Tomáš: A koalíció mellett az ellenzéki oldalon is találkozhatunk olyan politikai személyiségekkel, akik elhagyják pártjukat.

A fenti megjegyzést a kormánykoalíció legutóbbi átalakulásaira reagálva tette a Hlas párt elnökhelyettese. A felvetés a Hlas két képviselőjének, Radomír Šalitrošnak és Samuel Migaľnak a kizárására, valamint a párt egy másik "lázadójának", Roman Malatinecnek a Rudolf Huliak irányítása alatt álló Nemzeti Koalíció háromtagú csoportjához való csatlakozására vonatkozott – számolt be erről a SITA hírügynökség.
A kormánykoalíció 79 mandátumos lehetőségei.
Huliakék már jó ideje kiléptek a Szlovák Nemzeti Párt frakciójából, amelynek a jelöltlistájáról kerültek a parlamentbe. Tomáš hangsúlyozta, hogy a koalíciónak még mindig megvan az eredeti, 79 képviselői mandátumos potenciálja, és rámutatott: a közelmúltban a parlamentben a koalíciós képviselők ennyi szavazattal hagyták jóvá úgy az egészségügyi törvények, mint az építési törvény módosítását.
A munkaügyi miniszter energikusan visszautasította azokat a híreszteléseket, amelyek szerint a kormány tevékenysége megbénult volna, hangsúlyozva, hogy a tervezett törvényjavaslatok hamarosan a parlament elé kerülnek. Tomáš azonban elismerte, hogy a koalíciós erőviszonyok átalakuláson mentek keresztül, különösen a törvényhozás keretein belül. Szerinte ezt a helyzetet a kormányon belüli viszonyokhoz kell igazítani. Megemlítette, hogy folyamatban vannak a kormányon belüli változtatásokkal kapcsolatos tárgyalások, ám részletekbe nem kívánt bocsátkozni.
Rövidesen egy szokatlan parlamenti ülésre készülhetünk.
"Nagy erőfeszítéseket teszünk azért, hogy mihamarabb elérjük a megállapodást. Amint sikerül a megegyezés, nyilvánosan is bejelentjük" - nyilatkozta. Februárra tervezik a megállapodás elérését, de ha ez nem valósul meg, a márciusi ülés egyfajta próbaként fog működni - mondta Tomáš. Ha a megállapodás létrejön, a miniszter szerint még februárban megtarthatják a rendkívüli ülést.
A miniszter hangsúlyozta, hogy az ő tárcája nem áll a megbeszélések középpontjában. A koalíciós partnerek a személyi ügyek rendezésére is fókuszálnak, mint például a házelnöki pozíció betöltése, emellett más fontos kérdések is terítékre kerülnek. Az előrehozott választások témája eddig sosem merült fel, mivel a parlament zavartalanul működik.
A koalíció nem bizonyul megfelelőnek a kormányzati feladatok ellátására.
Ján Horecký, a KDH parlamenti képviselője a koalíción belüli tárgyalásokkal kapcsolatban rámutatott arra, hogy a kormánykoalíció nem képes összehangolt döntéseket hozni, különösen a személyi kérdések terén. Kiemelte, hogy a kormány tagjainak a közvélemény és az állam valódi problémáival kellene foglalkozniuk, nem pedig a belső politikai játszmákkal.