Csendes népbetegség - a lakosság tízből kilenc tagja nincs is tudatában, hogy érintett.


Ma ünnepeljük a Vese Világnapját, amely figyelemfelkeltő esemény világszerte. A statisztikák szerint globálisan körülbelül 1 milliárd embert érint a vesebetegség, míg Magyarországon a felnőtt lakosság 14-16 százaléka szenved valamilyen vesebetegségben. Ez a néma népbetegség gyakran háttérbe szorul, pedig elengedhetetlen, hogy többet beszéljünk róla, hiszen sokan nincsenek is tudatában a kockázatoknak és a megelőzés lehetőségeinek. Érdemes tehát felfigyelni a vesék egészségére, és tudatosan tenni azok megóvásáért!

Az idei vesevilágnapon öt szakorvosi területet átfogó példaértékű együttműködés irányította a figyelmet a krónikus vesebetegségre (CKD), amely Magyarországon mintegy másfél millió embert érint. A Magyar Nephrologiai Társaság kezdeményezésére a Magyar Diabetes Társaság, a Magyar Hypertonia Társaság, a Magyar Kardiológusok Társasága, valamint a hazai családorvosi szakma vezető képviselői tartottak konszenzuskonferenciát.

"Magyarországon minden tizedik ember szenved valamilyen formájú vesebetegségtől. Jelenleg több mint másfél millió krónikus vesebeteg él hazánkban, és ezek az esetek gyakran összefonódnak a cukorbetegséggel és a magas vérnyomással. Ennek ellenére a vesebetegségek diagnosztizálása még mindig nem elég alapos, ami azt eredményezi, hogy a súlyos állapotban lévő betegek körülbelül 70%-a szinte az utcáról kerül kórházba, sokszor azonnali vesedialízisre van szükségük. Ezért kiemelten fontos, hogy proaktívan keressük és azonosítsuk a betegeket időben" - fogalmazott Dr. Ladányi Erzsébet, a Magyar Nephrológiai Társaság elnöke a bevezetőjében.

A jövőre vonatkozó előrejelzések szerint 2040-re a krónikus vesebetegség várhatóan az ötödik legjelentősebb halálozási okként fog szerepelni.

Bár félelmetes jellege miatt sokan elkerülik a témát, a lakosság még mindig viszonylag keveset tud a krónikus vesebetegségről. Szakértők figyelmeztetése szerint néhány éven belül a vesebetegséghez kapcsolódó halálozások aránya meghaladhatja a 40%-os növekedést. Ráadásul nemcsak a betegség előfordulása aggasztó, hanem a kezelésekkel és a betegség következményeivel járó költségek is folyamatosan emelkednek.

Magyarországon a jövőbeli kilátások aggasztóak: 2027-re várhatóan 1,25 millió ember szenved majd krónikus vesebetegségben. A helyzet súlyosságát tovább fokozza, hogy az érintettek több mint kétharmada nem tud róla, így a halálozási arányuk is emelkedni fog. Dr. Ladányi Erzsébet rámutat, hogy az idült vesebetegség, amely hazánkban néma népbetegségnek számít, időben történő diagnózis esetén jól kezelhető. A modern terápiák széles választéka lehetőséget ad arra, hogy a betegség előrehaladását megakadályozzuk, valamint a vesét, illetve a szív- és érrendszert érintő súlyos szövődmények kockázatát jelentősen csökkentsük.

Dr. Wittmann István, a Pécsi Tudományegyetem II. sz. Belgyógyászati Klinika és Nephrológiai, Diabetológiai Centrum vezetője, a Magyar Diabetes Társaság elnöke, a Magyar Nephrologiai Társaság alelnöke előadásában arról beszélt, hogy sajnos létezhet idült vesebetegség veseelégtelenség nélkül is.

A szakértő hangsúlyozta, hogy "a cukorbetegség az idült vesebetegség leggyakrabban előforduló kiváltó tényezője. A diagnosztizált esetek 50-60 százaléka a diabétesszel vagy prediabétesszel hozható összefüggésbe. Ezért rendkívül fontos figyelmet fordítani a manapság sok fiatalt érintő elhízásra, mivel ez a probléma már fiatal korban is megnövelheti a vesebetegségek kockázatát."

Dr. Járai Zoltán, címzetes egyetemi tanár és a DBC - Szent Imre Egyetemi Oktatókórház Kardiológiai Profiljának vezető főorvosa, valamint a Magyar Hypertonia Társaság elnöke és a Magyar Kardiológusok Társaságának főtitkára hangsúlyozta, hogy a hipertónia és a krónikus vesebetegség között kölcsönhatás áll fenn: a magas vérnyomás súlyosbíthatja a vesebetegséget, míg a vesefunkció romlása hipertóniás állapothoz vezethet.

Például a 160/100-as vérnyomás több mint hatszorosára növeli a vesebetegség kialakulásának esélyét.

A hipertónia Magyarországon különösen elterjedt jelenség, a felnőtt lakosság több mint 40%-át érinti, sok esetben anélkül, hogy a betegek tudomást szereznének róla. Az egészséges vérnyomás értéke körülbelül 120-130/80-90 Hgmm között mozog. A betegség azonosítása nem igényel bonyolult eljárásokat: egy egyszerű vérnyomásmérés és egy laborvizsgálat elegendő lehet a felismeréshez. A korai diagnózis pedig kiemelkedő fontosságú, hiszen az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint a férfiak 51%-ánál és a nők 41%-ánál már diagnosztizálták a magas vérnyomást. Ezt emelte ki előadásában a főorvos.

Dr. Nyolczas Noémi, az Észak-Pesti Centrumkórház - Honvédkórház Kardiológiai Osztályának vezetője hangsúlyozta, hogy világszerte körülbelül 523 millió ember küzd szív- és érrendszeri problémákkal, ami a globális népesség 7,5%-át jelenti. Ennek egyik fő oka, hogy a krónikus vesebetegségek és a szív- és érrendszeri betegségek egymással szoros kapcsolatban állnak. A középsúlyos és súlyos vesebetegségben szenvedők több mint fele a kardiovaszkuláris szövődmények következtében veszíti el életét, és ez a kapcsolat fordítva is érvényes: a szív- és érrendszeri betegeknél is jelentős a krónikus vesebetegség előfordulása. A betegségek korai felismerése érdekében elengedhetetlen, hogy a szűrővizsgálatokat integráljuk a napi egészségügyi ellátásba.

Dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem ÁOK Családorvosi Tanszékének vezetője a magas rizikócsoportba tartozók szűrésére hívta fel a figyelmet. "Idősödik a lakosság, tovább is élnek az emberek, ezért is fontos a vesék egészsége. Sokszor a nem megfelelő folyadékbevitel az oka a beszűkült vesefunkcióknak. Fontos, hogy a krónikus vesebetegség szűrése beépüljön a mindennapi háziorvosi gyakorlatba, különösen a cukorbetegek és a magas vérnyomással élők esetében".

Hangsúlyozta, hogy az egészséges életvitel, a helyes gyógyszerhasználat, és a rendszeres orvosi ellenőrzések együttes alkalmazásával a betegség jól kezelhető és stabilizálható. Ezt a tényt támasztja alá az is, hogy a kezelt krónikus vesebetegség esetén mindössze két emberből egy fejlődik veseelégtelenséggé.

Related posts