Kína színe továbbra is a fekete, de vágyik arra, hogy zöld árnyalatokba öltözzön.


Kína szerdán bejelentette, hogy átfogó klímavédelmi programot dolgoz ki, amelynek célja az ország szén-dioxid-kibocsátásának csökkentése, ami 2030-ra akár tetőzhet is. A tervek ellenére egyelőre növekszik az ország szénkitermelése, és jó pár mutatóban el is marad a kitűzött zöldülési terveitől - írta meg a Reuters.

A világ legjelentősebb üvegházhatású gázkibocsátója számos tényező révén, köztük ipari tevékenységek, energiafogyasztás és közlekedési szokások által hozzájárul a globális felmelegedéshez.

Új tengeri szélerőműparkok létrehozását, továbbá hatalmas sivatagi területeken a "megújuló energia központok" gyors ütemű kiépítését tervezi.

- a kínai Nemzeti Fejlesztési és Reformbizottság (NDRC) legfrissebb hivatalos jelentéséből vált nyilvánvalóvá.

A tervezett projektek között kiemelkedik a Tibeti-fennsíkon, a Jarlung Cangpo folyón megvalósuló vízerőmű, amely körül India részéről komoly aggodalmak merültek fel. A projekt potenciálisan jelentős hatással lehet a folyó alsóbb szakaszainak vízhozamára, ami aggasztja a környező országokat.

Kína emellett egy innovatív, nyugat-kelet irányú közvetlen áramátviteli hálózat létrehozását tervezi, amely összeköti Tibetet a hongkongi, makaói és Guangdong tartományi régiókkal.

Kína tudatos és célzott lépéseket tesz a szén-dioxid-kibocsátás mérséklésére, miközben a karbonsemlegesség megvalósítása érdekében is elkötelezett.

Természetesen! Íme egy egyedi megfogalmazás: "Ez a kifejezés a dokumentumban található."

A szén továbbra is kulcsszereplő marad az energiamixben. Miközben az ország jelentős összegeket fordít a megújuló energiaforrások fejlesztésére, a szén iránti igény nem csökken. Az NDRC legfrissebb jelentése alapján Kína folytatja a szénkitermelés és -felhasználás növelését, ugyanakkor a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére irányuló technológiák kísérleti bevezetését tervezi szénerőműveiben. Ezzel párhuzamosan törekvéseket tesz a fosszilis energiahordozók fokozatos kiváltására megújuló alternatívákkal.

Azonban az ázsiai ország nehézségekkel küzd azzal kapcsolatban, hogyan egyensúlyozza gazdasági növekedését és környezetvédelmi céljait.

A reformbizottság elismerte, hogy a tavalyi évben a gazdasági növekedésre vonatkozó szén-dioxid-kibocsátás csökkentési célkitűzés 3,4%-kal elmaradt a prognózisoktól. A visszaesést a folyamatosan emelkedő energiafogyasztás és a szélsőséges időjárási körülmények következményeként értékelték. Emellett az ország várhatóan nem tudja teljesíteni ötéves célját sem, amely előírta, hogy az év végéig 18%-kal mérsékelje a szén-dioxid-intenzitást.

Párhuzamosan az ország energiafogyasztásának csökkentésére irányuló célkitűzései is komoly kihívásokkal néznek szembe. Bár tavaly a várt 3,8%-os csökkenést sikerült túllépni, a kitűzött végső cél, amely az év végére 13,5%-os csökkentést irányoz elő, az elemzők véleménye szerint elérhetetlennek látszik.

A megújuló energiák terjedése rekordokat döntöget, mégis sajnálatos tény, hogy Kína gazdasága az utóbbi években nem mutatott számottevő javulást az energiahatékonyság terén.

- mondta Yao Zhe, a Greenpeace pekingi globális politikai tanácsadója.

Kína klímapolitikája tehát továbbra is ellentmondásokkal terhelt: miközben hatalmas beruházásokkal próbálja csökkenteni szén-dioxid-kibocsátását, továbbra is jelentős mértékben támaszkodik a szénenergiára. A következő évek kulcsfontosságúak lesznek annak eldöntésében, hogy az ország milyen sikerrel tudja teljesíteni klímacéljait anélkül, hogy gazdasági növekedése sérülne.

Related posts