Felfedeztek több ezer éves kutyasírokat | National Geographic


A szakértők véleménye alapján a temetkezési szokások szoros kapcsolatban állnak a mezopotámiai Gula istennő kultuszával.

A világ egyik legrégebbi településeként számon tartott törökországi Harrán régészeti lelőhelyén végzett ásatások során négy vaskori kutyatemetkezést fedeztek fel – számol be az Arkeonews. A terület gazdag múltja során számos civilizáció otthonául szolgált, és Harrán híresen ismert Szín, a holdisten templomáról, amely a sumér, akkád, asszíriai és babilóniai kultúrákban is nagy tiszteletnek örvendett.

Dr. Mehmet Önal, a Harráni Egyetem munkatársa a közelmúltban újabb feltárásokat végzett a lelőhelyen. A vizsgálat során a kutatók egymással összefüggő kutyatemetkezéseket találtak, az állatokat rituális módon ásták el, feltételezhetően Gula, a gyógyítás istennőjének tiszteletére.

A régi Mezopotámia világában a kutyák különleges jelentőséggel bírtak, különösen a Gula-kultusz keretein belül. A mitológiai hagyomány szerint Gula, a Föld gyógyítójának nem csupán hatalmas ereje volt, hanem egy hűséges kutya is végigkísérte őt harcaiban. Éppen ezért nem meglepő, hogy a kutya Gula szent állataként tisztelték, szimbolizálva ezzel a védelem és a gyógyítás szövetségét.

A most feltárt kutyamaradványok egy szűk, 2-3 méter széles területen voltak félhold alakban, és i. e. 700 környékére datálhatóak. Önal szerint a területen egykor Szín temploma állt. A korabeliek a kutyákat a gyógyításhoz társították, úgy tűnik, Harránban komoly kultusza volt az állatoknak és Gulának.

Related posts