„Nem biztos ebben” – felelte Donald Trump a kérdésre, hogy vajon az ő felelőssége-e az amerikai alkotmány tiszteletben tartása és érvényesítése.


Miért ne tudná? Már több mint három hónapja vállalta ezt a felelősséget. Ezzel legalább biztosan kizárja, hogy az alkotmányos előírások ellenére harmadik alkalommal is megpróbálkozzon az elnöki poszttal.

Az Egyesült Államok politikai tájképe jelenleg egy olyan elnök körül forog, aki láthatóan figyelmen kívül hagyja a hagyományos normákat és korlátokat. Donald Trump legújabb politikai lépései, bírósági ügyei, valamint nyilvános megszólalásai és interjúi világosan jelzik, hogy eltávolodott a korábban elfogadott, íratlan szabályoktól és társadalmi elvárásoktól, amelyek eddig irányították az amerikai elnökök viselkedését - áll a CNN elemzésében.

Az írás inspirációját egy vasárnapi interjú szolgáltatta, amelyet Donald Trump az NBC-nek adott. Amikor arra a kérdésre válaszoltak, hogy kötelessége-e betartani az alkotmányt, az amerikai elnök meglepő módon csak annyit mondott: "Nem tudom." Ez az állítás három hónappal azt követően hangzott el, hogy esküt tett az alkotmány tiszteletben tartására. A CNN kommentárja szerint Trump politikai stratégiája és kommunikációja továbbra is a rend megbontására, ellenfelei zavarba hozására és hatalomdemonstrációra összpontosít, miközben híveinek a legyőzhetetlenség képét próbálja sugallni.

Donald Trump az elmúlt nyolc évtized legkevésbé népszerű elnökének számít az első 100 napja alapján.

A Trump-adminisztráció egyik jellemző aspektusa, hogy rendszeresen figyelmen kívül hagyja a szövetségi bíróságok határozatait, sőt, egy alkalommal még a legfelsőbb bíróság döntését is figyelmen kívül hagyta, amikor egy tévedésből El Salvadorba deportált bevándorló visszatéréséről volt szó. Trump akkor kijelentette, hogy visszahozhatná a férfit, de ezt nem kívánja megtenni. Viselkedése egyre inkább azt az üzenetet hordozza, hogy úgy érzi, korlátlan hatalommal bír, ami pedig egy autoriter rendszer kialakulását vetíti előre az Egyesült Államokban. Korábbi nyilatkozatával ellentétben, amikor az NBC kérdezte, kijelentette, hogy nem tervez harmadik elnöki ciklust, amelyet az alkotmány tilt, de hozzátette, hogy nem biztos abban, hogy 2028-ban már nem indulhat. Trump gyakran provokálja a közvéleményt, például azzal a mesterséges intelligenciával készült képpel, amelyen pápai öltözetben látható. Ez különösen érzékeny téma a római katolikusok számára, hiszen a pápa a hit védelmezője. Üzenete azonban egyértelmű: Donald Trump saját tévedhetetlenségébe vetett hitét próbálja kommunikálni.

Donald Trump harmadik elnöki ciklusra törekszik, és úgy véli, vannak hatékony stratégiák erre. A New York-i püspökök azonban felháborodtak, miután Trump pápaként tűnt fel egy mesterséges intelligencia által készült képen, amely sokakat megdöbbentett.

Egyre inkább eltávolodik a hétköznapi emberek valóságától az elnök. Vámintézkedéseit azzal indokolja, hogy védelmezi az amerikai munkahelyeket és ipart, ám úgy tűnik, nincs tisztában a döntéseinek valós következményeivel. Annak ellenére, hogy korábban azt hangoztatta, hogy csökkentette az élelmiszerárakat, a vásárlók tapasztalatai éppen az ellenkezőjét mutatják. A Time-nak adott interjújában azt is említette, hogy vámmentességi megállapodásokat kötött, azonban ezek hivatalos bejelentéséről egy szó sem esett. Ez felveti a kérdést: mennyire látja reálisan a világot? - teszi fel a kérdést a CNN, amely különösen figyelemre méltónak tartja ezt, hiszen az elnök korábban keményen bírálta elődjét, Joe Bident, a mentális állapota miatt.

Donald Trump kizökkentette az időt, és még senki nem jött, hogy helyre tolja azt

Donald Trump azért képes megvalósítani mindezeket, mert környezetében már nem állnak olyan tanácsadók, akik merészelnének ellentmondani neki. Kormányának tagjai nyíltan dicsérik őt, míg a republikánus törvényhozók feladták korábbi ellenpólus szerepüket. Legutóbb például kijelentette, hogy nem tervezi katonai erő alkalmazását Kanada ellen. Az, hogy ez a kijelentés önálló hírértékkel bír, jól tükrözi, mennyire megrázta második ciklusa a korábban megszokott nemzetközi és alkotmányos normákat - zárja le a CNN kommentárja.

Kamala Harris: Az Egyesült Államok alkotmányos válság küszöbén áll Kamala Harris figyelmeztetett arra, hogy az Egyesült Államok egy komoly alkotmányos krízis felé halad. A politikai feszültségek és a demokratikus intézmények aláásása aggasztó jeleket mutat, amelyek sürgős figyelmet igényelnek. Az ország jövője szempontjából létfontosságú, hogy a polgárok és a vezetők egyaránt elkötelezettek legyenek a demokratikus értékek védelme mellett, hogy megőrizzük a jogállamiságot és a társadalmi stabilitást.

Related posts