Szlovákia továbbra is ellenáll az Oroszországgal kapcsolatos újabb uniós szankciós intézkedések bevezetésének.

A külügyminisztérium álláspontja szerint az aggályok felszámolása nem bizonyult sikeresnek.
Szlovákia továbbra is elutasítja az Európai Unió legújabb, Oroszországra vonatkozó szankciós csomagjára tett javaslatot. A szlovák külügyminisztérium szombati közleménye szerint a Pozsony és az Európai Bizottság képviselői között zajlott tárgyalások nem tudták eloszlatni azokat az aggodalmakat, amelyek a szlovákiai orosz energiától való függőség megszüntetésével kapcsolatosak. Az információt a CTK cseh hírügynökség tette közzé.
Stefan Kornelius, a német kormány szóvivője pénteki nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy Németország sürgeti Szlovákiát az Oroszország ellen bevezetendő új szankciók mielőbbi jóváhagyására. Kornelius szerint Szlovákia aggályait már eloszlatták. Emlékezetes, hogy Pozsony korábban többször is kritikát fogalmazott meg az Európai Bizottság terve ellen, amely a REPowerEU projekt keretein belül 2027 végéig fokozatosan megszüntetné az orosz gázimportot. Ennek a kezdeményezésnek az a célja, hogy az unió megszüntesse a tagállamok orosz energiától való függőségét.
A bizottság energiaügyi főigazgatóságának képviselői csütörtökön Pozsonyban tárgyaltak a szlovák gazdasági minisztériumnak, valamint üzleti és ipari szövetségeknek a képviselőivel. "A tárgyalások azonban nem oszlatták el azokat az alapvető aggályokat és fenntartásokat, amelyek a REPowerEU projekttel kapcsolatban Szlovákia részéről továbbra is fennállnak. Ezért Szlovákia fenntartja álláspontját az Oroszországi Föderáció elleni 18. szankciós csomag ügyében" - közölte a szlovák külügyminisztérium. Hozzátették, hogy készek folytatni a párbeszédet az Európai Bizottsággal.
A javasolt új szankciócsomag, amely Oroszország Ukrajna ellen irányuló fegyveres agressziójára reagál, főként az energetikai és bankszektorokat célozza meg. Robert Fico, Szlovákia miniszterelnöke, korábban kifejezte aggodalmát, miszerint az Európai Bizottságtól garanciákra és biztosítékokra van szüksége az orosz gázszállítások leállítására vonatkozó javaslat kapcsán. Szerinte egy ilyen intézkedés jelentős gázár-növekedést idézhetne elő. Fico hangsúlyozta, hogy Szlovákia, amely 2034-ig elköteleződött a Gazprommal kötött gázszállítási szerződés mellett, kockázatot vállalhat, mivel a terv elutasítása esetén választottbírósági eljárás elé kerülhet.
Míg az Oroszország ellen irányuló új szankciók életbe léptetéséhez az EU tagállamainak egyetértése szükséges, a gázimport leállításáról szóló döntésekhez csupán minősített többség elegendő - figyelmeztetett a CTK. Ez azt jelenti, hogy Szlovákia és Magyarország ellenállása ebben a kérdésben megváltoztatható.