejjel-mézzel folyó Kánaán eszméje valójában inkább a középkorra jellemző, és ezt úgy lehetne értelmezni, mint a lusták földjét, ahol a gyümölcsök alacsonyan lógnak a fáról, és a sült galambok maguktól repülnek az emberek szájába.
Ebben az időszakban látta napvilágot Morus Tamás híres műve, az "Utópia", amely mind a mai napig heves vitákat generál. De vajon ironikus szándékkal íródott, vagy komoly társadalmi kritikaként kell felfognunk? Molnár Károly Attila is megjegyezte, hogy a magyar kulturális diskurzusban mélyen gyökerezik az a nézet, miszerint Morus "protokommunistának" számít, mivel művében a magántulajdon megszüntetését szorgalmazza, és mintha előre látta volna a kommunizmus eljövetelét.
Ugorjunk egy merészet az időben, hiszen Morus Szent Tamás később a politikai és jogi szakma védőszentjévé vált, akinek bölcsességéből a mai döntéshozóknak is érdemes lenne okulniuk. A francia forradalom idején pedig egy radikális újítás történt: az addigi szentek ünneplését felváltotta egy olyan naptár, amely a természet elemeit – fűt, fát, virágot, vizet és egyebeket – állította a középpontba. De ez még nem minden! Lenin és Marx a szó jelentését teljesen átalakították, olyan elméleteket dolgozva ki, amelyek máig sokakat megdöbbentenek.
A hihetetlen ellentmondásos érvekről bővebben a Visszafoglalásban.