A forint mozgásba lendült a legújabb amerikai gazdasági adatok hatására, és a nemzetközi piacok is örömmel reagálnak erre a fejleményre – számolt be a Világgazdaság.
Az amerikai inflációs adatok semmilyen meglepetést nem okoztak, ennek pedig a piacok Budapesttől New Yorkig egy emberként örülnek. A forint mindkét fontosabb fronton erősödni tudott.
Az előzetes piaci elemzések alapján novemberben az amerikai fogyasztói árak 2,7 százalékkal emelkedtek az előző év azonos időszakához viszonyítva. Ez a szám 10 bázispontos gyorsulást tükröz az októberi 2,6 százalékhoz képest. Havi szinten a pénzromlás üteme is a várakozásoknak megfelelően 0,3 százaléknál állt meg, ami ismét 10 bázispontos visszaesést jelent az előző hónap adataihoz viszonyítva.
Itt az új információ, és a forint azonnal reagál!
A volatilis tényezőktől mentes maginflációs ráta novemberben éves szinten 3,3 százalékra emelkedett, ami megegyezik az októberi adatokkal, és összhangban van az elemzők előrejelzéseivel is. A havi változás 0,3 százalékos mértékben stagnált, ami nem okozott meglepetést a szakértők számára.
A CME Fed-kamatpályával kapcsolatos opciós piaci aggregátora azt mutatja az adatközlést követően, hogy a befektetők még biztosabbak lettek eddigi várakozásukban: immáron 87,8 százalékos valószínűséget adnak annak, hogy az amerikai jegybank december 18-i, idei utolsó ülésén 25 bázisponttal a 425-450 bázispontos sávba vágja majd a világ legnagyobb gazdaságának irányadó kamatát, a ráta szinten tartása mellett pedig alig 12 százaléknyi tét található jelenleg. Az adatközlést megelőzően 86,1-13,9 volt az állás a tétek alapján.
A DXY dollárindex, amely egy széles spektrumot lefedő devizakosárral méri a zöldhasú valutát, 0,1 százalékkal csökkent, de napi szinten még így is 0,11 százalékos emelkedést mutat. Az euró-dollár árfolyam 0,1 százalék alatti növekedéssel reagált a friss adatokra. A forint továbbra is erősödik, az euróval szemben már 0,14 százalékos napi növekedést mutatva 409,54 forinton jegyzik. A dollárral szemben is 0,11 százalékos javulást könyvelhet el, jelenlegi árfolyama 389,2 forint.
A devizapiaci mozgásokat az magyarázza, hogy a Fedtől egyre biztosabban várt kamatvágás csökkenti majd a dollár kamattámaszát, ami gyengíti a dollárt, ezzel levegőhöz engedi a feltörekvő piaci devizákat, így a forintot is. A mozgások visszafogottsága mögött pedig az áll, hogy a friss számok sem a piacokat, sem az elemzőket nem lepték meg, a papírforma érvényesült, így jelentős pozíció-átrendezésre nem volt szükségük a befektetőknek.