Kreml: az ukrajnai konfliktus befagyasztása nem lehetséges A Kreml megerősítette, hogy az ukrajnai konfliktus befagyasztása jelenleg nem opció. Az orosz politikai vezetés hangsúlyozta, hogy a helyzet komplexitása és a fennálló feszültségek kizárják a tar
A Reuters nemrégiben nyilvánosságra hozott cikkének fényében reagáltam, amely az Oroszország és Ukrajna közötti feszültségek enyhítésének lehetőségeit vizsgálta. A hírügynökség jelentése szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök nyitott a tűzszüneti tárgyalásokra Donald Trump leendő amerikai elnökkel, ami új reményeket ébreszthet a konfliktus rendezésére. Moszkva és Kijev hamarosan leülhetne egyeztetni a helyzet befagyasztásáról, egy demilitarizált zóna kialakításáról, valamint területcseréről, különös figyelmet fordítva a kurszki és harkovi régiókra. Ez a fejlemény új dimenziót adhat a válság kezelésének, és lehetőséget teremt a tartós béke megteremtésére.
Bár Putyin többször is kijelentette, hogy Moszkva nyitott a tárgyalásokra, Peszkov megjegyezte, hogy ragaszkodott ahhoz is, hogy "a konfliktus befagyasztásának bármilyen opciója nem fog működni számunkra", és azt mondta, hogy "fontos számunkra, hogy elérjük céljainkat, amelyeket mindenki jól ismer".
Moszkva hangsúlyozta, hogy egyik kiemelt célja Ukrajna demilitarizálása és nácimentesítése. Emellett fontosnak tartja, hogy Kijev jogi kötelezettséget vállaljon a semlegességre, és mondjon le a NATO-hoz való csatlakozás lehetőségéről.
A Kreml szóvivője a hét elején hangsúlyozta, hogy Putyin már többször is körvonalazta az ellenségeskedések lezárásának feltételeit. Ezek a lépések pedig kulcsfontosságúak a harcok megszüntetéséhez.
Júniusban Putyin kijelentette, hogy a Kijevvel folytatott tárgyalások azonnali megkezdéséhez bizonyos feltételek teljesítése szükséges. Ezek között kiemelte az ukrán erők teljes kivonását minden orosz ellenőrzés alatt álló területről, különös figyelmet fordítva a Donyecki és Luganszki Népköztársaságokra, valamint a Herszon és Zaporozsjei régiókra.
A Kreml nyilatkozata alapján az orosz elnök kiemelte, hogy a válság "a NATO évtizedek óta fennálló agresszív stratégiájának közvetlen következménye, amelynek célja egy oroszellenes bázis kialakítása Ukrajna területén. E közben figyelmen kívül hagyja országunk biztonsági érdekeit, és semmibe veszi az orosz ajkú lakosság jogait."