Szijjártó: Az amerikai jelentés, amely a vámok indoklását tartalmazza, a Pressman által diktált tartalomra épül, különösen a Magyarországra vonatkozó szakaszban.

A magyar külügyminiszter nyilatkozata szerint egy olyan dokumentumról van szó, amely az előző elnök mandátuma alatt készült.
A hétfői ülés után Szijjártó Péter, a külügyminiszter, arról számolt be, hogy az Európai Unió kereskedelemért felelős tárcavezetői a világkereskedelemben tapasztalható feszültségekről, különösen a vámokkal kapcsolatos problémákról folytattak eszmecserét. A miniszter hangsúlyozta, hogy ismételten világossá vált: az uniós intézmények nem képesek hatékonyan reagálni a kihívásokra. Hozzátette, hogy már hónapok óta tudni lehetett, hogy Trump a "patrióta gazdaságpolitikája" keretein belül közelíti meg a vámok kérdését.
Ugyanakkor azt elismerte, hogy tárgyalt az unió a kérdésben, de azt várja, hogy sikeres tárgyalásokat folytassanak és ehhez szerinte nem tettek le komolyan vehető javaslatot az asztala.
Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, a múlt hét szerdai napon bejelentette, hogy milyen viszontvámokat terveznek bevezetni kereskedelmi partnereik ellen. Az Európai Unió számára ez 20 százalékos vámot jelent. Szijjártó Péter kijelentette, hogy a kormány nem támogatja a bosszúállást, és "stratégiai nyugalomra" van szükség, hogy elkerüljék a további károkat. A magyar kormány az ellenvámok ellen fog szavazni. Az ülés után Maroš Šefčovič, az uniós kereskedelemért felelős biztos, arról beszélt, hogy az Európai Unió kölcsönös 0 százalékos vám bevezetését javasolja az Egyesült Államoknak. Šefčovič hozzátette, hogy szeretnék minél előbb megállapodni Trumpékkal, de nem kívánják örökké várni, ezért az amerikai vámokkal szembeni viszontvámokat két részletben vezetnék be: az első kör április 15-én, a második pedig május 15-én lépne életbe.
Szijjártó Péter sajtótájékoztatóján felmerült egy olyan jelentés, amelyben az Egyesült Államok a vámháborúját indokolja. Az elemzés különösen Magyarországra fókuszál, a magyar közbeszerzések korrupcióját említve mint a lépések hátterében álló okot. A külügyminiszter kifejtette, hogy ez a jelentés már 1974 óta rendszeresen megjelenik, és a legfrissebb változat, amelyet március végén adtak ki, még Joe Biden elnöksége alatt készült. Szijjártó szerint a Magyarországra vonatkozó részeket David Pressman, aki "gyakorlatilag a magyar ellenzék vezetőjeként" lépett fel, diktálta. A dokumentumhoz fűzött észrevételeket pedig 2024 októberéig kellett benyújtani, ami közvetlenül az elnökválasztás előtt történt.