Veszély fenyeget egy kiemelkedő csillagászati intézményt, amely az univerzumban rejlő titkok felfedezésére szakosodott.


Az Európai Déli Obszervatórium (ESO) aggodalmát fejezte ki ki egy tervezett chilei megújuló energiakomplexum miatt, amely veszélyeztetheti az egyik legjelentősebb csillagászati létesítmény működését. A 10 milliárd dolláros beruházás az obszervatórium közelében valósulna meg, és a megnövekedett fényszennyezés súlyosan zavarhatja a megfigyeléseket - írta meg a Tachspot.

Xavier Barcons, az ESO főigazgatója a Space.com számára adott interjújában kifejtette, hogy a projekt révén akár 10 százalékkal is fokozódhat az égbolt fényessége az obszervatórium környékén. Bár ez a látszólag kicsi mértékű növekedésnek tűnik, valójában komoly következményekkel járhat a tudományos kutatások szempontjából.

A megnövekedett fényerősség akár 30 százalékkal is csökkentheti a leghalványabb galaxisok észlelhetőségét a jelenlegi megfigyelések során.

A Very Large Telescope (VLT) rendkívüli érzékenysége lehetővé tette olyan úttörő felfedezéseket, mint egy exobolygó első közvetlen képe és a kozmikus háló szerkezetének feltárása. Ez a képesség azonban veszélybe kerülhet, ha az égbolt fényesebbé válik.

Az INNA Renewables Park, amelyet az amerikai AES energiaipari óriáscég tervez, egyedülálló energiakomplexumot képvisel. A létesítmény a Chilei Atacama-sivatag lenyűgöző tájain, több mint 7400 hektáron terjeszkedne, és magában foglalná a legmodernebb naperőműveket, szélerőműveket, valamint hidrogéngyártó egységeket. Az ESO becslései alapján ez a projekt olyan intenzív fényt generálna az éjszakai égbolton, amely összehasonlítható egy 20 000 lakosú város világításával.

A tervezett park hatása nem csupán a VLT-t érinti, hanem az ESO által megvalósítandó 1,5 milliárd dolláros Extremely Large Telescope projektet is. Mindkét létesítményt alapos mérlegelés után választották ki az Atacama eldugott területein, hogy maximálisan kihasználhassák a Föld legsötétebb éjszakai égboltjának páratlan adottságait.

Barcons kiemelte, hogy az ESO nem ellenséges a létesítménnyel szemben, csupán annak elhelyezkedését tartja problémásnak. "Ha a létesítményt 50 kilométerrel arrébb helyeznék, az jelentősen enyhítené a helyzetet" - tette hozzá. Ezen kívül az ESO a chilei éjszakai égbolt jogi védelmének szigorítását is sürgeti, különös figyelmet fordítva az Atacama-sivatagban lévő obszervatóriumok környezetére.

Az AES Chile hivatalos közleménye szerint a projekt jelenleg a kezdeti fázisában tart, és még a végső jóváhagyásra várakozik. A vállalat december hónapban egy környezetvédelmi tanulmányt terjesztett elő, amelyben hangsúlyozta, hogy "a közösség részvétele kiemelt fontosságú".

Címlapkép forrása: VWPics, Getty Images jóvoltából.

Ez a dokumentum nem tekinthető befektetési tanácsadásnak vagy ajánlásnak. Kérjük, vegye figyelembe, hogy az itt található információk jogi szempontból részletes útmutatásként szolgálnak.

Related posts