Valami igazán meglepő dolog zajlik a tőzsdék világában: a korábban sebezhetetlennek hitt technológiai szektor most váratlanul megingott.

Üdvözöljük az "On the Other Hand" rovatban, ahol a Portfolio véleménycikkei találhatók. A megjelenő írások a szerzők egyéni nézőpontját tükrözik, és nem feltétlenül tükrözik a Portfolio szerkesztőségének hivatalos álláspontját. Ha szeretné megosztani gondolatait a témával kapcsolatban, kérjük, küldje el cikkét a [email protected] e-mail címre. A megjelent írásokat itt érheti el.
A 2025-ös év kezdetén a globális részvénypiacok rendkívül kedvezően alakultak. Például a február 6-i záróárak alapján az iShares MSCI ACWI ETF, amely a világ részvényeinek egyfajta összefoglaló indexeként funkcionál, 4,1 százalékos emelkedést mutatott. Ezen kívül nem meglepő, hogy több országindex is kétszámjegyű hozamokat produkál, mint ahogy azt Németország vagy Brazília esetében is tapasztalhatjuk.
Az Egyesült Államokban is minden vezető részvényindex pluszos az idén, illetve az S&P 500 index 11 szektorindexéből 10 pluszos, sőt mind a 10 szektorindex 3 százalékot meghaladó mértékű 2025-ös emelkedésben van eddig.
Csupán egyetlen kivétel található, amely negatív értékben szerepel, ám ez gyakorlatilag precedens nélküli helyzetet teremt az utolsó 10-15 év tükrében.
Az egyetlen mínuszos szegmens ugyanis a messze legnagyobb, 30,7 százalékos indexsúlyú IT-szektoré, ami a teljes 2009 óta tartó amerikai részvénypiaci bikát a hátán cipelte eddig.
Vessünk is egy pillantást az S&P 500 index 11 szektorának a teljesítményére 2024. december 31. és 2025. február 6. között:
Amit ezen az ábrán látunk, abban benne van egy igen komoly viselkedésváltozás kezdetének a lehetősége is. Az IT-szektor három behemót vállalata ugyanis az Apple, az Nvidia és a Microsoft, az a három vállalat, amelynek a tőkeértéke egyenként nagyobb 3000 milliárd dollárnál, a világ három legnagyobb vállalata. Együttes S&P 500 indexsúlyuk 18,8 százalékos. És az idén mind a három cég részvényei mínuszosak eddig szemben szinte minden mással.
Nézzük meg alaposabban a 20 legnagyobb amerikai tőzsdei vállalat idei részvénypiaci teljesítményét 2024. december 31. és 2025. február 6. közötti időszakban:
Az idei év eddigi alakulása alapján a 20 legnagyobb amerikai részvény közül 15 pozitív teljesítményt mutat, és 7 papír már kétszámjegyű emelkedést ért el 2025-re. A csökkenő részvények közül az 5 mínuszos papírból 4 az IT-szektorhoz tartozik, és csupán a tavaly év végén drámaian megugró Tesla található közöttük. Az ábra alapján egyre inkább eltávolodunk attól a klasszikus hét legértékesebb vállalatot jelölő terminológiától, hiszen a kereskedési trendek rendkívül eltérőek a top hét amerikai tőzsdei cég esetében. Érdemes megjegyezni, hogy a három legnagyobb vállalat mínuszát eddig sikeresen kompenzálja a következő 17 vállalat átlagos teljesítménye, ennek köszönhetően az S&P 500 index jelenleg 3,4%-os növekedést mutat 2025-re vonatkozóan.
Ez természetesen nem rossz teljesítmény, ám nem olyan, mint amit 2023-ban vagy 2024-ben, illetve a nagyobb képet tekintve kvázi egész 2009 és 2024 között láthattunk. Ennek pedig az egyik oka az lehet,
hogy a legnagyobb amerikai vállalatok akkorára nőttek, hogy azok konkrétan a legnagyobb méretű részvénypiacokkal rendelkező országok teljes piacméretével versenyeznek.
Ezt kívánja szemléltetni a következő ábra, ahol a hét legnagyobb amerikai vállalat (pontosan az a hét, amelyet joggal nevezhettünk káprázatos hetesnek 2023-ban és 2024-ben) egyedi tőkeértékét vetjük össze a világ USÁ-n és Ázsián kívüli hét legnagyobb részvénypiaci mérettel rendelkező országának teljes piaci kapitalizációjával:
Minden jelentős amerikai cég mögött ott áll egy olyan országpár, amely a fejlett világot szimbolizálja. Ez a jelenség komoly kihívások elé állítja az amerikai részvénypiacot, hiszen a helyi környezetből adódóan sokkal nehezebb lesz megduplázni a részvényárfolyamokat, mint a világ más tájain.
A jelenlegi gazdasági helyzet kialakulásának hátterében jelentős mértékben az amerikai és globális gazdasági teljesítménykülönbségek állnak, amelyek az elmúlt másfél évtizedben alakultak ki. Az amerikai kivételesség kulcsszereplői a technológiai óriások, akik a leglátványosabb növekedést produkálták. E különbségek azonban már előre beépültek a globális részvénypiac árazásába, amit a jelentősen magasabb amerikai értékeltségi mutatók is tükröznek. Érdemes megjegyezni, hogy a 2020-as években a világ részvénypiacaira érkező új tőke szinte teljes egészében az Egyesült Államokba áramlott. A Bank of America legfrissebb felmérése szerint 2020 eleje és 2025 eleje között az USA részvénypiacára 1094 milliárd dollárnyi friss tőke érkezett, míg a globális többi részvénypiac csak 233 milliárd dollárt vonzott.
A kiemelkedő növekedési adatokkal együtt érkező tőke nemcsak hogy feltornázta a részvényárfolyamokat, hanem a lenyűgöző múltbeli hozamok és az amerikai mesterséges intelligencia szektorban betöltött domináló szerep miatt újabb pénzáramlatokat generált az amerikai részvénypiac számára. E jelenség a folyamatosan emelkedő értékeltségi mutatók mellett jelentős elmozdulást eredményezett a befektetői pozicionálásban is, egyre inkább az Egyesült Államok felé irányítva a figyelmet.
A következő ábra remekül illusztrálja az USA iránti befektetői vonzalom folyamatos növekedését. Minden év januárjában a Goldman Sachs egy Global Strategy Conference nevű eseményt rendez, ahol a résztvevők véleményét kérik ki arról, hogy melyik régiót tartják a globális részvénypiac legjobban teljesítő területének az adott évben. Az alábbi ábrán láthatók azoknak a válaszoknak az arányai, akik úgy vélik, hogy az USA lesz az esztendő legígéretesebb részvénypiaci régiója, a 2018 és 2025 közötti időszakban (forrás: Goldman Sachs):
A 2018 és 2024 közötti években az USA részvénypiaca agyonverte a világ többi részét, miközben kevesebb mint egyharmadnyian számítottak erre az év elején. Idén kiugrik az 58 százalékos Egyesült Államokat favorizáló arány az ábráról. Ami valószínűleg azt jelenti, hogy a befektetők nagyon betáraztak már az amerikai részvényekből.
Az Egyesült Államok részvénypiacának kiemelkedő teljesítménye, amely az elmúlt másfél évtized egyik legfontosabb megatrendjévé vált a globális tőkepiacokon, valódi fenomenonná nőtte ki magát. A befektetői közösség annyira hozzászokott ehhez a dominanciához, hogy szinte blaszfémiai gondolatnak tűnik, ha valaki a következő negyedévekre vagy évekre nem az amerikai fölényre összpontosít.
A piacok azonban mindig a legnagyobb fájdalom okozásának az irányába mozognak.
Márpedig az imént bemutatott ábrák nagyon azt mutatják, hogy 2025-ben talán egy olyan globális részvénypiaci emelkedés tudna igazán nagy fájdalmat okozni, amit nem az USA és pláne nem az S&P 500 IT-szektor vezet.
(Az írás ábráit és adatait a 2025. február 6-i tőzsdei záróárakkal kalkuláltuk.)
A címlapkép egyedi illusztrációként szolgál. A forrást a Getty Images biztosítja.
Ez a szöveg nem tekinthető befektetési tanácsadásnak vagy ajánlásnak. Kérjük, vegye figyelembe, hogy a következő információk csupán tájékoztató jellegűek és nem helyettesítik a szakmai jogi tanácsadást.