Nagy feszültség: Az ukrán integráció után most a balti államokat is csatlakoztatják az egységes európai elektromos hálózathoz.

Az észt, lett és litván energiahálózatok már korábban felfüggesztették az orosz energiaimportot, de ezen a hétvégén véglegesen is megszakítják a kapcsolatot az orosz áramellátó rendszerrel. Felmerül a kérdés: vajon ez okozhat-e üzemzavarokat Európa más részein?
Az ukránok a háború következtében előnyre tettek szert, azonban a balti államok már évek óta fáradhatatlanul azon munkálkodnak, hogy integrálják és összehangolják elektromos hálózatukat az egységes európai rendszerrel. Az átkapcsolási folyamatra pedig ezen a hétvégén kerül sor.
Ennek következményeként, a helyi érdekek védelme érdekében az észtek, lettek és litvánok fokozatosan megszüntették az orosz áramimportot. Ugyanakkor a régió továbbra is összhangban működött a fehérorosz, valamint a nyugat-oroszországi és kalinyingrádi elektromos hálózattal.
A nagy orosz hálózatnak ez a része (az országok kezdőbetűi alapján a BRELL-gyűrű) műszakilag tehát továbbra is egyben maradt, így az oroszoktól függ a hálózat szinkronizálása (ennek a műszaki hátterére mindjárt rátérünk). Az energiaimporthoz közben 2007 óta sorra épültek a tenger alatti kábelek (Skandináviából) és a földi vezetékek (Lengyelországból), és továbbiakat is terveznek (erre utalnak az alábbi térképen a későbbi évszámok).
Tallinn, Riga és Vilnius esetében mára már nem csupán az energiafüggőség jelentett problémát, hanem az a helyzet, hogy az oroszok kedvük szerint emelhették a hálózati tarifákat, hiszen ők biztosították a szinkronizálást. Ezzel együtt nyomást is gyakorolhattak volna a balti államokra. A balti országok egészen addig viszonylag nyugodtak maradhattak, amíg a Kalinyingrádi övezet, amely Litvánia és Lengyelország között helyezkedik el, Litvánián keresztül kapta az áramot. Bármiféle zűrzavar Kalinyingrádot is érintette volna. Az oroszok azonban erre is felkészültek: 2021 óta a Keleti-tenger irányából is képesek önállóan ellátni Kalinyingrádot, mivel új gázerőműveket és cseppfolyósított földgáz (LNG) fogadására alkalmas kikötői terminálokat alakítottak ki.