Orbán Viktor kijelentette, hogy a háború kimenetele szempontjából az Európai Unió és Ukrajna már elveszítette a csatát.

Orbán Viktor a Patrióta Youtube-csatornán közzétett interjújában kifejtette, hogy Ukrajnának megvan a joga a saját jövője alakításához, és hogy magának kell eldöntenie a sorsát. Hangsúlyozta, hogy egy dolgot nem kérhet tőlünk: hogy támogassuk egy tévesen megtervezett stratégia végrehajtását. Szerinte a háború folytatása, amelyhez Ukrajnának joga van, nemcsak Európának árt, hanem Magyarországra nézve is súlyos következményekkel járhat. A miniszterelnök Zelenszkijt komédiásként jellemezte, és megjegyezte, hogy a 2026-os választások során a becsületes küzdelem alapján nagy eséllyel nyerik meg a választásokat.
"Európa minden baja az ukrán-orosz háborúból fakad. Amit ma látunk Európában, stagnálást, inflációt, élelmiszerár-emelkedést, magas energiaárakat, mind a háborúból jön" - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Patriótának adott interjújában.
Felidézte: nem azért utazott Kijevbe egy évvel ezelőtt, hogy mások ügyeibe beavatkozzon, az orosz-ukrán konfliktusba, hanem azért, hogy képviselje a magyarok érdekeit, akik a helyzet kárvallottjai. Ez adta meg számára a jogot, hogy mint az Európai Unió újonnan megválasztott elnöke ellátogasson Kijevbe, és később Moszkvában és Pekingben, valamint a leendő amerikai elnöknél is próbáljon békekezdeményezéseket tető alá hozni, vagy legalább esélyt teremteni egy tűzszünetre - emlékeztetett a miniszterelnök.
Kijevi látogatása során a vezető figyelmeztette az ukrán elnököt, hogy az idő nem az ő javára dolgozik. Az idő múlásával Ukrajna helyzete egyre kedvezőtlenebbé válik, miközben az oroszok a harctéren előnybe kerülnek, ami azt jelenti, hogy az ukránok nem tudják megnyerni ezt a konfliktust. Felajánlotta, hogy közreműködne egy tűzszünet és béke kialakításában, ám Volodimir Zelenszkij ezt elutasította, mivel úgy véli, hogy az idő neki kedvez. A kormányfő arról is beszélt, hogy a visszautasítás mögött egy új politikai személyiségtípus felfedezése állt, amit eddig még nem tapasztalt. Ezt a típust talán influenszer politikusként vagy színészpolitikusként lehetne jellemezni, olyan egyéniségről van szó, akinek az előélete nem biztosította a szükséges tapasztalatokat, különösen egy háborús helyzetben. Mégis, úgy döntött, hogy vállalja ezt a kihívást, és gyakorlatilag elnöki szerepet játszik – tette hozzá.
- idézte fel Orbán Viktor, aki úgy látja, hogy a németek támogatásában bíznak most az ukránok, miután az amerikai segítségre nem számíthatnak úgy, mint korábban. Arra is felhívta a figyelmet, hogy az ukránok egyetlen esélye, ha az európaiakat bent tudják tartani a háborúban.
Transzatlanti hasadásnak nevezte, hogy egy ilyen fontos stratégiai kérdésben az Atlanti-óceán két partján lévő országok, Amerika és Európa más-más pályára lépjen. Amerika a béke ösvényén van, mi meg a harci ösvényen haladunk - fogalmazott a kormányfő. Az Európa-Amerika szétválás pedig ahhoz fog vezetni szerinte, hogy magunkra fogunk maradni, és a háború összes negatív következményével, a pénzügyi, a gazdasági és a közbiztonsági nehézségekkel is nekünk, európaiaknak kell egyedül megbirkóznunk.
A béke eléréséhez elengedhetetlen, hogy mindenki közös nevezőre jusson, és egyetértsen abban, hogy ez a jövő egyetlen járható útja. Ezzel szemben azonban az európaiak és az ukránok továbbra is kitartanak a háború mellett, míg az oroszok úgy vélik, hogy a konszenzus hiányában nem állnak meg.
Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy a tűzszünet és a béke elérésének leggyorsabb módja az orosz és amerikai elnökök közötti személyes találkozó megszervezése. Amennyiben ez nem valósul meg, a békefolyamat hosszú hónapokra elhúzódhat. A békepárti országok között említette Törökországot, az Egyesült Államokat, Magyarországot és Szlovákiát, míg a többi európai államot a háborúpárti táborhoz sorolta. Megjegyezte, hogy jelenleg Európában a háborúpártiak irányítják a politikai döntéseket, a gazdasági és katonai szférában is, ami súlyos problémát jelent, mivel ez kedvezőtlen hatással van a kontinens jövőjére.
Kihívást jelent bármit is megfogalmazni egy olyan ország önvédelmi konfliktusáról, ahol nap mint nap százak vagy akár ezrek veszítik életüket. Véleményem szerint Ukrajna jogosan követelheti, hogy saját jövőjéről önállóan határozhasson, és saját sorsát ő maga alakítsa. Legyen szó békéről vagy háborúról, a döntés joga az övé. Az egyetlen dolog, amit ne várjon el tőlünk, az a támogatásunk egy tévesen megtervezett stratégia fenntartásához.
- hangoztatta a miniszterelnök. Emlékeztetett arra, hogy az Európai Unióba való belépésre irányuló ukrán törekvések elfogadása komoly kockázatokat rejthet, hiszen ha egy háborúban álló nemzetet fogadunk be, akkor a konfliktus terheit is magunkra vállaljuk. Ennek érdekében mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy megakadályozzuk Ukrajna EU-ba való integrálódását. A Voks 2025 szavazással ezt a célkitűzést sikerült eddig is megakadályozni. Jelenleg egyértelmű jogi keretek között működünk, ahol a magyar vétó elkerülhetetlen, így csak közösen léphetünk előre a tárgyalások során. Brüsszelben a jogállamiságot olyan mértékben sértik, hogy nem zárható ki, hogy átmenetileg megpróbálnak minket figyelmen kívül hagyni, azonban az elengedhetetlen, hogy Ukrajna uniós tagságáról a tagállamok egyhangú döntést hozzanak - jelentette ki Orbán Viktor, aki megállapította:
A háború megnyerése a frontvonalon illúzió; a valódi megoldás a diplomáciai tárgyalások révén érhető el, hiszen csak így lehet mérsékelni a további veszteségeket, vagy akár teljesen megszüntetni őket – fogalmazott a kormányfő. Szerinte a keserű igazság elfogadása komoly hatással lesz az európai politikai tájra. Jelenleg azonban még nem vagyunk ezen a ponton, és addig is több mint százmilliárd eurót költöttünk el Ukrajnában, miközben a győzelemhez vezető racionális katonai és politikai stratégiát nem látni. "Úgy vélem, hogy nem kellett volna erre az útra lépnünk, és most sürgősen meg kellene állnunk, megköszönve a tábornokok munkáját. Ideje újra a diplomatákra és külügyminiszterekre támaszkodni, és elkezdeni a béke megteremtésének folyamatát a tárgyalóasztalnál" – tette hozzá a miniszterelnök.
Az interjút itt nézheti meg: