Miért tapadnak a nyugdíjasok a Fideszhez? Talán a tanult tehetetlenség játszik közre ebben a jelenségben. Az évek során kialakult megszokások és hiedelmek mélyen gyökereznek a társadalmi tudatban, és sokan úgy érzik, hogy a Fidesz politikai stratégiái és


A legfrissebb közvélemény-kutatások eredményei azt mutatják, hogy Magyarország idősebb lakossága jelentős mértékben, körülbelül 50%-os arányban áll a kormánypárt mögött, míg a fiatalabb generációk támogatása ennél jóval alacsonyabb. Ez a tendencia különösen érdekes, hiszen a nyugdíjak reálértéke folyamatosan csökken, és sok idős ember már a megélhetési határvonal környékén küzd a mindennapi megélhetéssel.

A pszichológiai fogalmak közül az egyik legismertebb a "tanult tehetetlenség" jelensége. Ez arra utal, hogy azok az egyének, akik tartósan kiszolgáltatott helyzetekben léteznek, gyakran elveszítik a reményt a változásra, és hajlamosak feladni a küzdelmet a jobb életért.

Zsolt Péter, a szociálpszichológia szakértője úgy véli, hogy az idősebb generáció tagjai ebben a környezetben elsősorban a biztonság érzetére törekednek.

"Aki felismeri, hogy nem mindig tudja irányítani a saját sorsát, az könnyebben megtalálja a belső békéjét a létezés jelenlegi állapotában – még akkor is, ha ez anyagi kihívásokkal párosul."

Ezért van, hogy a fiatalabb generációknál mindössze 20%-os támogatottsággal bíró ellenzéki pártok szinte teljesen elkerülik a nyugdíjas korosztály figyelmét.

A nyugdíjasok szavazatai nem csupán politikai preferenciák, hanem egy összetettebb pszichológiai állapot kifejeződése is. Ahhoz, hogy a jövőben valódi társadalmi átalakulást érjünk el, első lépésként fontos, hogy újraépítsük az idősebb generáció elköteleződését.

Related posts