Az év végén várhatóan érkezik a kamatcsökkentés.

A Monetáris Tanács májusi kamatdöntő ülésén 6,50 százalékon rögzítette az alapkamatot, ami összhangban állt a piaci várakozásokkal és az elemzői konszenzussal is. Érdekesség, hogy a hazai alapkamat már nyolc hónapja változatlan szinten áll.
Az EUR/HUF árfolyam reggel 403,70 körül indította a napot, a kamatdöntés bejelentéséig némi forintgyengülést láthattunk, 404 fölé emelkedett az árfolyam. A kamatdöntés bejelentése nem okozott nagy mozgást, 404,30 körüli szinteken várta az árfolyam Varga Mihály szavait. A sajtótájékoztató alatt kisebb forinterősödést láthattunk, 404 alá benézett a forint - írták elemzésükben az MBH Bank szakértői a kamatdöntés után.
Varga Mihály jegybankelnök a kamatdöntést követő sajtótájékoztatón elmondta, az infláció a következő hónapokban várhatóan a jegybanki célsáv felső széle közelében alakul. A jegybank előretekintő iránymutatása nem változott: a Monetáris Tanács elkötelezett az inflációs cél fenntartható elérése mellett. Az inflációs környezetet övező kockázatok, valamint a kereskedelem- és geopolitikai feszültségek továbbra is óvatos és türelmes monetáris politikát tesznek szükségessé. A Tanács megítélése szerint a szigorú monetáris kondíciók fenntartása indokolt.
A hazai inflációs nyomás és a forint árfolyamának bizonytalansága nem enged meg túl laza monetáris politikát. Láthatóan továbbra is nagyon magas a szolgáltatások áralakulása, ami nincs összhangban az MNB 3 százalékos inflációs céljával. Eközben a lakosság inflációs érzékelése, valamint várakozásai is nagyon magasak.
Az euró és a forint árfolyama jelenleg 400 forint körüli szinten stabilizálódott, ami némileg meghaladja a tavalyi átlagot, bár az év végéhez képest már erősebb. A forint tartós gyengülése azonban aggodalmakat ébreszthet az inflációs célok elérésével kapcsolatban. Ennek fényében úgy véljük, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kamatcsökkentésre nem kerül sor az idei év végéig, hacsak a tengerentúlon a Federal Reserve nem kezdi el jelentősen csökkenteni a kamatokat. A jövőbeli előrejelzések alapján 2026-ra már érezhető kamatcsökkentések várhatóak, az MBH Bank prognózisa szerint 2025 végére az alapkamat 6,25 százalékra, míg 2026 végére 5,25 százalékra csökkenhet.