Megszületett a döntés: a böjti réce nyerte el az „Év Madara 2025” címet!


A világban körülbelül 870-933 ezer, míg Magyarországon 500-700 pár él a nyertes madárfajból.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) által meghirdetett szavazáson a böjti réce nyerte az év madara címet - olvasható az egyesület oldalán.

Az "Év madara" kezdeményezése 1979-ben indult el, és célja, hogy felhívja a figyelmet a természetvédelmi kihívásokkal küzdő madárfajokra és csoportokra. E program keretein belül a társadalom széles rétegei is megismerhetik ezeket a fontos fajokat, ezzel is elősegítve a környezettudatos gondolkodást és a természet védelmét.

Az idei nyertesről, a böjti récéről azt kell tudni, hogy Eurázsiában és Afrikában fordul elő, különösen a mocsaras, sekély vizű területeken. Magyarországra tavasszal a böjti szelekkel érkezik.

A hímek jellegzetesek színük és mintázatuk miatt, ugyanis feketésbarna fejtetővel és fehér szemöldöksávval rendelkeznek, mely a szem mögött folytatódik, egészen a tarkóig.

Hazánkban egészen 2004-ig lehetett vadászni rá, azonban a populációjának csökkenése miatt 2008 óta védett státuszt kapott. Jelenleg fokozottan védett, ami azt jelenti, hogy természetvédelmi értéke 100 000 Ft-ra emelkedett.

A legfőbb fenyegetettségi tényező a fészkelőhelyek drámai csökkenése, amely a folyószabályozások és csatornázás következményeként alakult ki az Alföldön. Ezen felül a klímaváltozás is rontja a fészekrakás körülményeit, megnehezítve a költési időszak sikerességét. Ráadásul a fészkekre leselkedő ragadozók, mint a róka, borz vagy vaddisznó, gyakran keresztülhúzzák a madarak számításait. A vonulási időszakban pedig a vadászat jelent közvetlen fenyegetést, amely tovább súlyosbítja a helyzetüket.

Related posts