Nagy István megszólalt: eddig 10 ezer áldozatot követelt a száj- és körömfájás, és ezután mi vár ránk? - Pénzcentrum A száj- és körömfájás eddig már 10 ezer embert érintett, és a helyzet továbbra is aggasztó. Nagy István nyilatkozata alapján fontos lépés

"Újabb kitörés hálistennek nincsen" - jelentette ki a miniszter, hozzátéve, hogy jelenleg fertőtlenítési munkálatok zajlanak, és a 14-21 napos lappangási idő miatt a jövő hétvége lesz a vízválasztó az esetleges új fertőzések szempontjából. A tárcavezető kitért a járvánnyal kapcsolatban terjedő tévhitekre is: "A társadalom egy része az egészet kamunak tartja", illetve "szentül meg vannak győződve az emberek, hogy ez egy mesterséges folyamat, amellyel a rovar- és műhúsfogyasztást készítik elő". Nagy István ezeket a híreszteléseket cáfolta.
A járvány következményeként eddig összesen 10 700 állatot, túlnyomórészt szarvasmarhákat kellett leölni hazánkban – számolt be erről a szakminiszter. Az elhullott állatok közül körülbelül 5200 tetemet a Bábolnán létesített dögkútban helyeztek el, ahová Kisbajcsról, Darnózseliről és Dunakilitiről szállították őket. Nagy István hangsúlyozta, hogy a betegség "valós, létező és rendkívül veszélyes" problémát jelent, emlékeztetve arra, hogy Angliában 6,5 millió szarvasmarhát kellett megölni a járvány miatt. A miniszter arra is felhívta a figyelmet, hogy az emberek egyre inkább elszakadnak a természettől, hajlamosak humanizálni az állatokat, és nem tesznek különbséget a háziállatok és a haszonállatok között.
A tárcavezető reagált azokra a kritikákra is, amelyek szerint felesleges az egész állományt leölni egyetlen fertőzött egyed miatt. "Mindegyik állat vírushordozó, csak a legtöbbjük még tünetmentes, de ugyanúgy kibocsátja és terjeszti a vírust. Háromezer állat van egy légtérben. Ha van köztük egyetlen tüneteket mutató, akkor az összes többi is vírushordozó, tehát mindegyik fertőzött" - magyarázta. "Nem vagyunk szadista hajlamokkal ellátott emberek" - védte meg a miniszter a sokak által kegyetlennek tartott intézkedéseket.
Nagy István kifejtette, hogy a '60-as években, amikor nem nagyüzemi szinten tartották a szarvasmarhákat, hanem szinte minden portán volt tehén, megpróbálkozhattak az izolációval és a beteg állatok kezelésével. Bár az állatok megszerezhették az immunitást, a vírus bennük maradt, ami akkor nem jelentett problémát, mert az állomány eleve nem volt mentes. Jelenleg viszont, mivel fél évszázada nem volt ilyen járvány, az európai állomány mentessé vált. A miniszter arra is rámutatott, hogy hiába élné túl az állomány jelentős része a betegséget, sem a húsukat, sem a tejüket nem lehetne már felhasználni.