Nagy Márton és csapata határozottan cáfolja Magyar Péter kijelentéseit, miszerint a kormány szándékában állna 2000 milliárd forintnyi hitelt bevonni letelepedési kötvények révén.


A minisztérium bejelentette, hogy a Tisza Párt vezetője zavaros nyilatkozatokat tesz.

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) határozottan reagált Magyar Péter legújabb, valótlan állításaira, amelyeket a Tisza Párt elnöke tett szombaton. "Magyar Péter ismételten alaptalan és hamis információkat terjesztett, amelyeknek egyetlen szava sem igaz" – áll a tárca közleményében. A reakcióra azután került sor, hogy Magyar Péter azt állította, a miniszterelnök utasította Nagy Márton nemzetgazdasági minisztert, hogy indítson el egy 20 ezer darab letelepedési kötvény kibocsátását, amely állítólag 2000 milliárd forintnyi hitelt hozna az ország számára.

"Orbánék a gyerekeink és az unokáink jövőjét is el akarják adósítani. Mivel a kormány ipari méretű korrupciója miatt nem érkeznek az uniós pénzek, most azt az utasítást adta Orbán Nagy Márton miniszternek, hogy 20 ezer darab 250 ezer eurós letelepedési kötvényt bocsássanak ki és ezzel vegyenek fel 2000 milliárd forint hitelt" - írta Magyar Péter a Facebook-oldalán.

Az NGM erre reagálva azt közölte: "Nem ez az első eset, hogy össze-vissza beszél. Magyar Péter a megalapozatlan álhírekkel szándékosan rontja Magyarország nemzetközi megítélését".

Korábban a minisztérium mellett a Tisza Pártot is megkerestük, utóbbitól pontosítást kértünk, miután a mostani letelepedési kötvény-rendszer nem növeli az államadósságot, mert a programban az állam nem fizet kamatot. (Ennek megfelelően a Magyar Péter által elmondottak egy új rendszert jelentettek volna.) A Tisza Párt sajtóosztálya erre vonatkozó pontosító kérdésünkre szó szerint azt közölte:

A tízéves lejáratú kötvények ügyében folyik a vita Tiborcz és Rogán környezete között. A kötvények lejárta után a tőkét vissza kell fizetni, és a beérkező összeg 20%-át kötelező államkötvénybe fektetni, míg a fennmaradó rész szabadon felhasználható. Ezen kívül a folyamat során egy 60 ezer eurós eljárási díj is felmerül. Az érintett felek közötti rivalizálás pedig tovább bonyolítja a helyzetet.

Az NGM véleménye szerint ez a megállapítás nyilvánvalóan nem állja meg a helyét.

A letelepedési kötvények korábbi rendszerében még létezett kamat: Rogán Antal javaslatára 2013 és 2017 között működő üzletágban a közvetítők jelentős profitra tettek szert. A feleslegesen közbeiktatott cégek összesen körülbelül 162 milliárd forintos nyereséget realizálhattak. Ezzel párhuzamosan az állam mintegy 30 milliárd forintot veszített, mivel a kötvények után a piaci szintnél magasabb kamatokat kellett kifizetnie.

Related posts