A Bánsági Magyar Értékekért Egyesület büszkén mutatja be második kötetét, amely gazdagítja a közösség kulturális örökségét.
A temesvári Magyar Házban 2024. november 19-én mutatták be az Épített örökségünk a Temesközben című könyvet, a Bánsági Magyar Értékekért Egyesület kiadásában. A kötet 11 szerzője közül heten vettek részt az Ambrózy Kávézóban megtartott eseményen, akikkel Tamás Péter, a Várbástya Egyesület elnöke beszélgetett a szép kivitelezésű, tartalmas könyv megjelentetésének céljáról és megszületésének körülményeiről.
A beszélgetést dr. Bodó Barna, a kötet szerkesztője vezette fel, kiemelve, hogy ez immár a Bánsági Magyar Értékekért Egyesület kiadásában megjelentetett második könyv, az első a tavaly jelent meg Köztéri szobrok Temesváron címmel. "Miért van szükség egy ilyen kötetre? - tette fel a kérdést dr. Bodó Barna. - A temesvári magyar történeteink egyrészt feltáratlanok, nagyon sok olyan helyi érték van, amelyről nem tudunk, vagy már tudunk, csak éppen nem sikerült nyilvánosságra hozni ezzel kapcsolatosan anyagokat. Vannak rosszul feltárt dolgok, ami azt jelenti, hogy itt a temesvári értelmiségi térben elérhető szövegek, történetek hibásak vagy pedig kiegészítendők. Vannak elhallgatott történetek, amelyekről beszélni kell.
Felmerül a kérdés, hogy mit tudnak rólunk a helyi értelmiség képviselői, és mennyire sikerült önmagunkat olyan módon bemutatnunk, hogy az beépüljön a helyi közgondolkodásba. Székely László, az egykori temesvári főépítész, bátran említhető pozitív példaként, ám ha alaposan átgondoljuk, rajta kívül alig találunk olyan helyi magyar alkotót, aki a város számára igazán értékes volt, és akit a románság is ismer. A kötetben olyan írások szerepelnek, amelyek a fent említett szempontok szerint is csoportosíthatók: találhatók közöttük olyan szövegek, amelyek félreértett vagy rosszul feltárt esetekről szólnak, de akadnak olyanok is, amelyeket eddig nem igazán ismertünk, valamint olyanok, melyeket a feledés homályából kellett előásni. Szerintem a csapat maradéktalanul elvégezte a rábízott feladatokat, és az ígért munkát sikerült megvalósítanunk - fogalmazott a kötet szerkesztője.
A következő időszakban Tamás Péter interjúkat készített a könyvben szereplő szerzőkkel: dr. Bodó Barnával, Balázs István Lászlóval, Fodor Enikővel, Miklósik Ilonával, Momir Dorottyával, Pataki Zoltánnal és Szekernyés Irénnel. A beszélgetések során feltárták az általuk írt tanulmányok keletkezésének hátterét, valamint az épített örökségünket képviselő iskolaépületek, ipari műemlékek, nemesi kúriák, a bázosi arborétum és jeles elődeink síremlékeinek jelenlegi állapotát. A könyvbemutató zárásaként a közönség kérdéseire válaszoltak a szerzők, így élénk diskurzus alakult ki olyan, a magyar közösség értékeit gazdagító témák és tárgyi emlékek körül, amelyek még felfedezésre várnak.