Új színésztehetség bontogatja szárnyait: az idei Kaszás Attila-díjas, Pikler Mátyás, aki már a színpadra lépés előtt is felkeltette a figyelmet - KÉPEKKEL | ma7.sk

A hagyományhoz híven Bajkai Csengel Mónika, a GIMISZ Diákszínpad vezetője és rendezője előbb az idei kiválasztott diákszínjátszó nevének elhangzása nélkül méltatta a Kaszás Attila-díj várományosát. Majd hozzátette: aki közben magára ismer, jöjjön ki mellé.
A GIMISZ Diákszínpad 1993 óta folyamatosan táplálja a szlovákiai, magyarországi és nemzetközi színházak, valamint filmek művészi életét, számos tehetséges színész kibontakozását segítve elő. Ezek közül sokan a siker csúcsait hódítják meg, ám sajnos ritkán esik szó róluk. A színházi vagy filmes karrier felépítése nemcsak rendkívül nehéz, de talán még bonyolultabb is, mint a tudományos pálya. A befektetett energia, amelyet a művészek áldoznak, nem mérhető egyértelműen, hiszen a siker sokszor szubjektív megítélés alá esik, és a politikai szempontok is befolyásolhatják ezt a folyamatot. A tehetség természeténél fogva változatos és sokrétű, minden egyes jól hasznosított képesség pedig egyformán értékes, és megérdemli a figyelmet.
Kiemelte, hogy most egy újabb jelentős állomáshoz érkeztünk a Kaszás Attila-díj történetében.
"Ezek a mérföldkövek emberek, akik pályájukkal, személyiségükkel szilárdan mutatják az utat az őket követő generációknak. Évről évre, évadról évadra számtalan tehetség mutatkozik meg a színjátszó csoportok előadásaiban, a szavalóversenyeken, színházi fesztiválokon. Ezek a diákok mindig kicsit mások, mint a többiek. Mások, mert bennük van egy egészséges exhibicionizmus, a megmutatkozásra való vágy. Én minden évben kicsit hősnek is tekintem őket, hiszen a negyedikesekre terhelődő rengeteg plusz tennivaló, tanulnivaló, különóra, egyetemi felkészülés mellett felvállalják, hogy hetente két, három, sőt, néha négy-öt alkalommal is próbálnak, szöveget tanulnak, énekelnek (vagy legalább megpróbálnak énekelni), táncolnak, akár akrobatikus elemeket is belecsempészve a megálmodott koreográfiákba. Hajrá Rydell, köszönöm drágáim!" - hallhattuk a továbbiakban.
A végső döntés meghozatala idén meglehetősen könnyű feladatnak bizonyult, amikor a Kaszás Attila-díj nyertesét kerestük. "Ő egy olyan ember, aki mindig nyíltan, tisztán és őszintén fejezi ki magát. Ami a szívében él, az könnyedén megjelenik a szavakban is. Makacs, de páratlan tehetséggel bír. Néha talán kicsit nyersebb az őszintesége, mint amit az átlag megszokott, de ennek ellenére bármilyen produkciót képes a hátán elvinni. Nem csupán egy egyszerű diák, aki a 'gimiszesek' közé lép, hanem egy igazi művész, aki már most is jelentős nyomot hagyott. Voltak közöttünk sikeres és kevésbé sikeres évek, keserű pillanatok, de mindig túlléptünk a személyes nehézségeken, és együtt, csapatban dolgozva valósítottuk meg a Pomáde sikerét. Táncban és éneklésben szinte Travoltát idézi. A színház iránti szenvedélye, érzékenysége és intellektusa példaértékű. A karvai színjátszó tábor csapatának meghatározó tagja, és már a Komáromi Jókai Színház színpadán is bizonyította tehetségét. Olykor előfordul, hogy valaki kiemelkedik a csoportból, és ő éppen ilyen. Szerencsére nem csak én láttam meg a tehetségét, hanem sokan mások is. Bízom benne, hogy a 2025-ös Kaszás Attila-díjas lesz, és hogy hamarosan színművészetis palánta válik belőle, Pikler Mátyás!"
A díj átvétele és a diáktársai üdvrivalgása után Matyi a Ma7-nek elmondta, hogy a jelentkezését a pozsonyi színművészeti egyetemre (VŠMU), valamint a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetemre is beadta.
- felfedte a sokoldalú tehetség, aki nemcsak színészi képességeivel, hanem zenei és tánctudásával is számos alkalommal lenyűgözte a közönséget.
Sokunkban vélhetően a legutóbbi GIMISZ Diákszínpad-beli alakítása marad meg: a helyi Egressy Béni Városi Művelődési Központban tavaly decemberben bemutatott Pomádé című produkcióban a tinilányok Rydell gimibeli, jampec bálványát, Danny Zukót játszotta. A "kis Travolta" azonban az előző évek darabjaiból sem maradhatott ki, s azokra is szívesen emlékezett vissza "Elsős voltam, amikor az akkor időszerű Covid-járványról készült egy színpadi játékunk, a KARAN-TÉMA. Másodikba jártam, amikor Shakespeare nyomán, szabadon a Tévedések vígjátékának kamaradarab-változatát mutattuk be, melyben az egyik Antipholust játszottam. A harmadikosként bemutatott, Majdnem című, félig saját szerzeményünkben pedig több szerepem is volt".
Mielőtt diáktársaival felfedezőútra indult a belváros szívében, vidáman megosztotta: "Bízom benne, hogy idén én leszek a Kaszás Attila-díj boldog tulajdonosa. Amikor Csengel Mónika méltatta a munkámat, különösen megérintett, amikor a karvai színjátszó táborra tett utalást; ez az élmény számomra nemcsak a szakmai fejlődésem szempontjából volt mérföldkő, hanem sok szempontból formálta az eddigi pályafutásomat is."
Végül egy emlékezetes pillanatot örökítettem meg, amikor Matyi büszkén állt osztályfőnöke, Farkas Adrianna, a magyar nyelv és irodalom elhivatott tanárnője mellett. Matyi oklevelén ez a szöveg olvasható: "A komáromi Selye János Gimnázium igazgatósága Kaszás Attila-díjat adományoz Pikler Mátyás, IV.A osztályos tanuló számára a GIMISZ előadásain nyújtott kiemelkedő teljesítményéért." Olvasóink nevében is szívből gratulálunk Matyinak, és a legjobbakat kívánjuk a budapesti felvételihez!