Óriási szükség van a májusi esőre a földeken.


Az Alföld és a Kisalföld nagy kiterjedésű területein a talaj kiszáradása különösen megnehezíti a vetési folyamatokat. A jövő hét elején, bár lehűlés várható, több-kevesebb csapadék is érkezik, de a csapadék eloszlása ismételten nem lesz egyenletes – tájékoztatott a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai jelentésében.

Az elemzés szerint a múlt hét közepén sokfelé alakultak ki záporok, zivatarok, néhol felhőszakadás is előfordult, majd vasárnaptól visszatért a száraz idő sok napsütéssel. A Szeged-Jászberény-Biharkeresztes és az országhatárok által határolt területen sokfelé egyáltalán nem volt eső, de az északi országrészben és a Dunántúlon is vannak helyek, melyek kimaradtak a csapadékból, vagy csak néhány millimétert kaptak. Ugyanakkor a délnyugati, a középső és az északi országrészben nagyobb területen hullott 20 millimétert meghaladó mennyiség, a felhőszakadások által érintett foltokban pedig 40-50 millimétert mértek.

A hőmérsékletről azt írták, egy front mögött szombattól országszerte lehűlt az idő és vasárnap már a sok napsütés ellenére is csak 20 Celsius-fok körüli értékeket mértek, sőt hétfő reggelre az északi fagyzugokban gyenge fagyok is előfordultak, talajmenti fagyok pedig a Nyírség és a Kiskunság mélyebben fekvő tájain is kialakultak. Keddtől jelentősen melegedett az idő, visszatértek a 25 fok körüli csúcsértékek.

Az őszi vetések tavaszi fejlődése kedvező hőmérsékleti és talajnedvességi körülmények között szép ütemben halad. A repce már virágba borult, míg a búza a szárbaindulás fázisában tart. E növények kiterjedt és mély gyökérzete lehetővé teszi számukra, hogy országszerte elegendő nedvességet találjanak a talaj mélyebb rétegeiben. A kukorica és napraforgó csírázásához a hőmérséklet kedvező, de a felszín közeli talajréteg nedvességtartalmában jelentős eltérések figyelhetők meg. Az elmúlt két hét csapadékosabb időszakain a vetések szépen kibújtak a földből, azonban az Alföld és a Kisalföld egyes részein a talaj szárazsága miatt a vetés kelése rendkívül nehézkes.

A legújabb, április közepére vonatkozó adatok azt mutatják, hogy az ország területén a felszín "zöldességét" jelző vegetációs index értéke jelentős emelkedést mutat. Különösen figyelemre méltó a növekedés a középhegységekben, ahol az elmúlt két hét során a fák teljesen zöldellni kezdtek. A növényzet fejlődése a sokéves átlaghoz képest is kedvezőbb, és a tavaszi zöldülés üteme jóval gyorsabb a megszokott időpontoknál.

A legfrissebb előrejelzések alapján vasárnaptól keddig jelentős felhőzetre és csapadékra számíthatunk, beleértve az esőket, záporokat és akár zivatarokat is. A jövő hét közepéig összesen 5-30 milliméter csapadék várható, azonban a záporok természeténél fogva a csapadék eloszlása nagyon változatos lehet, így az ország különböző részein a nyári növényekre gyakorolt aszályos hatás nem feltétlenül szűnik meg mindenhol. Vasárnaptól egy hűvösebb időszak veszi kezdetét, és hétfőre már csak 13-19 fok közötti maximumok várhatóak, míg az éjszakák is meglehetősen hidegekké válnak.

Related posts