Uniós ellenlépés: Vámok bevezetése az amerikai termékekre az EU részéről


Az Európai Unió tagállamainak vezetői zöld utat adtak a kereskedelmi válaszlépések bevezetésének, miután az Egyesült Államok korábban 25%-os vámokat vetett ki a teljes acél- és alumíniumbehozatalra. Az Európai Bizottság álláspontja szerint ezek az amerikai intézkedések nemcsak indokolatlanok, hanem káros hatással vannak a gazdaságra és a globális kereskedelemre is.

Az Európai Unió kiemelte, hogy a jövőben is a tárgyalásokon alapuló megoldásokat tartaná a legfontosabbnak, célja pedig egy kiegyensúlyozott és kölcsönösen előnyös megállapodás létrehozása - számolt be róla a Telex.

Az Európai Unió hamarosan bejelenti a válaszlépéseit, amelyek április 15-től lépnek életbe. A tervezett intézkedések összértéke körülbelül 22 milliárd euróra tehető, és akár 25%-os vámokat is magukban foglalhatnak, fókuszálva azokra az amerikai államokra, ahol a republikánusok erősebb pozícióval bírnak. Az uniós nagy alkoholgyártók lobbitevékenységének eredményeként valószínű, hogy a whisky és a bor nem szerepel majd a szankciós listán.

Maroš Šefčovič, az uniós kereskedelmi biztos, kifejezte, hogy az Európai Unió nyitott a párbeszédre az Egyesült Államokkal, ám nem szeretnék túl sokáig tétlenül várakozni. Az első ellenintézkedések április 15-én életbe lépnek, míg a második kör várhatóan május végén kerül bevezetésre.

Magyarország volt az egyetlen uniós tagállam, amely nem támogatta a javaslatot. Szijjártó Péter külügyminiszter az Európai Bizottságot hibáztatta az Egyesült Államok lépéseiért, szerinte az EU nem tárgyalt hatékonyan, és nem javasolta az autókra vonatkozó vámok csökkentését sem. Azt azonban tudni kell ezzel kapcsolatban, hogy februárban már vizsgálták az autókra vonatkozó vámok kölcsönös nullázásának lehetőségét az Egyesült Államokkal.

Peter Navarro, Trump elnöki főtanácsadója a tervet "jó, kis kezdésnek" nevezte, de a vámok mellett egyéb akadályok, például az áfa csökkentését is szükségesnek tartotta, és szorgalmazta az amerikai génmódosított termékek EU-ba való behozatalának engedélyezését. Trump az "energia" vásárlását említette a kereskedelmi hiány megszüntetésére. Ursula von der Leyen korábban felvetette az amerikai cseppfolyós földgáz orosz gáz kiváltására való felhasználását.

Kína is hasonlóképpen reagált az amerikai vámokra, és 84 százalékos megtorló vámot vetett ki bizonyos amerikai termékekre.

Related posts