Orvostechnikai Szövetség: A kórházak lejárt adósságállománya meghaladhatja a százmilliárd forintot.


Az összegyűlt adósságok következtében a helyzet jelenleg meglehetősen kedvezőtlen, amit a 2024 végén végrehajtott közel 40 milliárdos adósságrendezés sem tudott érdemben javítani - nyilatkozta az InfoRádiónak az Orvostechnikai Szövetség főtitkára, Rásky László. Ugyanakkor a főtitkár hangsúlyozta, hogy van ok a bizakodásra, mivel várhatóan februárban az állam teljes mértékben konszolidálni fogja a tavaly év végi tartozásokat.

Bár a hazai egészségügyi intézményrendszer év végi lejárt adósságállományáról még nem állnak rendelkezésre hivatalos adatok, Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára szerint a számok akár a százmilliárd forintot is meghaladhatják. Azt is megtudtuk, hogy a Magyar Államkincstár csütörtökön teszi közzé a várva várt jelentését.

A főtitkár az InfoRádióban úgy fogalmazott, "a jelenlegi helyzet meglehetősen rossz", amin nem javított a 2024 végén végrehajtott csaknem 40 milliárdos adósságrendezés sem. Ugyanakkor bizakodásra ad okot, hogy a tavaly év végi adósságállomány kifizetésére vonatkozó kormányzati terveket előkészítették, és hamarosan ki is hirdethetik. Rásky László tájékoztatása szerint ezt az információt több állami forrás is megerősítette.

Ez azt jelenti, hogy várhatóan februárban az állam teljes mértékben rendezheti a tavaly év végén felhalmozódott adósságot.

A főtitkár hangsúlyozta, hogy a Pénzügyminisztérium ezen felül még 150 milliárd forintot különített el az idei költségvetés keretein belül. Ezzel a lépéssel céljuk, hogy az év során felmerülő körülbelül 200-250 milliárd forintos adósságot hatékonyan tudják kezelni. Hozzátette, hogy az év végén esedékes tartozások rendezése is azt a célt szolgálja, hogy a kormány számára világossá váljon, miként lehet a 2025-re ígért plusz forrást felhasználni a magyar egészségügyi ellátórendszer kezelhető adósságszintjének fenntartására.

Rásky László elmondta: nyilván az lenne az ideális, ha kevesebb ember kevesebbszer betegedne meg, mert akkor elméletileg nem kellene ennyire sokat költeni az egészségügyre, de ezzel így nem lehet kalkulálni, mindig az adott helyzethez kell alkalmazkodni.

Rásky László szavaival élve, a magyar társadalom egészségi állapota továbbra is a gyengébbek között foglal helyet a globális rangsorban. Kiemelte, hogy a megelőző intézkedések hatékony végrehajtása "évtizedes elmaradása a mindenkori magyar kormányoknak és politikai döntéshozóknak".

Több mint három évtizede tart a kihívás, hogy az elöregedés következtében folyamatosan emelkedik a betegek száma, és eddig nem született megoldás a helyzet kezelésére.

Az Orvostechnikai Szövetség főtitkára hozzátette: a technológia folyamatosan fejlődik, így egyre nagyobbak az egészségügyi intézményrendszer kiadásai, illetve ettől függetlenül az eszközök is drágulnak, valamint az emberi munkaerő költsége is emelkedik. "Ezt nem követték le a szükséges finanszírozási folyamatok, magyarán ma a magyar állam nem fizeti ki a kórházaknak az eljárások tényleges költségét, és ebből keletkezik a jelentős adósságállomány" - magyarázta Rásky László.

Related posts