Az ügyvivő román államfőt Soros- és magyarbérencnek titulálják, ami sokak szemében ellentmondásos és megosztó képet fest róla. Az ilyen jelzők használata nem csupán politikai diskurzusban, hanem a közvélemény formálásában is jelentős szerepet játszik, his

Klaus Iohannis február 10-i lemondása után Ilie Bolojan, a szenátus elnöke ügyvivői megbízatás keretében átvette az államfői feladatokat, egészen a májusban esedékes államelnök-választásokig.
A román médiában egyes források határozottan állítják, hogy a kormánykoalíció, amelyet a PNL, a Szociáldemokrata Párt (PSD), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek frakciója alkot, nem Crin Antonescut, hanem Bolojant kívánja jelölni a legmagasabb közjogi tisztségért folytatott versenyben. Az egykori PSD-s képviselő, aki büntetőügyei miatt 2016-ban Szerbiába távozott, a România TV tulajdonosa, amely csatorna nyíltan támogatja Călin Georgescut is, aki szélsőséges nacionalista eszméket hirdet, és "megválasztott elnöknek" nevezi őt. A Realitatea TV, amely szintén Bolojant támogatja, Soros György amerikai milliárdos romániai befolyásának egyik figyelemre méltó képviselőjeként tekinti a magyar származású politikust.
Mindezt annak alapján állítják, hogy a liberális politikus az Orbán Viktor irányította magyar kormány és a Közép-európai Egyetem (CEU) között 2017-ben kirobbant konfliktus idején, még Nagyvárad polgármesterként úgy foglalt állást, hogy a bihari megyeszékhely szívesen otthont adna a felsőoktatási intézménynek. (A Soros György működtette egyetem azóta kisebb kurzusokat kivéve Bécsben működik). Bolojanról egyébként köztudott, hogy jó kapcsolatot ápol Maia Sanduval, a Moldovai Köztársaság második mandátumát töltő elnökével, aki 2023 januárjában nem hivatalos látogatást tett Nagyváradon. Mivel Sandu chișinăui politikai ellenfelei a moldovai államfőt is Soros emberének tekintik, a bukaresti média szerint mindez ugyancsak "bizonyítja", hogy Bolojan a Soros-hálózathoz tartozik.