Szijjártó Péter kifejezte, hogy Brüsszel kétszínűen közelíti meg az EU bővítésének kérdését, ami aggasztó mértékben befolyásolja a tagállamok közötti bizalmat. Az EU bővítése nem csupán politikai, hanem gazdasági és társadalmi szempontból is kulcsfontossá


A minisztérium által az MTI-hez eljuttatott közleményben a tárcavezető hangsúlyozta, hogy az észak-macedón kollégájával, Timcho Mucunskival közösen tartott sajtótájékoztatón az EU nyugat-balkáni bővítését kulcsfontosságú tényezőként említette a kontinens gazdasági helyzetének javításában.

"Az Európai Uniónak szüksége van frissességre, új lendületre, új erőre, és ezt a Nyugat-Balkánról tudjuk megkapni. Ezért ma az a helyzet, hogy az EU-nak sokkal inkább érdeke a nyugat-balkániak csatlakozása, mint fordítva" - vélekedett.

"Észlelhető, hogy az Európai Unió több tagállama ebben a témában meglehetősen ellentmondásosan lép fel. Ez a kétszínűség pedig veszélyeztetheti az Unió vonzerejét és hitelességét a Nyugat-Balkánon. Célunk, hogy ezt a helyzetet megakadályozzuk." - hangsúlyozta.

Majd rámutatott, hogy az EU-s vezetők jó ideje a csatlakozási folyamat érdemalapúságát hangoztatják, amivel Magyarország is egyetért, de akkor ezt az alapelvet minden esetben alkalmazni kell.

"És pusztán az a tény, hogy egy ország háborúban áll, nem vehető számításba érdemként az integrációs folyamatban" - húzta alá.

A miniszter ezután megerősítette, hogy hazánk teljes erővel támogatja Észak-Macedónia európai uniós csatlakozását, ezért cselekvési tervet írtak alá az ezen folyamattal kapcsolatos tudásmegosztásról. "Az az érdekünk, hogy Észak-Macedónia minél előbb tagja legyen az Európai Uniónak" - szögezte le.

Örömmel tapasztalta, hogy 2010 óta a két ország közötti kereskedelmi forgalom hétszeresére emelkedett, és a legutóbbi megbeszélések során arról is diskuráltak, hogyan lehetne még több magyar céget bevonni a nyugat-balkáni államban folyó infrastruktúra-fejlesztési projektekbe.

„Mindkét fél részéről tapasztalható a nyitottság, ami azt jelzi, hogy a gazdasági együttműködésünk előtt fényes jövő áll” – fogalmazott.

Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy a találkozó rendkívül fontos pillanatban zajlott, mivel a Nyugat egy új, békepárti vezetőt üdvözölhet Donald Trump személyében. Ez a változás pedig minden eddiginél kedvezőbb lehetőséget teremt az ukrajnai konfliktus végső rendezésére.

"Persze baj is van bőven, ezt a bajt Európa háborúpárti vezetői testesítik meg, akik azt vették a fejükbe, hogy mindenképp megakadályozzák Donald Trumpot abban, hogy tető alá hozza a békemegállapodást. Ugye Londonban is egy ilyen összejövetelt láttunk, egy Trump- és békeellenes összejövetel volt ez, amit összehívtak az európai vezetők Londonba, ahol ők úgy döntöttek, hogy a háborút Ukrajnának folytatnia kell, akkor is, ha ez újabb halottakkal jár, újabb pusztítással jár, újabb nagy veszélyekkel jár az eszkaláció terén például" - jelentette ki.

"Magyarország Észak-Macedóniával együtt a béke pártján áll. Támogatjuk Donald Trump erőfeszítéseit a béke megteremtése érdekében, támogatjuk az amerikai-orosz tárgyalások sikerét is, hiszen világosan látjuk, hogy a békét csak egy amerikai-orosz megállapodás hozhatja vissza-Közép Európába" - mondta.

Ezzel összefüggésben arra is felhívta a figyelmemet, hogy a két állam az előző héten az ENSZ-ben egyaránt támogatta az amerikai békejavaslatot, mivel ez volt "az egyedüli ésszerű és megvalósítható békés megoldás".

"A béke nem csupán az észak-macedónok és a magyarok számára fontos, hanem minden európai polgár érdeke is, hiszen a fejlődés és a versenyképesség növelésének elengedhetetlen háttere a békés környezet" - emelte ki.

Related posts