Az uniós nagykövetek nem tudtak konszenzusra jutni az Oroszország ellen bevezetett szankciók további érvényesítéséről.

A Süddeutsche Zeitung beszámolója alapján a tagállamok európai uniós nagykövetei nem jutottak közös nevezőre az Oroszországgal kapcsolatos szankciók meghosszabbításáról a pénteki ülésük során. Ennek következtében a döntés várhatóan eltolódik a következő hétfői külügyminiszteri tanácsülésig.
A döntések meghozatalához egyetértés szükséges, ám a magyar kormány az utóbbi időszakban többször is kifejezte ellenállását a szankciókkal szemben. Orbán Viktor január 21-én eddigi legélesebb kritikáját fogalmazta meg a szankciókkal kapcsolatban, hangsúlyozva, hogy azok nemcsak hogy nem gyakoroltak negatív hatást Oroszországra, hanem cserébe súlyosan károsították az európai versenyképességet.
Orbán Viktor legutóbbi bejelentése nyomán az Euobserver értesülései szerint az uniós vezetők akár egy rendkívüli EU-csúcsot is összehívhatnak a jövő hét folyamán. A céljuk az lenne, hogy meggyőzzék a magyar miniszterelnököt a szankciók folytatásának fontosságáról. A helyzet sürgősségét az adja, hogy ha január 31-ig nem sikerül megállapodásra jutni, akkor a szankciók keretében befagyasztott 210 milliárd eurónyi orosz vagyon visszakerülhet Oroszországba.
Az orbáni álláspontot azonban megkavarta, hogy Donald Trump amerikai elnök szankciókkal fenyegette meg Vlagyimir Putyint arra az esetre, ha nem vet véget az ukrajnai háborúnak. Szijjártó Péter külügyminiszter csütörtöki sajtótájékoztatóján már arról beszélt, hogy konzultál az amerikaiakkal, mielőtt eldönti, megvétózza-e a szankciókat.
Szijjártó pénteki nyilatkozata során újra kifejezte elkötelezettségét a magyar emberek érdekeinek védelme mellett. Hangsúlyozta, hogy a következő napok során is aktívan fellép majd, ezért sürgetően világos válaszokat és biztosítékokat vár el, hogy a hétfői tanácsülésen megfelelő döntést hozhasson. "Még van néhány nap hátra, és sok minden történhet addig, de Magyarország álláspontja egyértelmű" - tette hozzá.