Németország gyengélkedik, Európa nehezen lélegzik, míg a forint lázasan ingadozik.


Újabb fájdalmas hetet tudhat maga mögött a forint, miután kétéves mélypontra zuhant a dollárral szemben. A magyar fizetőeszközt az sem mentette meg, hogy az MNB igyekezett nyugtatni a kedélyeket a kamattartással. Továbbra is a nemzetközi hangulat rángatja az árfolyamot. És ami a legrosszabb: a kilátások sem túl rózsásak.

Ez a hét nem kedvezett a feltörekvő piaci devizák, így a forint számára sem. Rodic Ádámmal, az MBH Elemzési Centrum szakértőjével elemeztük a helyzetet, és részletesen átbeszéltük, mi húzódik meg a lejtmenet hátterében:

Kedden az MNB sajtótájékoztatóján elhangzott azon üzenet, miszerint tartósan 6,50 százalékon maradhat a magyar irányadó kamat enyhén forinterősítő hatású volt, 406-ig értékelődött fel az euró-forint árfolyam.

Rodic az Indexnek rámutatott, hogy a nemzetközi piaci hangulat továbbra is kulcsszerepet játszik a hazai valuta alakulásában, és ezen a héten sem volt kedvező a helyzet a forint számára.

Figyelemreméltó, hogy a hét második felében a forint az euróval szemben 411 forint fölé gyengült, míg a dollárral szembeni árfolyama új kétéves mélypontot ért el.

A szakértő véleménye szerint az e heti gyengülés hátterében az áll, hogy a dollár újra erősödni kezdett. Ennek fő oka, hogy az orosz-ukrán konfliktus fokozódásáról érkező hírek a nemzetközi befektetők figyelmét a biztonságosabb eszközök felé irányítják. Ez a tendencia kedvezett a menedékdevizáknak, mint a dollár és a svájci frank, ezzel szemben a feltörekvő piaci devizák gyengülni kezdtek.

Ezen kívül a dollár erősödéséhez a Fed nyilatkozatai is hozzájárulhattak, amelyekből egyértelműen kiderül, hogy még mindig nem elégedettek az inflációs mutatók alakulásával.

Rodic Ádám szerint a dollárt a jobb egyesült államokbeli gazdasági teljesítmény és Donald Trump feltételezett jövőbeni gazdaságpolitikai döntései is támogatják. Ezek a várakozások az amerikai elnök várható politikájával kapcsolatban:

Muhi Gergely, az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője úgy véli, hogy az amerikai munkaerőpiac kedvező teljesítménye azt sugallja, a Federal Reserve számára lehetőség nyílik a kamatcsökkentések fokozatosabb ütemezésére, mint ahogy azt a jelenlegi piaci várakozások mutatják.

Muhi Gergely kiemelte, hogy noha a forint hétfőn 406,38 forintnál zárta a napot az euróval szemben, péntekre ismét 411 forint körüli gyengülést mutatott az árfolyam.

A dollárral szemben még gyengébben teljesített a hazai deviza. Egy pillanatra megérintette a 397,92-es szintet, ami két éve a legmagasabb érték az amerikai devizával szemben. A dollár az euróval szemben is jelentősen erősödött az elmúlt időszakban.

illetve a jelentős költségvetési mozgástér ellenére a gazdaság fellendítése céljából növelhető államháztartási hiány továbbra is tabunak számít" - erre már Rodic Ádám világított rá.

Az euró a dollár ellenében utoljára 2022-ben esett a paritás alá, az orosz-ukrán háború, az energiaválság és a romló európai gazdasági kilátások hatására

- jelezte az MBH szakértője, majd hozzáfűzte: pénteken a gyenge francia és német beszerzési menedzser indexek következtében az euró-dollár árfolyama közel 1,03-ra csökkent, mielőtt enyhe korrekcióval reagált volna. Eközben a forint folyamatos ingadozásnak volt kitéve, 410-es szint környékén.

Muhi Gergely véleménye szerint a fokozódó bizonytalanság kedvezőtlen hatással van a forintra. Ennek következtében a jövő héten az euróval szemben várhatóan egy viszonylag széles, 408 és 414 közötti sávban mozoghat a magyar valuta.

Rodic Ádámmal részletesen átbeszéltük, hogy a jövő héten milyen események formálhatják a forint piacát:

Pénteken a Moody's, az egyik vezető hitelminősítő, megvizsgálja Magyarország adósbesorolását. Az elemző megjegyezte, hogy a piacon valószínűleg nem lesz jelentős hatás, mivel meglepő lenne, ha a hitelminősítő változtatna a besoroláson vagy annak kilátásain.

Related posts