A csapadék nem hozott megoldást: újabb aszály vár ránk? - Agro Napló

Bár az utóbbi héten jelentős változások történtek hazánk időjárásában, és a június során tapasztalt extrém szárazság után végre eső áztatta a földet, a lehullott csapadék mennyisége meglehetősen eltérően oszlott el az ország különböző részein. Az aszály több területen mérséklődött, sőt, egyes helyeken teljesen megszűnt, viszont sok vidéken csupán átmeneti enyhülést hozott az eső. Ezekben a régiókban néhány napnyi napsütés elegendő ahhoz, hogy a talaj felső rétegéből ismét eltűnjön a friss nedvesség, és visszatérjünk a július eleji száraz állapothoz. A közeljövőben változékony időjárásra számíthatunk, de a következő 6-8 napban országos szinten nem várható jelentős csapadék.
Az elmúlt héten jelentős változás állt be időjárásunkban, csapadékosabbra fordult az idő. Múlt hétfő óta minden nap esett valahol az országban kisebb-nagyobb mennyiség. Mivel a csapadék döntően záporos formában érkezett, nagyok a területi különbségek. Összességében az elmúlt 10 nap során jellemzően 20 és 50 mm közötti mennyiség esett. Nyugaton, északnyugaton és néhány nagyobb felhőszakadás által érintett foltban 50-80 mm-t is előfordult. Ezzel szemben a középső és a keleti országrészben többfelé nem esett 20 mm sem. A 30 és 90 napos csapadékösszeg hatalmas hiányt mutat hazánk döntő részén - derül ki a HungaroMet legfrissebb agrometeorológiai jelentéséből.
Ahol a csapadék mennyisége elérte vagy meghaladta a 40-50 mm-t, ott a talaj felső fél méteres rétege átnedvesedett. A Dunántúl keleti részén, valamint a délkeleti és keleti országrészben azonban még mindig több helyen kritikus a szárazság. Az ország más részein viszont a mezőgazdasági aszály mérséklődött, különösen a Dunántúlon és északkeleten, ahol nagy területeken meg is szűnt. Ugyanakkor ott, ahol a csapadék 15-20 mm-re gyűlt össze több nap alatt, és közben napos időszakok is voltak, a talaj nedvességtartalma nem tudott jelentősen növekedni, így az aszály hatásai továbbra is érezhetők maradtak.
A hőmérséklet csúcsértéke múlt hét szerdára 18-23 fokig mérséklődött, majd erősödött a nappali felmelegedés, mely hétfőn érte el a tetőpontját 31-35 fokkal. Keddtől ismét egyre hűvösebb léghullámok érkeztek fölénk. Az őszi vetések java része már a tárolókban, a még le nem aratott táblákban a záporok minőségi romlást okoznak.
A nyári növényeket súlyosan érintette a június és július eleji csapadékhiány, ami miatt az állományok zöld tömege jelentősen elmarad a megszokott szinttől, és sokkal fejletlenebb állapotban vannak. Jelenleg a kukorica a címerhányás szakaszában jár, míg a napraforgó teljes virágzását éli. A múlt hét elején érkezett csapadék életmentőként hatott ezekre a kultúrákra, de hazánk nagyobb területein ez csupán "tűzoltásra" volt elegendő. Széleskörűen továbbra is alacsony a talajnedvesség szintje. Ha a közeljövőben jelentős csapadék érkezne, még mindig van esély az elfogadható termésre, viszont ha nem, akkor ott is gyorsan visszatérhet az aszály, ahol az utóbbi napokban enyhült a helyzet.
A múlt hét közepén országszerte tartósan vizes volt a növények levele, ami ideális feltételeket teremtett a gombás megbetegedések megjelenéséhez. Azóta az ország különböző részein csupán rövid időszakokra tapasztaltunk vizes időjárást. A párás levegő viszont csak rövid ideig volt jelen, így a növényeknek nem volt elegendő ideje regenerálódni.
Az NDVI vegetációs index térképek a június közepére vonatkozó állapotokat ábrázolják. Az index értéke hazánk széles területein csökkent, amit a csapadékhiány és az őszi vetések érésének előrehaladása okoz; a csökkenés csupán az erdős területeken nem tapasztalható. Az anomáliák térképe azt mutatja, hogy az aszály hatásai sokkal kiterjedtebbek, mint az előző időszakban, a legkritikusabb helyzet pedig az Alföldön figyelhető meg.
A következő napokban egy hidegörvény befolyásolja időjárásunkat, amelynek következtében sok helyen újabb záporok és zivatarok várhatóak, főként a mai délután folyamán. Szombattól viszont melegebb és szárazabb levegő érkezik, ami csökkenti a csapadék valószínűségét. A jövő hét közepéig területi átlagban 2-20 mm csapadékra számíthatunk, ám a záporos jelleg miatt jelentős területi eltérések lehetnek. A hét végén a talajok ismét száradni fognak, és sok helyen gyorsan visszatér a súlyos aszály. Újabb jelentős csapadékra a jövő hét csütörtökén és péntekén lehet kilátás. A hőmérséklet hétfőig emelkedik, elérve a 32 és 38 fok közötti csúcsértékeket hazánk területén. Ezt követően a hőség kissé mérséklődik, és péntekre nagyobb lehűlés várható.