George Simion a magyar szavazók támogatásáért Orbán Viktor arcképét használja kampányában.

Május 4-én újra megpróbálták az elnökválasztást Romániában, miután az előző, decemberi voksolást az ország legfelsőbb bírósága érvénytelenítette, hivatkozva az orosz befolyásra. Ez a rendkívüli döntés politikai válságot idézett elő, amelyet egy új választás tudott csak megoldani. Fél év elteltével tehát a románok ismét az urnákhoz járultak, és bár április közepén a választók közel 40%-a még bizonytalan volt, George Simion, az ultranacionalista jelölt, már az első fordulóban olyan nagy arányú győzelmet aratott, hogy - ahogyan Orbán Viktor korábban fogalmazott - "az még a Holdról is látszik". Simion karaktere erősen megosztó: bár ő a második legnagyobb romániai párt, az AUR (Románok Egyesüléséért Szövetség) vezetője, nem sorolja magát sem euroszkeptikusnak, sem szélsőjobboldalinak, a valóságban mégis Trump és Orbán politikai örökségét követi. Ambíciója a Nagy-Románia megteremtése, és miközben múltban megfogalmazott magyarellenes kijelentései miatt vált ismertté, most az erdélyi magyarok támogatását keresi, hogy ezzel biztosíthassa magának a román elnöki posztot. Mráv Noémi írása.
A román nép kifejezte akaratát a szavazatával, és most elérkezett az idő, hogy valóban figyelembe vegyék a véleményét – nyilatkozta George Simion, aki 38 évesen ünnepelhette május 4-i győzelmét. A választások során 40,9 százalékos eredményével lenyűgözően, 20 százalékponttal megelőzte a második helyezett Nicușor Dan-t.
A tagadhatatlanul jó eredmény mögött természetesen gondosan felépített taktika áll: Simion választási kampányát elsősorban az internetre, azon belül is a közösségi platformokra építette, ahol nemcsak ő, hanem nála 11 évvel fiatalabb felesége és kisfiuk is szerepelt. Az ő posztjai voltak a leginkább hatásosak, és érték el a legtöbb embert - miközben ellenfeleiről egyre több, az interneten megjelenő félretájékoztatás, kontextusából kiragadott vagy épp mesterséges intelligenciával készített film terjedt.
Legalább ugyanilyen fontos volt, hogy választási rendezvényeire csak a helyi sajtót engedte be, az országos lapok képviselőit nem, és hogy egy kivétellel mindvégig kerülte a nyilvános vitákat. Cristian Pîrvulescu politikai elemző szerint ez utóbbit azért tette, mert egy nyilvános vita nem szolgálta volna az érdekeit, hiszen a győzelmet - az utolsó mérések alapján - már a voksolás előtt bebiztosította magának. Így viszont csak egyetlen dolga maradt: hogy megőrizze a népszerűségét a választásig - márpedig egy vitában olyan kérdésekre is válaszolnia kellett volna, amelyek veszélybe sodorták volna gondosan felépített imidzsét és a számára fontos szimpátiaszavazatokat - elemezte győzelmének okait a politológus.
Simion 1986-ban látta meg a napvilágot egy kis vidéki városban, ahol a családja egyszerű, de szeretetteljes környezetben élt. Apja a Román Fejlesztési Banknál dolgozott, de a politikai élethez fűződő ambíciói mellett is szerény jövedelemmel bírtak. "Átlagos család voltunk, mindkét szülőm közgazdász, de a pénz sosem volt bőséges" - osztotta meg egy 2023-as interjúban, amelyben gyermekkori emlékeiről is beszélt. Különösen a McDonald's és a Coca-Cola iránti vonzalma emelkedett ki a szavaiból. "Ott voltam a bukaresti McDonald's első megnyitóján a nővéremmel" - idézte fel az izgalmas pillanatot a műsorvezetőnek, majd elárulta, hogy mivel a szülei nem tudtak hamburgert venni, egy teljes hónapon át spórolt, hogy végre megkóstolhassa a vágyott ételt, ami azóta is a kedvence maradt.
A család végül Simion gyerekkorában Bukarestbe költözött, ahol az élet új kalandokat ígért. Alig múlt el 18 éves, de már ekkor felkeltette a figyelmet, amikor Temesváron, a romániai forradalom 15. évfordulóján egy figyelemfelkeltő transzparenst állított ki, amelyen az állt: "A hősök nem halnak meg". Ezzel a bátor lépéssel indult el aktivista pályafutása, amely során egyre nagyobb ismertségre tett szert. Gyertyás megemlékezéseket szervezett, nem riadt vissza egy 1300 kilométeres centenáriumi meneteléstől sem, és később élő közvetítést is tartott az úzvölgyi katonatemetőből, ahol a múlt emlékére emlékezett.
Simion 2010-ben történelemtudományból szerzett mesterdiplomát - szakdolgozatának témája a kommunizmus volt -, 2011-ben pedig megalapította civil szervezetét, az Action 2012-t, amely csakúgy, mint későbbi pártja, az AUR, Moldova és Románia egyesítésének érdekében jött létre: a pártvezér nagy álma ugyanis a két ország összeolvasztása és a "Romániai Egyesült Államok" létrehozása.
"Románia és Moldova egyesülése rendkívül lényeges számunkra. Egyetlen nemzetként élünk, amely a történelmünk során sajnálatos módon szétszakadt. Közös múltunk, kultúránk és nyelvünk van, ráadásul a moldáv lakosság kétharmada román eredetű" - nyilatkozta egy, az Euronewsnak adott interjúban 2021-ben. Hozzátette, hogy a lengyel Jog és Igazságosság párt példáját követve alakult Románok Egyesüléséért Szövetség elsődleges célja is ennek a megvalósítása.
A pártelnök ennek a nézetének minden lehetséges felületen hangot ad - szó szerint, mivel a 2010-es évektől kezdve számtalan épületre és forgalmas autópályák melletti falakra fújta fel országszerte a román zászló színeiben pompázó "Besszarábia Romániáé!" feliratot. (Besszarábia nagyjából a mai Moldova területét fedi le.)
"Románia mindig is vonzalmat érzett Moldova iránt, mindig is úgy gondolt magára, mint a nagytestvérre, akinek segítenie kell a kisebbet" - vázolta a helyzetet Radu Magdin politikai elemző.
Bár sok román álmodozik egy esetleges egyesülésről, a moldávok nem osztoznak ebben az entuziazmusban. Hiába van a moldáv lakosság több mint felének román útlevele, amelyet főleg azért szereztek, hogy szabadon utazhassanak és dolgozhassanak az Európai Unióban, az összeolvadás gondolata nem vonzza őket. A legfrissebb felmérések szerint a románok körében a támogatottság eléri a 60 százalékot, sőt egy 2024-es kutatás szerint akár 74,5 százalék is lehet, míg a moldávok esetében ez a szám még a legoptimistább becslések szerint is csupán 25 százalék körüli. Az eltérő álláspontok jól tükrözik a két nép közötti különbségeket és a jövőbeni együttműködés melletti ambivalens érzéseket.
Simion és támogatói érvelhetnek amellett, hogy a román és a moldáv nyelv között szinte alig észlelhető eltérés van, vagy hogy a moldáv nemzeti identitás fejlődése csupán a szovjet hatások és Vlagyimir Putyin Oroszországa által kapott ösztönzés eredménye. Azonban mindez nem változtat azon a tényen, hogy a moldáv identitás létezik, és jelentőséggel bír a moldáv nép számára.
A legutóbbi moldáv népszámláláskor ugyanis az emberek 75 százaléka vallotta magát moldávnak, és csak 7 százaléka románnak. Az egyesülésért küzdő politikus mindenesetre igazi persona non grata Moldovában: a moldáv hatóságok nem engedik belépni az országba.
Simion a saját szavai szerint nem euroszkeptikus, sem szélsőjobboldali, és távol áll tőle az oroszbarát politikai álláspont is. Nemrégiben kifejtette, hogy elegendőnek tartja, hogy a külföldi sajtó ilyen címkéket ragasztott rá. "Eurorealista vagyok" – hangsúlyozta, majd hozzátette, hogy meggyőződése szerint Románia jövője szorosan összekapcsolódik az Európai Unióval, még ha jelenlegi véleménye szerint az EU néha túllépi a hatáskörét. "Célunk a nemzetek Európájának megvalósítása a pártommal" – fejtette ki az eddigi egyetlen elnökjelölti vitájában, amelyen részt vett.
Megdönthetetlen NATO-hívő, és kizártnak tartja, hogy Románia az ő vezetése alatt valaha is kilépjen a NATO-ból. "Számunkra létfontosságú a NATO-tagság. Sok áldozatot hoztunk érte, sokat fektettünk be, és a védelmi kiadásaink is elég magasak" - mondta az elnökjelölt, aki Trump-pártiságát is büszkén hirdeti. "Mi vagyunk a republikánus párt természetes szövetségesei az Egyesült Államokban" - fogalmazott. - "Ideológiailag tökéletesen igazodunk a MAGA-mozgalomhoz. Tehát, ahogy Giorgia Meloni olasz miniszterelnök, mi is nagyon jól együtt fogunk működni a Trump-kormányzattal" - mondta Simion, aki szerint országa "komoly partnere" lesz az USÁ-nak a NATO keleti szárnyán - és ezzel egy időben kikérte magának, hogy ő oroszbarát lenne, vagy hogy orosz befolyás alatt állna. "Én vagyok az, aki a legtöbbet harcolt az orosz propaganda ellen, még mielőtt elkezdtem politizálni" - mondta az elnökjelölti vitában is.
Véleménye szerint az orosz-ukrán háborút egyértelműen Oroszország kezdeményezte, épp ezért csak ők teremthetik meg a békét is. Nincsenek ukránellenes érzései, de - állítása szerint - aggódik az Ukrajnában élő, több mint félmillió román miatt. "Az Ukrajnával kapcsolatos problémáink nem a gyűlöletről vagy valaminek az ellenzéséről szólnak. Arról van szó, hogy az ukránoknak tiszteletben kell tartaniuk a nemzetközi szerződéseket és a nemzeti kisebbségek jogait" - mondta. "Félmillió román anyanyelvű ember él Ukrajnában, akiknek nincs joguk iskolába és templomba járni."
A politikus azt is kifejtette: ha megválasztják, országa nem támogatja tovább Ukrajna oroszok ellen viselt háborúját. "Tudomásom szerint ez nem kötelességünk, és nem fogok segíteni Ukrajnának, amíg Ukrajna nem tartja tiszteletben a területén élő románok jogait" - fogalmazott.
A kisebbségek védelme és tisztelete azonban úgy tűnik, csak akkor ilyen fontos számára, ha románokról van szó. Pártjával korábban megpróbálták megakadályozni, hogy romániai könyvtárak magyar nyelven írott könyveket szerezzenek be, és többször is azzal vádolták, hogy magyarellenes kijelentéseivel, valamint a magyar többségű régiókban való feltűnő jelenlétével szítja az etnikai feszültséget. Nemrég pártjával törvényjavaslatot nyújtott be egy olyan új ünnepnap létrehozására, amely az etnikai kisebbségek román nemzet iránti tiszteletének napja lett volna.
A fent említettek ellenére Simion egyik legnagyobb inspirációja Orbán Viktor, akit szövetségesének tart a Fidesszel közösen. "Sok szempontból az ő lépéseit szeretném követni. Persze, vannak határok, és bizonyos kérdésekben eltér a véleményünk. Mégis, Orbán Viktor azt bizonyította, hogy elkötelezetten küzd a családokért, a népesség megőrzéséért és a kereszténység értékeiért az uniós intézmények színterén. Tehát a Fidesz és az RMDSZ is a jövőbeli partnereink lesznek" - nyilatkozta május 4-i győzelmét követően.
A magyar miniszterelnök iránti rajongása egyáltalán nem újkeletű: már 2021-ben is arról beszélt, hogy magát leginkább Orbánhoz, pártját pedig a Fideszhez tudja hasonlítani. A közös pont akkor még a Magyarországon bevezetett LMBTQ-ellenes törvény és a melegházasság elutasítása volt
Simion úgy véli, hogy pártját emiatt a "radikális ultrajobboldali" és "szélsőjobb" címkék sújtják, holott szerinte csupán a keresztény-konzervatív irányvonalat képviselik.
A Fidesz sokáig nem keresett kapcsolatot Simionnal, annak ellenére, hogy a párt politikai vezetői korábban többször is bírálatok kereszttüzébe állították őt magyarellenes nézetei miatt. 2024-ben még az Európai Parlament frissen megalakuló frakciójához való csatlakozás lehetőségét is elvetették, amikor nyilvánvalóvá vált, hogy Simion "magyarellenes" pártja már tagja a blokknak. Orbán Viktor tavalyi nyilatkozatában világosan kifejezte álláspontját: "Egyértelművé tettem, hogy a nemzeti politikánk irányvonalát követjük, és nem lehetünk része egy olyan politikai közösségnek, amelynek soraiban egy magyarellenes román párt is található."
Alig egy évvel később, a hazai elnökjelölti vita másnapján a magyar miniszterelnök teljesen más megközelítést választott Simionnal szemben. A tihanyi apátságban tartott beszédében kifejezte támogatását, hangsúlyozva, hogy "az összefogás és az együttműködés alapjain állunk, így semmiféle elszigetelődést vagy retorziót nem fogunk tolerálni Románia és annak vezetője irányába. A szuverenitásért folytatott küzdelemben kölcsönösen számítanunk kell egymásra." Simion gyorsan reagált az X-en: "Együtt kell megnyernünk a harcot" - írta.
Az Euronews értesülései alapján Simion kifejtette, hogy szövetséget alakítana Orbán Viktorral. „A magyar közösség és az RMDSZ kiemelkedő politikai szövetséges. A bukaresti kormányzati erők közül ők az egyetlenek, akik valódi szakmai irányítással bírnak. Szeretném kifejezni elismerésemet irántuk” - hangsúlyozta.
A román politikus az elnökválasztás második fordulója előtt jól láthatóan átkalibrálta addigi ultranacionalista narratíváját, és igyekszik megnyerni magának a fegyelmezett szavazási szokásairól ismert erdélyi magyar közösséget.
A "bűbáj-offenzíva" keretein belül a korábban magyarellenes megnyilvánulásairól híres pártvezető most váratlanul azt nyilatkozta, hogy "a magyarok kiváló romániai állampolgárok", és figyelmeztetett azokra, akik megpróbálnának feszültséget szítani a magyarok és románok között, hogy "a történelem sötét bugyraiba fognak kerülni".
Ráadásul annyira szeretné megszólítani az eddig elhanyagolt magyar közönséget, hogy mindössze néhány nappal a második forduló előtt Orbán Viktor arcképével díszített szórólapokkal indít kampányt. Reményei szerint a miniszterelnök határon túli népszerűsége segítheti őt a választások megnyerésében. Az viszont kérdéses, hogy a magyar kormánypárt támogatása megerősítette-e ezt az akciót, mivel erről nincsenek egyértelmű információk.
A romániai magyarok és az RMDSZ részéről ugyanakkor nem kölcsönös a szimpátia.
"George Simion a tökéletes kaméleon, mindig azt mondja, amit hallani akarnak, attól függően, milyen környezetben van. De mi nem tudjuk elfelejteni Úzvölgyét (...). Nem tudjuk elfelejteni azt a több mint száz pert, amit pártja indított a székely és a magyar zászló, a magyar nyelv használata ellen - és azokat a kezdeményezéseket sem, amelyek egyes magyar iskolák átalakítására és a magyar nyelv visszaszorítására - hogy csak családon belül lehessen használni - vonatkoztak. Ezek ott vannak a levegőben, és ezt egy olyan kijelentéssel, hogy az RMDSZ egy professzionális párt, nehéz letudni" - nyilatkozta Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke a Kossuth Rádióban.
Az erdélyi politikus nyilatkozata nyomán a magyar miniszterelnök is kénytelen volt reagálni: jelezte, hogy telefonon egyeztetett Kelemen Hunorral, és megerősítette, hogy Magyarország nem kíván beavatkozni a romániai választásokba, hangsúlyozva, hogy az RMDSZ véleménye a legfontosabb számukra.
Kérdés, hogy az erdélyi magyarok hogyan döntenek majd a május 18-i választáson. A legfrissebb, május 13-án publikált felmérések szerint a verseny nagyon szoros lesz, mivel Simion és Nicușor Dan támogatottsága szinte megegyezik: mindkettejükre a megkérdezettek 48,2 százaléka adná a voksát.