Kocsis Máté bejelentette, hogy a Fidesz-frakció teljes mértékben mögé áll a közélet átláthatóságáról szóló törvényjavaslatnak. A cél, hogy a politikai folyamatok nyitottabbá és világosabbá váljanak, ezzel erősítve a közbizalmat. A javaslat részletei és vá

A Fidesz-frakció minden szempontból támogatja a közélet átláthatóságának biztosítását célzó törvényjavaslatot, melyet Halász János, a párt országgyűlési képviselője terjesztett a parlament elé. Kocsis Máté frakcióvezető szerdai sajtótájékoztatóján kiemelte, hogy a javaslat érinteni fogja azokat a szervezeteket, amelyek külföldi forrásokból származó pénzeket használnak a közélet befolyásolására, különös figyelmet fordítva arra, hogy e tevékenységek sérthetik a magyar szuverenitást.
A frakcióvezető egy más témában tartott sajtótájékoztatón kérdésre válaszolva arra emlékeztetett: 2022-őt követően kiderült, hogy külföldi államok - köztük az Egyesült Államok is - adófizetői pénzből más országok szuverenitását sértő tevékenységet folytatnak, belpolitikai nyomásgyakorlásra szervezeteket építenek fel és nem szimpatikus kormányok eltávolítására médiát finanszíroznak, például a magyar a baloldali sajtóból is jó párat.
Hozzátette, hogy ezen kívül "álcivil szervezetek" és aktivisták is részesülnek anyagi támogatásban, sőt, nem ritkán politikai szereplőket is pénzelnek, mindezt azzal a szándékkal, hogy saját hatalmi érdekeiket érvényesítsék. Véleménye szerint ezt jól példázza a 2022-es év, amikor több millió dollárral segítették a baloldali összefogás kampányát.
Úgy gondolta, hogy az idei USAID botrány felfedése új lehetőségeket teremtett az amerikai kormány számára, hogy végre szembenézzen ezzel a jelenséggel, és elhagyja azt a gyakorlatot, hogy beavatkozik más országok demokratikus folyamataiba.
Valójában Magyarországon is hasonló tevékenységeket folytatunk – tette hozzá, kiemelve, hogy a tervezett jogszabály fényében "aki tiszta lelkiismerettel bír, és nem a közélet manipulálására, külföldi támogatások révén, az ország függetlenségét veszélyeztetve végzi a munkáját, annak nem kell aggódnia."
A kérdésre, hogy a javaslat elfogadása után Magyarországot demokráciának lehet-e tekinteni, Kocsis Máté válaszolt: ha az Egyesült Államok esetében ez lehetséges, akkor Magyarországra is vonatkozik ez a megállapítás.
A sajtótermékekre vonatkozó javaslat kapcsán Kocsis Máté kifejtette, hogy a törvényjavaslat minden olyan szervezetre vonatkozik, amely három meghatározott kritériumnak megfelel: tevékenysége a közélet befolyásolására irányul, külföldi forrásokból finanszírozott, és ez a finanszírozás potenciálisan veszélyeztetheti a magyar szuverenitást.
Elmondta, hogy a javaslat alapján a Szuverenitásvédelmi Hivatal fogja előterjeszteni az Igazságügyi Minisztériumnak, hogy mely szervezetek kerüljenek fel a megjelölt jegyzékre, ezt követően pedig a kormány hoz döntést az ügyben. Hozzátette, hogy jogorvoslati lehetőségek is fognak állni rendelkezésre, és az eljárás teljes mértékben összhangban áll a magyar alkotmányos és jogállami keretekkel - nyilatkozta.
Egy másik kérdésre jelezte: visszamenőleg mindenképpen vizsgálni kell, hogy ki kapott külföldi forrást, de a következmények nem lehetnek visszamenőleges hatályúak.
Kocsis Máté hangsúlyozta, hogy a jegyzék teljesen nyilvános, tehát ezek az eljárások nem titkosak. Elmondta, hogy a szankciók fokozatosan lépnek életbe. Az első intézkedés az, hogy azok, akik ilyen szervezeteket irányítanak, kiemelt közszereplőként lesznek nyilvántartva, így vagyonnyilatkozat tételére is kötelezettek.
Szerinte ebben nem rejlik semmi kifogásolható, hiszen akik nyíltan pályáznak a politikai hatalomra egy választás keretein belül, gyakran ugyanolyan, ha nem kisebb befolyással bírnak a magyar közélet alakulására, mint például egy jelentős olvasottsággal bíró, külföldi források által támogatott médium.
Franciaországot említette példaként, kiemelve, hogy a franciák általában nem kedvelik az ilyen külföldi befolyásolási kísérleteket.
Kedden éjjel az ellenzék által benyújtott átláthatósági törvényjavaslat kapcsán Kocsis Máté kifejtette, hogy véleménye szerint a javaslat orosz ihletésű. Az ellenzéki politikai közösséget pedig úgy jellemezte, mint egy amerikai demokrata minta alapján működő, megvásárolt és kifizetett csoportot, amely együttműködik a fizetett sajtóval, propagandával és álcivil szervezetekkel. Kocsis szerint ezek a szereplők nem elégedettek a magyar kormány háborúellenes és bevándorlásellenes politikájával, és céljuk az, hogy megbuktassák azt.
Hozzátette: most az sem nagyon tetszik nekik, hogy az ukrán gyorsított EU-csatlakozás ügyében a magyar nép véleményét kérdezi a kormány.
Gyurcsány Ferenc, a DK elnök-frakcióvezetője visszavonulására vonatkozóan Kocsis Máté kifejtette: eddig még nem tőle, csupán a feleségétől kapott információt arról, hogy Gyurcsány távozása lenne a terv.
"Szóval nem vagyok biztos benne, hogy visszavonult-e, vagy egyszerűen csak eltűnt, esetleg megkérték, hogy ne jelenjen meg" - tette hozzá.
Szerinte azonban ha tényleg vissza is vonult, attól még "Gyurcsány pártja" itt marad a magyar közéletben, a parlament legnagyobb ellenzéki pártjaként, nem nagy minőségi váltás, hogy volt feleségének átadja a stafétát. (MTI)