Sg.hu - Musk Európában is teret hódít jobboldali hatásával.


A Tesla és a SpaceX vezetője, aki egyre növekvő befolyással bír, most Európára összpontosít, ahol több kormány már a populizmus és a szélsőjobboldali mozgalmak térnyerésével harcol.

Új választásokat követel Nagy-Britanniában, támogatja a német szélsőjobboldalt, szidja az Európai Bizottságot - és ez még csak a kezdet. Elon Musk a jobboldali eszméket erősíti Európában, ahol a progresszívek azzal küzdenek, hogy hogyan, vagy egyáltalán megfékezzék-e őt. A világ leggazdagabb emberének - aki egyben a bolygó egyik legnagyobb közösségi platformja, az X tulajdonosa is - beavatkozásai máris példátlan befolyást biztosítottak számára, köszönhetően Donald Trump megválasztott amerikai elnökhöz való közelségének.

"Keir Starmernek távoznia kell, és felelősségre vonást kellene indítani ellene Nagy-Britannia történetének egyik legsúlyosabb bűncselekménye kapcsán való bűnrészessége miatt" - írta tegnap a multimilliárdos. A brit miniszterelnök korábbi angliai és walesi legfőbb államügyészi időszakára tett utalást, amely egy gyermekmolesztálási botrány időszakával esett egybe. Musk emellett Tommy Robinson szélsőséges aktivista szabadon bocsátását is sürgette, valamint támogatta a bevándorlásellenes Reform UK nevű szélsőjobboldali pártot, amelynek vezetőjével, Nigel Farage-zsal is találkozott. Pénteken megosztotta Liz Truss volt miniszterelnök üzenetét, amelyben a BBC állami finanszírozásának megszüntetését követelte.

Az Egyesült Államokhoz hasonlóan Musk egyre inkább népszerűségi csúcsokat döntöget a fiatal brit férfiak körében, ahogy azt a Savanta közvélemény-kutató intézet legfrissebb felmérése is igazolja. Chris Hopkins, a Savanta politikai kutatási igazgatója kifejtette, hogy ezeknek a fiataloknak a siker és a gazdagság értékelése egyre inkább összemosódik a politikai diskurzusokkal. A Downing Street eddig óvatosan kezeli Musk nyilatkozatait, csupán egy enyhe dorgálással reagáltak, és hangsúlyozták, hogy "nagy érdeklődéssel várják" a Trump-kormányzattal való együttműködés lehetőségeit.

A brit kormány egyik miniszterének reakciója Elon Musk legutóbbi kritikáira rávilágít a politikai vezetők kényes helyzetére. Wes Streeting egészségügyi miniszter az ITV Newsnak nyilatkozva kiemelte, hogy Musk megjegyzései "félreérthetőek és valószínűleg félretájékoztatóak". Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy "nyitottak vagyunk az együttműködésre Elon Muskkal, aki fontos szerepet játszhat abban, hogy közösségi média platformján keresztül támogasson minket és más nemzeteket a nehézségek kezelésében". Patrick Maguire, a The Times politikai kommentátora, megjegyezte, hogy "2025-től Musk már nem csupán a brit politika ironikus megfigyelője, hanem aktív szereplője is". Ben Bloch, a Sky News politikai riportere pedig arra figyelmeztetett az X platformon, hogy "a kormánynak ki kell találnia, hogyan birkózzon meg Elon Musk beavatkozásaival, mert ez a helyzet nem tartható fenn". Különösen, hogy Musk ismét új választások kiírását követeli.

Nagy-Britannia nem Musk egyetlen európai célpontja: a múlt hónapban Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel is találkozott, amikor az Floridában Trumpot látogatta meg. A német kormány pedig azzal vádolja az üzletembert, hogy beavatkozott a politikai folyamatokba, mivel a parlamenti választások előtt kifejezetten a szélsőjobboldali AfD pártot támogatta. A 53 éves vállalkozó "diktátornak" titulálta azokat a bírákat is, akik nemrégiben érvénytelenítették a román elnökválasztást, miután felmerült az orosz beavatkozás gyanúja. Emellett Musk elkötelezett támogatója Giorgia Meloni olasz miniszterelnöknek, aki az ország 1945 óta legjobboldalibb vezetője, és "zseniként" emlegeti őt.

Szakértők szerint Musk politikai törekvései szoros összefonódásban állnak gazdasági érdekeivel. Ilan Kapoor, a torontói York Egyetem professzora, aki a neoliberalizmus kritikai elemzéséről ismert, így fogalmazott: "Musk és Trump számára a demokrácia, a nyílt párbeszéd, a nézeteltérések, valamint az állami jóléti programok mind akadályokat jelentenek az üzleti tevékenységek előtt." Ennek következtében hajlamosak kedvezően tekinteni a tekintélyelvűbb kormányzati struktúrákra, amelyeket hatékonyabbnak tartanak a politikai ellenállás felszámolásában és a kormányzat szerepének csökkentésében. Ironikus módon azonban a "törvény és rend" programjuk végrehajtásához elengedhetetlen az állami beavatkozás, ami ellentmondásos helyzetet teremt.

Musk bírálta az Európai Bizottságot is, az Európai Unió működését antidemokratikusnak nevezte, és nagyobb szerepet követelt az Európai Parlamentnek. Akkor szólalt meg, amikor a közösségi médiában elharapózó dezinformációval küzdő EU megpróbálja szabályozni az X hálózatot egy tartalomtörvény keretében. A korábbi európai biztos, Vera Jourová tavaly októberben a Politico című lapnak adott interjújában Muskot a "gonoszság támogatójának" nevezte. Decemberben az Európai Külkapcsolati Tanács kutatói arra figyelmeztettek, hogy Musk az X-et arra használhatja, hogy "mozgósítsa a polgárokat és a szélsőjobboldali pártokat, hogy növelje a szigorítások politikai költségeit az EU döntéshozói számára."

Related posts