Szöllősi György: Bölöni magyar életművének elemzése – Mandiner Bölöni György munkássága kiemelkedő szerepet játszik a magyar kulturális örökségben. Az író és gondolkodó életműve nem csupán a saját korának szellemi táját tükrözi, hanem a mai olvasók számá

Ráadásul már játékosként is kitűnt a mezőnyből, hiszen Puskás Ferenc óta ő az egyetlen, aki BEK-győzelmet ünnepelhetett magyar futballistaként.
Különleges és emlékezetes sporttörténeti eseménynek voltak tanúi mindazok, akik a helyszínen, az Operaházban tartózkodtak, vagy éppen a televízió képernyője előtt követték az eseményeket. Ezen a jeles napon Bölöni László átvehette a sportújságírók által odaítélt életműdíjat az Év sportolója gálán, ahol a tiszteletét tette Sulyok Tamás köztársasági elnök és egykori csapattársa, a kétszeres BEK-győztes Miodrag Belodedici is. Az este fénypontját képezte ez a méltó elismerés, amely nemcsak Bölöni László pályafutását, hanem a sport iránti elkötelezettségét is ünnepelte.
Korábbi példaképét megtisztelendő, az otthon töltött ortodox újév után a szülőföldjéről, Temesvár mellől Budapestre érkező Belodedici-nek - bár az életét veszélyeztetve szöknie kellett hozzá Ceausescu rettegett diktatúrájából - megadatott, hogy szerb nemzetiségű román állampolgárként a bukaresti Steaua után a belgárdi Crvena zvezdával is BEK-et nyerjen. Az ugyancsak kisebbségi sorból az ünnepelt Steaua és a román labdarúgó-válogatott sztárjává váló Bölöni sohasem futballozhatott magyar színekben, edzőként pedig annyival magasabb szférákban mozgott az elmúlt harminc évben a magyar kluboknál és a válogatottnál, hogy érdemi ajánlatot képtelen volt tenni számára labdarúgásunk, annak döntéshozói - talán nem is akartak. Hiszen például egy előadásra csak lett volna módjuk felkérni, mondjuk, a hazai edzőképzés rendszerében, ám erre sem került sor soha. Annak dacára sem, hogy Bölöni - akár intellektusát, akár eredményeit tekintve - toronymagasan kiemelkedik a magyar edzői mezőnyből. Sőt már játékosként is kiemelkedett, hiszen Puskás Ferenc óta ő az egyetlen BEK-győztes futballistánk (a hivatalos Magyarország a maga idejében egyik sikert sem érezte a magáénak), Bozsik József után pedig ő lett a következő 100-szoros válogatott magyar labdarúgó. De szakvezetőként is a legnagyobb magyar edzői nemzedékek képviselői, Orth György, Weisz Árpád, Kalocsay Géza, Hidegkuti Nándor nyomdokaiba lépett azzal, hogy belga vagy portugál bajnokcsapatot kovácsolt, vagy azzal, hogy amiként Guttmann Béla elindította Eusébio, úgy ő Cristiano Ronaldo profi pályafutását."