Mark Rutte felhívást intézett a NATO-tagállamokhoz, hogy mielőbb tegyenek lépéseket, ideális esetben még nyár előtt. | Demokrata

Mark Rutte hangsúlyozta: a NATO elrettentő ereje és védelme jelenleg erős, de nem lesz az négy-öt év múlva, ha idén a szövetségese nem hoznak meg néhány döntést. "Azok a szövetségesek, amelyek még nem érték el a 2 százalékot, kérem, tegyék meg nyár előtt" - emelte ki Rutte, hozzátéve hogy Oroszország jelenleg az állami költségvetés 40 százalékát és a nemzeti jövedelem közel 10 százalékát fordítja védelemre. Mint mondta, Donald Trump amerikai elnök következetesen sürgeti az európai szövetségeseket, hogy növeljék a védelmi hozzájárulásukat. Bár 2014-ben Walesben ígéret született, érdemi előrelépés csak Trump elnöksége alatt kezdődött, különösen 2017-től.
Rutte véleménye szerint a védelmi költségek elosztásának "igazságosabb teherviselésen" kellene nyugodnia, annak ellenére, hogy az európai partnerek és Kanada folyamatosan növelik védelmi kiadásaikat.
"2024-ben a NATO európai szövetségesei és Kanada összesen 485 milliárd dollárt fektettek be a védelembe, ami közel 20 százalékos növekedést jelent 2023-hoz képest" - mutatott rá. Hozzátette, hogy a NATO-tagok kétharmada már elérte a szövetség által kitűzött célt, amely szerint a GDP legalább 2 százalékát védelemre kell fordítani.
Jelentős haladást értünk el, de további erőfeszítésekre van szükség ahhoz, hogy megfelelő elrettentő és védelmi képességeink kiépüljenek, és hogy a terhek elosztása igazságosabbá váljon. Bízom benne, hogy 2025-re még több szövetségesünk fogja teljesíteni, sőt sok esetben túl is lépni a kitűzött célokat – mondta.
Emlékeztetett: a tavalyi washingtoni csúcstalálkozón a szövetségesek vállalták, hogy 2024 végéig 40 milliárd euróval támogatják Ukrajna biztonságát, de ezt jelentősen túlteljesítették, több mint 50 milliárd eurót biztosítva, főként az európai és kanadai szövetségesek részéről. Véleménye szerint ez fontos lépés volt, de ennél is többre van szükség a konfliktus kimenetelének befolyásolásához. Minél erősebb Ukrajna a harctéren, annál jobb pozícióban lesz a béketárgyalások során. A cél a tartós béke elérése, amely közös biztonságunk és a globális stabilitás szempontjából is kulcsfontosságú - hangoztatta.
A NATO keretein belüli megbeszélések során világossá vált, hogy az Ukrajnában zajló konfliktus nem csupán Oroszország és Ukrajna, illetve Oroszország és Európa problémája, hanem Észak-Korea, Kína és Irán is érintett a helyzetben. Az észak-atlanti és euroatlanti régió eseményei egyre szorosabb összefonódásban állnak a csendes-óceáni térség fejleményeivel, így stratégiai szempontból is fontos ezeket a folyamatokat együtt értékelni.
Az Egyesült Államok elvárása, miszerint Európa és Kanada fokozottabb pénzügyi támogatást nyújtson, teljesen érthető. Ennek fényében a NATO folyamatosan felméri, hogy milyen intézkedésekre van szükség a képességcélok eléréséhez.
Kedden a dán katonai hírszerzés figyelmeztetett arra, hogy Európa öt éven belül egy komoly háborús kihívással nézhet szembe Oroszországgal, különösen, ha az ukrajnai konfliktus lezárul vagy stagnál, és ha a NATO nem készül fel megfelelően. Ezen a téren Mark Rutte, holland miniszterelnök, hangsúlyozta, hogy a NATO jelenlegi elrettentő és védelmi képességei ugyan erősek, de elengedhetetlen, hogy ez a stabilitás négy-öt év múlva is megmaradjon. A helyzet bonyolultabbá válik Oroszország védelmi iparának gyors fejlődése és Kína katonai innovációi miatt, amelyek várhatóan 2030-ra akár ezer nukleáris robbanófejet és egy jelentősen megerősített haditengerészetet eredményezhetnek. A világ nagyhatalmai egyre fokozottabb fegyverkezési versenyt folytatnak, ezért a NATO-nak sürgősen lépéseket kell tennie a megfelelő felkészültség érdekében - emelte ki.
Mint mondta, három alapvető tényező határozza meg a jövőbeni biztonságot: Ukrajna folyamatos támogatása, a NATO-tagállamok védelmi kiadásainak növelése és a védelmi ipar megerősítése.
Szavai szerint a védelmi ipart erősíteni kell, mivel a jelenlegi termelés nem elegendő a növekvő igények kielégítésére. Az európai, török, norvég, brit és észak-amerikai védelmi vállalatok - mint a Thales, a Rheinmetall, a Leonardo, a Raytheon és a Boeing - már most jelentős megrendelésekkel rendelkeznek, de a gyártósorokat és a termelési kapacitást bővíteni kell. Ha a gyártás nem gyorsul fel, akkor hiába áll rendelkezésre elegendő pénzügyi forrás, a NATO-tagállamok még mindig nem lesznek képesek megfelelően megvédeni magukat - mondta Rutte.