Évente körülbelül 1100 ember diagnosztizálnak tüdőrákkal az Egyesült Királyságban, amelynek hátterében a légszennyezés áll.

Az Egyesült Királyságban évente több mint 1100 embernél alakul ki a tüdőrák leggyakoribb formája a légszennyezettség következtében, írja a Guardian a WHO elemzésére hivatkozva. Az Egyesült Királyságban 2022-ben 515 férfinél és 590 nőnél alakult ki adenokarcinóma, ami a tüdőrák leggyakoribb típusa a négy közül.
Egészségügyi szakértők és rákellenes civil szervezek "sokkolónak" és "lesújtónak" nevezték az adatokat, szerintük "ébresztőként" kell szolgálniuk a döntéshozók számára. Az Egyesült Királyságban a légszennyezettséggel összefüggésben kialakuló adenokarcinóma aránya magasabb, mint az Egyesült Államokban és Kanadában, de például a finneknél negyedannyi ilyen eset fordul elő.
A tüdőrák világszerte az egyik leggyakoribb rákos megbetegedésnek számít, 2022-ben például 2,5 millió embert diagnosztizáltak tüdőrákkal. Egyúttal ez a típusú rákos megbetegedés okozza a legtöbb halálesetet is. Az elmúlt években a tüdőrák négy altípusa közül egyre inkább dominssá vált az adenokarcinóma: 2022-ben a férfiaknál a tüdőrákos megbetegedések 45,6 százalékát a nőknél az 59,7 százalékát az adenokarcinóma tette ki, míg 2020-ban ez az arány 39 százalék és 57,1 százalék volt. A Nemzetközi Rákkutatási Ügynökség (IARC) adatai szerint 2022-ben 200 ezer adenokarcinómás esetet hoztak összefüggésbe a légszennyezettséggel.