Kína új dömpingellenes intézkedéseket hoz létre, amelyek célja az uniós borpárlatok importjának szabályozása.


A pénteki napon a kínai kereskedelmi minisztérium bejelentette, hogy dömpingellenes intézkedéseket vezet be az Európai Unióból érkező borpárlatokkal kapcsolatban. Ez a lépés egyidőben zajlik az Európai Bizottsággal folytatott kereskedelmi tárgyalások feszültségei közepette.

A minisztérium legfrissebb közleménye alapján az Európai Unióból érkező borpárlatok túlzott mennyisége komoly problémákat okoz a kínai boripar számára. A tárca hangsúlyozza, hogy ezek a termékek a piaci ár alatt kerülnek forgalomba, ami nem csupán a verseny torzulását idézi elő, hanem a hazai gyártók helyzetét is veszélyezteti.

Július 5-től az unióból származó borpárlatok importőreinek a behozatali érték 27,7 és 34,9 százaléka közötti összegű biztosítékot kell letétbe helyezniük - közölték.

A dömpingellenes vámok több mint hatvan európai vállalatot érintenek, a lépés leginkább a francia konyakgyártókat sújtja. Franciaország a Kína felé irányuló borpárlatexport meghatározó szereplője, az érintett italok többsége ebből az országból érkezik.

A kínai minisztérium ezzel párhuzamosan bejelentette:

34 vállalat mentesülhet a vámkötelezettség alól, amennyiben teljesíti az előzetesen elfogadott ármegállapodási feltételeket.

A 200 liter feletti kapacitású tartályokban szállított szeszes italok viszont nem esnek az intézkedés hatálya alá - emelték ki.

Az intézkedések kezdetben ötéves időtartamra lépnek életbe - közölte a minisztérium.

Kína a brandy második legnagyobb exportpiaca az Egyesült Államok mögött, 2023-ban pedig a távol-keleti országba irányuló szállítmányok értéke már 1,7 milliárd dollárt tett ki.

A kínai döntés összefüggésbe hozható azzal az uniós intézkedéssel, amelynek értelmében az EU-tagállamok tavaly októberben büntetővámot vezettek be a Kínában gyártott elektromos autókra. Az Európai Bizottság az intézkedést a piaci torzulásokkal indokolta, Peking pedig válaszlépéseket helyezett kilátásba.

A kínai bejelentés mindössze néhány héttel előzi meg a július végére tervezett EU-Kína csúcstalálkozót, ahol a két ország közötti kereskedelmi kapcsolatok várhatóan középpontba kerülnek.

Related posts