Mennyi pénzből valósítható meg idén egy felejthetetlen tengerparti nyaralás?


Idén a tengerparti nyaralások ára jelentős mértékben emelkedett: egy hét félpanziós pihenés minimum 300 ezer forintba kerülhet, de a luxus élmények kedvelői akár 3,5 millió forintot is elkölthetnek egy egzotikus hajóúton. A magyar családok többsége azonban továbbra is a klasszikus célpontok mellett dönt, így a görög, horvát, török és spanyol tengerpartok népszerűsége töretlen. Ezek az úti célok a magyar átlagkeresetekhez mérten még mindig megfizethetőnek számítanak. A nyári hőség egyre fokozódik, ezért a magyar turisták körében a skandináv országokba való utazás még mindig ritkaságszámba megy. Ennek oka nem csupán az, hogy az északi tengerparti nyaralások általában másfélszer drágábbak, hanem az is, hogy a szálláshelyek kínálata jóval korlátozottabb az ottani desztinációkban. Az emberek hajlamosabbak inkább a napfényes, melegebb klímájú helyszínek mellett dönteni, ahol garantált a tengerparti élmény és a kikapcsolódás.

A december és március vége közötti előfoglalási időszak az utóbbi évek trendjeihez viszonyítva nem mutatott kiemelkedő eredményeket. Ezt nyilatkozta Termes Nóra, az IBUSZ Utazási Irodák Kft. hálózati és marketing igazgatója a Portfolio megkeresésére.

Itt is nyilvánvaló, hogy az emberek egyre tudatosabban mérlegelik a kiadásaikat.

- emelte ki a szakértő.

A tavalyi évhez viszonyítva a magyar turisták által népszerű dél-európai üdülőhelyeken átlagosan 8-10 százalékkal emelkedtek az árak a külföldi utazások terén.

A forint gyengülése jelentős hatással van az utazási költségekre, de nem csak ez az egyetlen tényező. A légitársaságok, valamint a külföldi szállásadók és éttermek is emelték áraikat. "Egy 4 csillagos görög vagy spanyol nyaralás esetén, fejenként a költségek 300 és 500 ezer forint között mozognak félpanziós ellátással. Az ellátás nélküli apartmanok pedig már 220-250 ezer forinttól elérhetőek. Az 5 csillagos all inclusive szállodák árai viszont a csillagos égig terjednek" - mondta Termes Nóra, részletezve a lehetőségeket.

Idén is a görög, a spanyol és a török úti célok élvezik a legnagyobb népszerűséget.

Ha valaki a tengerparti kikapcsolódásra vágyik, a szakértők a török szállodákat ajánlják, mivel ezek ideális helyszínt biztosítanak a pihenéshez. Ugyanakkor azok számára, akik szívesen fedeznék fel a környéket, kirándulásokra vágyva, a spanyol nyaralás lehet a jobb választás, hiszen ott rengeteg izgalmas sziget és érdekes település várja a felfedezőket.

Molnár Judit, a Magyar Utazási Irodák Szövetségének elnöke kifejtette, hogy a magyar turisták körében továbbra is a dél-európai utak élvezik a legnagyobb népszerűséget. Emellett a klasszikus nyaralóhelyek, mint Egyiptom, Tunézia és Marokkó, szintén a kedvelt úticélok között szerepelnek. Az árak itt általában 350 ezer forinttól indulnak, amiért már megfelelő minőségű szállást és ellátást kínálnak. "Ugyanakkor, ha valaki az ultra all inclusive szolgáltatásokra vágyik egy ötcsillagos török szállodában, akkor az árak már inkább az egymillió forint közelében mozognak" - tette hozzá Molnár Judit.

Természetesen az ultra all inclusive ellátás nem véletlenül kerül többe, hiszen olyan különleges szolgáltatásokkal gazdagítja a vendégek élményeit, amelyeket a szállodák saját egyedi koncepciójuk szerint alakítanak ki.

A nyarak fokozódó melegedése a népszerű nyaralási célországokban, különösen az idősebb generáció körében, egyre inkább az északi vidékek felfedezése iránti igényt hozza magával. Lengyelország északi partján, a Balti-tenger mentén dinamikusan fejlődő szállodaipar várja a látogatókat, míg a svéd turisták szívében különleges helyet foglal el a varázslatos Gotland szigete. Érdemes megjegyezni, hogy ezek az utazások nem a megszokott, forró tengerparti pihenésekről szólnak, hiszen a Balti-tenger nyári hónapokban is viszonylag hűvös marad.

Az északi országok szálláshelyei sem árazásban, sem kapacitásban nem tudják felvenni a versenyt a dél-európai országok infrastruktúrájával.

Ezért az északi országokban egyhetes pihenés költségei körülbelül másfélszer magasabbak lehetnek, mint ha a turisták a déli tengerpartokat részesítik előnyben.

- Magyarázta Molnár Judit, aki kiemelte, hogy míg Lengyelország kedvezőbb árakat kínál, addig Norvégia, Svédország és Izland teljesen más árkategóriát képvisel. Különösen a skandináv térségben egyhetes nyaralás fejenként könnyen elérheti az egymillió forintot, ha az utazó magasabb minőségű, félpanziós ellátású szállodát választ. Ezzel szemben egy svédországi, norvégiai vagy akár lengyelországi apartman már 400 ezer forint körüli áron is bérelhető, ellátás nélkül.

Termes Nóra kiemelte, hogy az ománi desztináció 2023 óta különösen népszerű téli-tavaszi utazási célpontként teljesít, nem pedig a nyári időszakban. Az utazók körében figyelemre méltó, hogy a látogatók 60%-a visszatérő vendég. Érdemes megjegyezni, hogy a nyári hónapokban, május és szeptember között az esős időjárás miatt nem szerveznek csoportos utakat, így a legideálisabb időszak az utazásra október és május között van.

Temes Nóra hangsúlyozta, hogy a városlátogató utak és körutazások iránti kereslet folyamatosan jelen van az év bármely időszakában. Számos tematikus program kínálkozik, például az irodalom és a gasztronómia felfedezése az európai nagyvárosokban. De nemcsak Európában, hanem Ázsiába és Közép-Amerikába is eljutnak a magyar utazók. Egyre gyakoribb, hogy például Kanadába vagy Izlandra terveznek nyaralást. Azok számára, akik az állandó tavaszra vágynak, a Zöld-foki-szigetek, Madeira vagy a Kanári-szigetek vonzó célpontok, ahol kellemesebb éghajlat várja őket.

Molnár Judit a különleges nyaralási lehetőségek kapcsán kiemelte, hogy a minimum kéthetes tengeri hajóutak iránti érdeklődés soha nem volt ennyire magas. "Ezek a programok természetesen nem tartoznak az olcsó nyaralások kategóriájába. A Földközi-tengeren való hajózás ára körülbelül 1,5 millió forint, de akik közép-amerikai vagy ázsiai felfedezőútra vágynak, netán Ausztrália tájait szeretnék felfedezni, azoknak 3,5 millió forintos költséggel érdemes számolniuk fejenként" - nyilatkozta a Magyar Utazási Irodák Szövetségének elnöke.

Related posts