Rengeteg pénzt költesz a rezsire, de van egy bevált módszerünk, amellyel jelentős összegeket takaríthatsz meg! A titok nyitja egy bizonyos háztartási gép, amely segíthet a költségek csökkentésében.
A megfelelő hűtési hőmérséklet betartása segít minimalizálni a kiadásokat.
Ráadásul ellentétben sok más géppel, ez éjjel-nappal megy, megállás nélkül. Nem csoda, hogy egyes becslések szerint a teljes áramfogyasztás akár harmadáért is felelős lehet. De szerencsére van jó hír is: néhány egyszerű trükkel jelentősen csökkentheted a fogyasztását - így a rezsit is.
A hűtőszekrény hátulján elhelyezkedő kondenzátor hőcserélője könnyen porral és szöszökkel borítottá válhat, különösen, ha szorosan a falhoz van helyezve. Ez a felhalmozódás rontja a készülék hatékonyságát, ami azt jelenti, hogy több energiát fogyaszt. Érdemes félévente átnézni és alaposan kiporszívózni vagy áttörölni ezt a területet, hogy a hűtő optimálisan működjön.
A hűtőt nem kell jégveremmé fagyasztani. Ideális hőmérséklet:
Minden plusz fok hűtés több száz forinttal növelheti a havi áramfogyasztást.
A túlzsúfolt hűtőszekrényben nem tud szabadon áramlani a levegő, míg a túlságosan üres hűtő nem képes megfelelően megőrizni a hideget. Az ideális megoldás az arany középút: a hűtő legyen jól szervezett, de ne üres. Fontos, hogy a hűtő ne légüres térként működjön, ugyanakkor ne is legyen túlzsúfolt, hogy ne akadályozza a levegő keringését.
Minél gyakrabban nyitogatod a hűtőt, annál több meleg levegő áramlik be, amit aztán a hűtőnek újra le kell hűtenie. Ez pedig plusz energiafogyasztást jelent. Érdemes előre megtervezni, mit szeretnél kivenni, és kerüld el, hogy hosszú percekig nyitva tartsd az ajtót.
Egy gőzölgő leves vagy friss főzelék a hűtőszekrénybe téve nemcsak a belső hőmérsékletet emeli meg, hanem a hűtőgépet is komoly kihívás elé állítja, hiszen az extra hűtést igényel. Ez pedig jelentős többletfogyasztást eredményez, ami a villanyszámlán is meglátszik.
Amennyiben a fagyasztód már egy régebbi modell, és nem rendelkezik önleolvasztó funkcióval, érdemes tudni, hogy a jég, ami felhalmozódik benne, komoly szigetelőrétegként funkcionál – és sajnos nem a legjobb értelemben. A vastag jégpáncél miatt a készülék jelentősen megnövekedett energiafogyasztással üzemel. Már egy 5 mm-es jégréteg is jelentős többletáramot igényel!
Ha a hűtőd 10 évnél idősebb, akkor szinte biztos, hogy az újabb, energiatakarékos modellek fele annyit fogyasztanak. A beruházás ugyan nem olcsó, de hosszú távon bőven visszahozza az árát a villanyszámlán.