Hamarosan bérlőre lel minden kiadó lakás Kijev szívében | 24.hu


Az ukrán ingatlanpiac 2023-ban drámai átalakulásokon ment keresztül. E változások hátterében a háborús helyzet, a belső migráció dinamikája és a gazdasági nehézségek állnak, amelyek együttesen felborították a kereslet és kínálat közötti egyensúlyt – számol be róla a Világgazdaság.

Az ukrán albérletpiac 2024-ben drámai áremelkedésen ment keresztül, amelyet főként a belső menekültek tömeges érkezése és a gazdasági instabilitás táplált. Az országos átlagos albérleti díj 2024 októberében 7148 hrivnyára (67 260 forintra) ugrott, ami 8,2%-os növekedést jelent a 2023. decemberi 6605 hrivnyás (62 150 forintos) szinthez képest. Az ilyen mértékű emelkedés jelentős terhet ró az albérletet keresőkre, és tovább fokozza a lakhatási válságot az országban.

Kárpátalján az egyszobás lakások bérleti díja mostanra 11 822 hrivnyára (111 240 forintra) emelkedett. Lemberg megyében a tarifa 10 659 hrivnyát (100 300 forintot) tesz ki, míg Kijev városában 9580 hrivnyát (90 140 forintot) kérnek el a tulajdonosok. Ezekben a területekben a lakások iránti kereslet folyamatosan magas, amelyet a biztonságosabb környezet iránti vágy is hajt. Ezzel szemben a frontvonalak közelében található régiók, mint például Herszon, sokkal kedvezőtlenebb bérleti díjakkal bírnak, ahol a havi árak körülbelül 27 550 forint körül alakulnak.

Szumi (34 800 forint) és Harkiv (36 480 forint), alacsony bérleti díjakat mutatnak.

A háború következtében milliók kényszerültek lakóhelyük elhagyására, ami lényegesen megváltoztatta az ingatlanpiacot. A belső menekültek a biztonságosabb régiókban próbálnak új életet kezdeni, ami jelentős nyomást gyakorol ezeknek a területeknek a lakáspiacára. Ezekben a régiókban a lakások gyorsan bérlőre találnak: Kijevben például egy lakás átlagosan öt nap, de egyes esetekben akár egy nap alatt kiadható, szemben a 2024 januárjában még 11 napos átlagos bérbeadási idővel. Ez a magas kereslet tovább növeli az albérleti díjakat, miközben a kínálat mindezzel nem tud lépést tartani.

A nyár végi és ősz eleji élénkülés, amelyet általában a diákok és szezonális munkások migrációja okoz, tovább erősödött, és a kereslet egész évben magas maradt. Az elemzések szerint az albérletárak az elmúlt évhez képest átlagosan 25 százalékkal emelkedtek, különösen a kisebb méretű, egy- vagy kétszobás lakások esetében, olvasható a cikkben.

Related posts