A jet lag, vagyis az időeltolódás okozta fáradtság és zavarodottság sok utazót érint, különösen, ha hosszú távú repülőutakat tesznek. De mit tehetünk a kellemetlen tünetek enyhítése érdekében? Íme néhány hasznos tipp: 1. **Fokozatos alkalmazkodás**: Miel

Ha a kinézett hely, ahová el szeretnénk jutni, nincs túl közel, az elérése miatt pedig repülőre szállunk, sajnos bele kell törődnünk, hogy utunk során, illetve annak végeztével is számos viszontagsággal nézhetünk szembe. Például kényelmetlen székekkel, szűkös hellyel, nem túl jó ételekkel és hangos környezettel, ám a jet lag hatása még ezeknél is sokkal pusztítóbb lehet. Itt érdemes hozzátenni: a jet lag mindenkit érint, aki rövid időn belül több időzónát lép át az utazás során, a gyors változás ugyanis eltérést eredményezhet a személy cirkadián ritmusa (belső órája) és az új időzóna között.
Tegyük fel, hogy valaki Budapestről Tokióba repült: induláskor például könnyen lehet, hogy még csak kora délután van, viszont amikor leszáll a gép, már este 10 óra van helyi idő szerint. Ehhez nem könnyű alkalmazkodni, a megszokást pedig a fények, az étkezés és az alvás is befolyásolhatja. Mint írják, a jet lag tipikus tünetei közé tartozik a fáradtság, a lefekvés előtti alvási nehézségek, a reggeli, ébredéssel kapcsolatos problémák, a morcosság és a mentális fáradtság. De egyesek akár emésztési zavarokat, hányingert, étvágyváltozást és enyhe szorongást is tapasztalhatnak.
Ezáltal pedig adódhat a kérdés, vajon mennyi ideig kell számolnunk hasonló tünetekkel. Nos, ez minden embernél más, és persze az utazás hossza sem mindegy. Egy-két időzónát még nem igazán fogunk megérezni, ha viszont a fél bolygót átszeljük, már más lesz a helyzet - írja a 24.hu az IFLScience cikkére hivatkozva. Kiemelik: a Sleep Foundation szerint a cirkadián ritmus alkalmazkodása áthaladt időzónánként körülbelül 1-1,5 napig tart, így például a japán időzónához való alkalmazkodás akár másfél hétig is eltarthat.
Vannak olyan praktikák, amelyekkel jelentősen csökkenthetjük a jet lag okozta kellemetlenségeket. Például, ha előre felkészülünk az utazásra, érdemes apró módosításokat eszközölni az alvási rutinunkban, hogy könnyebben alkalmazkodjunk az új időzónához. Amennyiben nyugatra indulunk, fokozatosan toljuk el a lefekvés időpontját egy-két órával későbbre az eddigihez képest; ha viszont kelet felé utazunk, akkor érdemes néhány nappal korábban elkezdeni az időpont előrehozását. Ezen felül fontos a megfelelő hidratáltság fenntartása, az étkezések tudatos időzítése, és a napközbeni pihenők elkerülése is, hogy a lehető legjobban érezzük magunkat az utazás során.
Ebben a cikkben megvizsgáltuk, hogy egy friss kutatás arra a megállapításra jutott, miszerint az utazás nem csupán a szórakozás forrása, hanem az öregedés lassításában is szerepet játszhat, valamint hozzájárulhat a fizikai és mentális jóléthez. A szakértők hangsúlyozzák, hogy az öregedés természetes folyamata megállíthatatlan, de a megfelelő életmóddal képesek vagyunk azt lassítani. Azok a tudósok, akik ezt a tanulmányt végezték, kiemelték, hogy az utazás során tapasztalt pozitív hatások részben annak köszönhetők, hogy az emberek ilyenkor aktívabbak, jobban tudnak pihenni és feltöltődni. Ezek a tényezők hozzájárulnak a test és lélek megújulásához, segítve ezzel az öregedés jeleinek mérséklését.