A fővárosból való menekülés egyre sürgetőbbé válik, mivel rablóbandák kezdték meg a hatalomátvételt Haitin.


Az ENSZ megkezdte munkatársai evakuálását Haitiből, miután a fegyveres bandák hatalma tovább terjedt a főváros területén. A helyzet komolyságát tükrözi, hogy szakértők becslései szerint a fegyveres csoportok már a főváros területének 80-90 százalékát uralják, ami több mint 40 ezer ember elmeneküléséhez vezetett.

Az ENSZ tájékoztatása alapján Haitin a bandaháborúk következtében soha nem látott számú ember kényszerült otthona elhagyására.

Ez a 2023 januárja óta tapasztalt legnagyobb tömeges elvándorlás. A menekülthullám mérete jól mutatja a biztonsági helyzet drámai romlását.

Ulrika Richardson, az ENSZ haiti humanitárius koordinátora kifejtette, hogy a fokozódó erőszakos események következtében a szervezet kénytelen mérsékelni jelenlétét Port-au-Prince-ben.

A koordinátor kiemelte, hogy igyekeznek átcsoportosítani a munkatársakat Haiti különböző területeire, lehetővé téve ezzel számukra a munkájuk folytatását. Maria Isabel Salvador, az ENSZ Haiti Integrált Irodájának vezetője elmondta, hogy jelenleg 1725 munkatárs közül 1527-en tartózkodnak még az ország területén.

A helyzet komolysága arra utal, hogy nem csupán az ENSZ, hanem számos más humanitárius szervezet is kénytelen átalakítani tevékenységét - tájékoztatott a Reuters.

Az utóbbi hetek során újabb területeket hódítottak meg, és már olyan városrészeket is célba vettek, amelyek eddig sikeresen elkerülték az erőszakos cselekményeket.

Haiti évtizedek óta súlyos politikai instabilitással küzd, és a fegyveres bandák állandó fenyegetése alatt él. Ennek következtében az utóbbi évek során számos ember kényszerült elhagyni hazáját, és a legfrissebb becslések alapján a távozók száma elérheti a 700 ezret is.

Az elmúlt két hétben Port-au-Prince és a szomszédos települések újabb erőszakhullámmal szembesültek, miután a bandák februárban létrejött Viv Ansanm (Együttélés) elnevezésű szövetségének - Ariel Henry kormányának megbuktatása után - november 10-én sikerült elérnie Garry Conille kormányfő távozását is.

Korábban az Index felhívta a figyelmet arra, hogy február végén ismét felerősödtek a feszültségek Észak-Amerika „puskaporos hordójában”, Haitin.

A Karib-tenger partvidékén található ország ideiglenes miniszterelnöke, Ariel Henry távolléte alatt a helyi bűnszervezetek kihasználták a helyzetet, és körülbelül 4000 bandatagot szabadítottak ki Port-au-Prince egyik börtönéből.

A belső konfliktus sok tényezőből adódik össze, a fő katalizátor azonban a kőolaj, vagyis annak hiánya volt. Erről ide kattintva olvashat bővebben.

A panamai külügyminisztérium bejelentése alapján két humanitárius járat érkezik a fővárosba: az egyik kedden, a másik pedig szerdán. Ezek a járatok összesen 22 "nemzetközi rendőri tanácsadót" és két ENSZ-tisztviselőt hoznak, akik legfeljebb 72 órát tölthetnek el az ország területén. Emellett az ENSZ evakuáló járatai is a héten érkeznek Panama Citybe.

Az ENSZ és egyéb nemzetközi szervezetek kényszerű létszámcsökkentése rávilágít arra, hogy még a legnagyobb tapasztalattal rendelkező segélyszervezetek is egyre komolyabb kihívásokkal néznek szembe a kaotikus környezetekben. Ez a tendencia arra utal, hogy a működés fenntartása egyre nehezebbé válik, és sürgető szükség van új megoldások keresésére.

Related posts