A gyenge forint jelentős hatással bír, így a jegybank úgy határozott, hogy lépéseket tesz.


Kedden a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa nem módosította az alapkamat szintjét, így az továbbra is 6,5 százalékon marad. Az Indexnek nyilatkozó szakértők már korábban is arra számítottak, hogy a kamat nem változik, így a döntés nem hozott váratlan fordulatot. Az utóbbi hetekben tapasztalt, kétéves mélypontokra gyengülő forint helyzete valószínűleg fontos tényező volt a kamattartás mellett.

A hét legmeghatározóbb hazai gazdasági eseménye a Magyar Nemzeti Bank kamatmeghatározó ülése volt. Tavaly májusban a jegybank megkezdte a kamatcsökkentési folyamatot, amely a 18 százalékos irányadó kamatról indult. Ezt követően szeptemberben egy 25 bázispontos csökkentés eredményeként a kamatszint 6,5 százalékra mérséklődött.

Októberben a kamattartás mellett döntött a Monetáris Tanács, többek között azért, mert a közel-keleti konfliktus kiéleződése turbulenciát hozott, amely negatívan érintette az olyan feltörekvő piaci devizákat, mint a forint.

Bár a befektetők már előre beárazhatták a döntést, az Indexnek nyilatkozó szakértők várakozásai szerint a kamatok fenntartása volt a legvalószínűbb forgatókönyv. Így a bejelentés nem hozott váratlan fordulatot. Sokkal érdekesebb lehet az, amit Virág Barnabás, a jegybank alelnöke mond majd a kedd délutáni élő háttérbeszélgetés során, hiszen az ő értékelése a kamatpálya jövőbeli alakulásáról sokat árulhat el a közelgő gazdasági trendekről.

Az Index szakértőket faggatott a kamatdöntés előtt, hogy milyen lépéseket tehet kedden a jegybank. A vélemények alapján egyöntetűen arra jutottak, hogy a legvalószínűbb forgatókönyv a kamatok változatlanul hagyása. Ennek hátterében pedig több fontos tényező húzódik meg.

Árokszállási Zoltán, az MBH Elemzési Centrum vezetője úgy véli, hogy a forint gyengülésének hátterében több tényező is áll. Kiemelte az amerikai dollár jelentős erősödését, valamint a tengerentúli kamatcsökkentésekre vonatkozó piaci várakozások növekedését. Szakértők arra számítanak, hogy a jegybank még hónapokig kivár, mielőtt döntéseket hozna a kamatcsökkentésről, és a következő lehetőség 2025 tavaszán adódhat a központi bank számára a monetáris politika enyhítésére.

Kedd reggel dinamikus emelkedéssel indította a napot a forint az euróval szemben, még a 406-os szint alá is benézett. Ezt követően azonban megérkezett a hír, miszerint Oroszország a jövőben mérlegelheti a nukleáris fegyverek használatát, miután Vlagyimir Putyin elnök zöld lámpát adott a frissített nukleáris doktrínának.

A geopolitikai feszültségek kiéleződése különösen megterhelő a feltörekvő piaci devizák, például a forint számára. A legfrissebb bejelentések hatására a hazai valuta gyengült, és az euróval szemben átlépte a 407-es határt. Később ugyanakkor némileg helyreállt, de 13 óra tájékán ismét meghaladta ezt a szintet.

A kamatdöntés után Virág Barnabás 15 órakor sajtótájékoztatót hirdetett, ahol alaposan bemutatják a kamatdöntés mögötti részleteket, valamint a jövőbeli kamatpályára vonatkozó várakozásokat is megismerhetjük.

Related posts