Legyen óvatos, aki most útra kel! Ezek a helyek sajnos nemcsak gyönyörű tájaikról híresek, hanem arról is, hogy 2025-ben nem egy látogató tért haza Dengue-vírussal. Érdemes alaposan tájékozódni, mielőtt belevágunk a felfedezésbe! - Pénzcentrum

A 9. héten két jelentős, közösségi gastroenteritis-járvány történt, ahogyan azt a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ Járványügyi és Infekciókontroll Főosztálya bejelentette. Emellett a héten 5 szamárköhögéses eset is napvilágot látott.
2025. február 20-29. között egy Baranya vármegyei idősek otthonában enterális járvány tört ki, amely során 74 személy közül 38-an (31 ellátott és 7 dolgozó) szenvedtek hányás, hasmenés és hőemelkedés tüneteitől. Szerencsére egyetlen esetben sem volt szükség kórházi kezelésre. Három betegetől székletmintát vettek, hogy laboratóriumi vizsgálat során azonosítsák a kórokozót; két esetben calicivírust találtak. A fertőzés terjedése valószínűleg kontakt úton történt. A hatóságok által elrendelt fokozott kéz- és felületfertőtlenítés mellett az intézményvezető szobazárat rendelt el a betegek számára, és látogatási tilalmat is bevezetett az otthon területén.
Egy fővárosi illetékességű szervezet által 2025. február 22-23. között szervezett rendezvény résztvevői körében 2025. február 22-25. között enterális járvány zajlott. 401 fő exponáltból 162 fő betegedett meg hányás és hasmenés tünetekkel. Kórházi ápolás egy esetben sem vált szükségessé, orvosi ellátásban is csak néhány személy részesült, a tünetek 24-28 óra alatt megszűntek. Diagnosztikus laboratóriumi vizsgálat egy esetben sem történt. A területileg illetékes népegészségügyi osztály online kérdőív segítségével járványügyi vizsgálatot végzett, a beérkezett adatok feldolgozása megtörtént. A kivizsgálás eredménye alapján felmerült az étel közvetítő szerepe, ezért az Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal értesítése is megtörtént. A vizsgált étel és törlékmintákból humán patogén kórokozót nem azonosítottak.
A 2025. február 24. és március 2. közötti időszakban a védőoltással megelőzhető fertőző betegségek közül 5 pertussis, vagyis szamárköhögés megbetegedés gyanúját rögzítették a fertőzőbeteg nyilvántartásban. A bejelentések területi eloszlása a csatolt adatokat tartalmazó táblázatban található. A betegek között két csecsemő volt, egy fő az 1-2 éves, egy fő a 6-9 éves, egy fő a 40-49 éves korcsoportba tartozott. Az elvégzett mikrobiológiai vizsgálatok két fő esetében támasztották alá a klinikai diagnózist. A többi betegnél a diagnosztikus vizsgálatok folyamatban vannak.
A tárgyhéten két esetben is vírusos haemorrhagiás láz diagnózisát állapították meg. Az egyik érintett egy 34 éves nő, aki a betegség lappangási időszakában Francia-Polinéziában tartózkodott. A másik eset egy 48 éves férfi, aki a fővárosból érkezett Baliról, ahol megfertőződött. A diagnosztikai laboratóriumi vizsgálatok mindkét esetben a Dengue-vírust azonosították mint a betegség kórokozóját.
A 9. héten regisztrált Dengue-vírus fertőzés nem az első behurcolt eset idén. A 8. héten három vírusos haemorrhagiás láz esete is napvilágot látott. Két Somogy vármegyében élő páciens, egy 50 éves férfi és egy 41 éves nő, a betegség lappangási ideje alatt Francia Guyanában tartózkodott, míg egy 51 éves férfi a fővárosban, Thaiföldön szerzett vírust. A diagnosztikai laboratóriumi vizsgálatok mindhárom esetben megerősítették, hogy a Dengue-vírus volt a kórokozó.
A 7. héten két eset került a nyilvántartásba vírusos haemorrhagiás láz diagnózissal. Egy Nógrád vármegyében élő 52 éves férfi a betegség lappangási idejében Balin, egy fővárosi 47 éves férfi pedig a Maldív-szigeteken tartózkodott, és ott akvirálták a fertőzést. A diagnosztikus laboratóriumi vizsgálatok mindkét betegnél Dengue-vírust igazoltak kórokozóként.
A 6. héten egy 19 éves nigériai nő, aki Hajdú-Bihar vármegyében él és tanul, malária megbetegedésének gyanúját jelentette. A fiatal nő a betegség lappangási ideje alatt Nigériában tartózkodott. Az elvégzett diagnosztikai laboratóriumi vizsgálatok azonban nem támasztották alá a malária klinikai diagnózisát.
Az 5. héten egy fővárosban élő, 15 éves fiú malária gyanújával került orvosi figyelem alá. A fiatalember Costa Ricában tartózkodott 2024. december 15. és 2025. január 11. között, és a megbetegedését megelőzően tapasztalt tünetei miatt fordult orvoshoz. Jelenleg a diagnosztikai laboratóriumi vizsgálatok zajlanak, hogy megerősítsék vagy kizárják a fertőzést.
A 4. héten egy importált malária esetét azonosították. A Fejér vármegyében élő 43 éves nő 2024. december 28. és 2025. január 13. között tartózkodott Ugandában és Ruandában, ahol valószínűleg megfertőződött. A tünetei hazaérkezése után jelentkeztek, és nem részesült kemoprofilaxisban. A parazitológiai vizsgálatok során a Plasmodium falciparum kórokozó jelenlétét igazolták.
A harmadik héten egy 33 éves nőbeteg, aki Csongrád-Csanád megyében él, gyanús esetként jelentette az import eredetű hasmenéses tífusz (typhus abdominális) betegségét. A páciens a betegség lappangási ideje alatt Indonéziában tartózkodott. Jelenleg a klinikai diagnózis megerősítése érdekében laboratóriumi vizsgálatok zajlanak.
A harmadik héten egy importált maláriaesetet azonosítottak. A Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében élő 46 éves férfi a betegség megjelenése előtt Zanzibáron (Tanzánia) tartózkodott, ahol valószínűleg megfertőződött. Kemoprofilaxisban nem részesült, és a parazitológiai vizsgálatok során a Plasmodium falciparum kórokozó jelenlétét állapították meg.
Minden évben megesik, hogy utazók egzotikus betegségeket hoznak Magyarországra. Ez 2025-ben már a második héten megtörtént: egy import eredetű vírusos haemorrhagiás láz megbetegedés gyanúját jelentették. A beteg egy Fejér vármegyében élő 48 éves férfi, aki a betegség lappangási ideje alatt Maldív-szigeteken járt és ott akvirálta a fertőzést. A diagnosztikus laboratóriumi vizsgálatok a Dengue-vírust azonosították kórokozóként.
Amikor egzotikus tájakra készülünk a téli pihenésünket eltölteni, vagy már a nyári kalandjaink szervezésén dolgozunk, fontos, hogy ne hagyjuk figyelmen kívül a védőoltások fontosságát!
Bizonyos országokba való belépéshez elengedhetetlen a megfelelő oltottság, míg máshol ez nem kötelező. Ennek ellenére érdemes alaposan tájékozódni az adott országban előforduló kórokozókról, és célszerű előre gondoskodni a szükséges védőoltásokról, hogy biztonságosan élvezhessük az utazást!
Nem csupán az egzotikus tájak jelenthetnek kockázatot az utazók számára. Az elmúlt évek során tapasztalt szamárköhögés, skarlát és kanyaró járványok arra figyelmeztettek, hogy Európán belül is elegendő egy rövid kirándulás a szomszédos országba ahhoz, hogy egy súlyos fertőzést hozzunk haza. Fontos emlékeznünk arra, hogy bár mi magunk védettek lehetünk a gyermekkorunkban kapott oltások révén, a környezetünkben élő idősek és kisgyermekek védtelenek maradhatnak. Ezért, utazásaink során és azok után is, kiemelt figyelmet kell fordítanunk a mellettünk élők egészségére, és mindent el kell követnünk, hogy minimalizáljuk a fertőzés kockázatát!