A francia politikai táj egyre zűrzavarosabbá válik: a kormány lemondása mellett tüntetések és sztrájkok sorozata borítja fel az ország mindennapjait.
Csütörtökön Franciaország utcáira vonultak a közszolgáltatások munkavállalói, akik sztrájkba léptek, hogy felhívják a figyelmet a munkakörülményeik és a bérek folyamatos csökkenésére.
A politikai helyzet instabilitása ellenére - miután a jobbközép kormányt szerdán este a nemzetgyűlés leváltotta -
ennek a napnak arra kell szolgálnia, hogy megkongassuk a vészharangot a munkakörülmények és a fizetések romlása miatt a leendő kormány és a parlamenti képviselők felé
- mondta Mylene Jacquot, a CFDT közszolgálati szakszervezet főtitkára az AFP hírügynökségnek.
A vasutasok is munkabeszüntetést tartanak, ők az állami tulajdonú SNCF vasúttársaság leépítési tervének felfüggesztését követelik. A vasúti szakszervezetek december 11-én estétől határozatlan idejű sztrájkot hirdettek a társaságnál.
Ezen felül az adminisztratív terhek emelkedése miatt november 18-a óta a mezőgazdasági termelők újabb demonstrációkat indítottak. Főként az Európai Unió és a Mercosur-országok között tervezett szabadkereskedelmi megállapodás ellen fejezik ki nemtetszésüket.
A francia szakszervezetek közös felhívására országos méretű tüntetések robbantak ki, amelyek több tucat városban zajlanak. Párizsban, a gazdasági minisztérium szomszédságában különösen nagy tömeg várható, a rendőrség becslése szerint 4-8000 résztvevőre számítanak. De nemcsak a fővárosban, hanem az ország második legnagyobb városában, Marseille-ben, valamint a harmadik legnagyobb Lyonban is aktivisták vonulnak az utcákra, hogy kifejezzék véleményüket és követeléseiket.
A mozgósításban az oktatásban dolgozók részvétele a legjelentősebb. Az oktatási minisztérium szerint majdnem minden harmadik tanár sztrájkol, az általános iskolákban 40 százalékos a részvétel a munkabeszüntetésben, a középiskolákban a tanárok negyede nem tartotta meg az óráit. A Snes-FSU, a legnagyobb középiskolai szakszervezet ugyanakkor azt közölte, hogy a tanárok 54 százaléka tart munkabeszüntetést a középiskolákban, míg az FSU-Snuipp, a legnagyobb általános iskolai szakszervezet szerint a tanárok 65 százaléka sztrájkol.
Párizsban legalább öt középiskola diákjainak sikerült részben vagy teljesen átvenni az irányítást az intézmények felett.
Az ország középkeleti részén található Dijonban egy fiatalembert letartóztattak, miután egy tüntetésen lángoló tárgyat hajított el, amellyel könnyebben megsebesítette gimnáziumának igazgatóját.
A polgári légi közlekedési hatóság felhívást intézett a légitársaságokhoz, kérve őket, hogy redukálják járataik számát. A délelőtti órákban a párizsi repülőtereken nem tapasztaltak komolyabb zavarokat. Az Eurocontrol repülésirányító hatóság viszont jelentős késésekről adott hírt Párizs egyes térségei és Marseille légi forgalma kapcsán. Lille repülőtere pedig csütörtök este és péntek reggel zárva lesz.
A francia kormány megbukásáról részletesebben a következő cikkeinkben olvashatsz:
Címlapkép: Gazdatüntetés Franciaországban 2024. november 30-án. Forrás: MTI/EPA/Guillaume Horcajuelo