Szijjártó Péter a Bloombergnek nyilatkozva bejelentette, hogy folyamatban van a két ország közötti együttműködésről szóló tárgyalások lebonyolítása az Egyesült Államokkal.


Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági és külügyminisztere, interjút adott a Bloomberg hírügynökségnek, ahol a legfrissebb nemzetközi kereskedelmi feszültségekről beszélt. A tárcavezető kifejtette, hogy Magyarország konkrét javaslatokat tett az amerikai és európai vámháború elkerülése érdekében, ám ezek Brüsszel részéről nem nyertek támogatást. Hangsúlyozta, hogy a magas vámokkal kapcsolatos indoklások között szereplő magyar korrupcióra vonatkozó megjegyzések még mindig a Biden-adminisztráció álláspontját tükrözik, és optimistán várja, hogy a következő jelentés már kedvezőbb képet fest majd. Szijjártó azt is megemlítette, hogy az Egyesült Államok Oroszországgal folytatott tárgyalásai hozzájárultak a világ biztonságának növeléséhez, és Oroszországot gazdaságilag megbízható partnerként jellemezte. Végezetül közölte, hogy Magyarország nem tervezi az unióból való kilépést, de hangsúlyozta a reformok iránti igényt.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Bloomberg televíziónak adott keddi interjújában hangsúlyozta, hogy a vámok kiegyenlítése az Egyesült Államok és az Európai Unió között kedvező alapot teremtett volna a tárgyalásokhoz, valamint a jó szándék kifejezésének számított volna. Megjegyezte, hogy sajnálatos módon az Európai Unió nem tett lépéseket e téren.

Az MTI összefoglalója alapján a tárcavezető hangsúlyozta, hogy már november óta nyilvánvaló volt, hogy az új amerikai elnök kifejezetten hazafias politikai és gazdasági irányvonalat fog követni, ami vámok bevezetéséhez vezethet. "Egyértelmű volt, hogy ez elkerülhetetlen" – tette hozzá. Ennek fényében Magyarország azt javasolta az Európai Bizottságnak, hogy kezdjen el tárgyalásokat Washingtonnal a vámháború elkerülése érdekében az EU és az Egyesült Államok között. A javaslat konkrétan arra vonatkozott, hogy a két gazdaság szempontjából kulcsfontosságú autóiparban egyenlítsék ki a vámokat. Az Európai Uniónak azt ajánlották, hogy egyoldalúan csökkentse az Egyesült Államokból importált autóipari termékekre vonatkozó vámot 10 százalékról 2,5 százalékra. Ezzel a lépéssel a két fél vámterhei azonos szintre kerültek volna, hiszen Donald Trump új intézkedése előtt az Egyesült Államok már 2,5 százalékos vámot alkalmazott az Európából érkező autóipari termékekre.

Sajnos a jelenlegi, számos kihívást hozó időszak rávilágít arra, hogy a brüsszeli intézmények nem rendelkeznek a szükséges eszközökkel a hatékony irányítás megvalósításához, és nem tudnak olyan megoldásokat kidolgozni, amelyek valóban előnyösek lennének az Európai Unió számára.

- jelentette ki Szijjártó Péter, kiemelve, hogy ez nem az első ilyen eset, mert korábban a koronavírus-járvány, a migráció és az ukrajnai háború példája is ugyanezt mutatta meg. Elmondta, bár a vámpolitika közösségi kompetenciába tartozik, Magyarország néhány hónapja tárgyalásokat folytat az Egyesült Államokkal egy különleges kétoldalú együttműködésről, amelynek gazdasági elemei is vannak.

A riporter azon felvetésére, hogy - tekintettel a jelenlegi szívélyes amerikai-magyar viszonyra - nem kelt-e Budapesten csalódást az, hogy az Egyesült Államok részben a magyarországi korrupcióval indokolja az Európai Unióra kivetett vámokat, Szijjártó Péter kifejtette: álhírek keringenek a kérdéssel kapcsolatban.

Az Egyesült Államok Kereskedelmi Képviseletének (USTR) éves jelentéséről van szó, amelyet tavaly, Joe Biden elnöksége alatt készítettek el. A Biden-adminisztráció viszonya Magyarországgal meglehetősen feszültté vált. Fontos tudni, hogy ezek a jelentések alapvetően az amerikai nagykövetségektől érkező információk alapján készülnek. Az előző budapesti nagykövet kifejezetten kritikus hangvételű volt, és politikai aktivistaként tevékenykedett, szinte a magyar ellenzék prominens képviselőjeként működött. Rendszeresen kommentálta a hazai politikai eseményeket, és folyamatosan bírálta a magyar kormányt. Az ő megnyilvánulásait találhatjuk meg ebben a jelentésben.

- jelentette ki a miniszter, hozzátéve: biztosak abban, hogy a következő jelentés tartalma már teljesen eltérő lesz.

A kínai befektetések kapcsán felmerülő soft power hatásokkal összefüggésben Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy Kína sosem keverte össze a politikai ügyeket a gazdasági együttműködésekkel, és nem támasztottak politikai elvárásokat a magyarországi projektekkel kapcsolatban. Érdemes megemlíteni, hogy az Európába irányuló kínai befektetések 44%-a Magyarországra áramlik. Ennek hátterében pedig az áll, hogy Magyarország – Németországot követően – az egyetlen európai ország, amely három jelentős német autógyárnak ad otthont, melyek mindegyike kínai beszállítókkal működik együtt.

Az ukrajnai háború kirobbanása óta Oroszországban tett számos látogatásával kapcsolatban Szijjártó Péter arról beszélt, hogy a konfliktusból egyedül a tárgyalások hozhatnak kiutat. A miniszter szerint Magyarország fontos együttműködést folytat Oroszországgal az energetika területén, aminek nem politikai, hanem fizikai és infrastrukturális okai vannak. Elmondta, hogy nem vághatjuk el magunkat Oroszországtól, mert másképp nem tudnánk energiával ellátni Magyarországot.

Az energiaszállítás szempontjából Oroszország eddig egy stabil és megbízható szövetségesnek bizonyult. Más források nem kínáltak olyan kedvező és biztos ajánlatokat, mint az orosz partnerek. Ezért a jelenlegi helyzetben elengedhetetlen, hogy fenntartsuk ezt az együttműködést.

- jelentette ki a minisztérium vezetője.

A béketárgyalások jövőjével kapcsolatban kifejtette: az utóbbi hetek eseményei óta a világ biztonságosabb hellyé vált, mióta az Egyesült Államok aktívan tárgyalásokat folytat mind az orosz, mind az ukrán féllel. Hangsúlyozta, hogy jelenleg még nem világos, hogy a béke megteremtése milyen időkeretben valósulhat meg – legyen szó rövid, közép vagy hosszú távú megoldásról. Azonban határozottan kijelentette, hogy a közvetlen orosz-amerikai párbeszéd eredményeként a háború eszkalációjának kockázata jelentősen csökkent.

A miniszter a Nemzetközi Büntetőbíróságból való kilépéssel összefüggésben hangsúlyozta, hogy a testület politikai irányultságú intézménnyé alakult. Ezen belül különösen kiemelte, hogy az izraeli kormányfő ellen kibocsátott elfogatóparancs nyilvánvalóan politikai motivációk mentén született.

Ebben a helyzetben nem kívánunk részt venni, ezért úgy döntöttünk, hogy kilépünk.

- hangoztatta.

Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy Magyarország európai uniós tagságának kérdése nem vitatható. Kiemelte, hogy hazánk uniós státuszát a jövőben is megőrizzük, ugyanakkor vannak olyan reformok, amelyeket szükségesnek tartanak, mivel a jelenlegi helyzetben a szervezet versenyképessége nem kielégítő.

Related posts