A vezető politikus hangsúlyozta: elengedhetetlen egy új stratégia kidolgozása, hogy az USA, az EU és Kína közötti kapcsolatokban az Európai Unió ne kerüljön hátrányos helyzetbe. - Mandiner
A politikus véleménye szerint egy gazdasági hidegháború nemcsak Magyarország, hanem az Európai Unió érdekeivel is szöges ellentétben állna.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtöki brüsszeli nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy egy gazdasági hidegháború nemcsak Magyarország, hanem az Európai Unió érdekeivel is ellentétes lenne. Kiemelte, hogy a szankciók és vámok eddig soha nem hozták meg a várt eredményeket, és komoly akadályt jelentenek a fejlődés számára.
A minisztérium közleménye szerint a Szijjártó Péter által elnökölt kereskedelmi ügyekkel foglalkozó európai uniós tanácsülést követő sajtótájékoztatón a tárcavezető mindenekelőtt arra figyelmeztetett, hogy a jelenlegi globális folyamatok tükrében reális a veszélye egy gazdasági hidegháború kirobbanásának, a világ ismételt blokkosodásának, amin az EU és Magyarország is sokat veszítene.
- jelentette ki.
"Úgy vélem, hogy az Európai Uniónak, és ezzel együtt Magyarországnak is, az az érdekében állna, ha a globális gazdaság és a világkereskedelem tisztességesen és akadálymentesen működne" - emelte ki. Hozzátette, hogy ehhez elengedhetetlenek a szabadkereskedelmi megállapodások, azonban ezen a téren a közösség nem éppen kedvező helyzetben van. Jelenleg hat ilyen szerződés tárgyalása van folyamatban, amelyek átlagosan már tizenhárom éve húzódnak, míg tíz másik esetében a tárgyalások meg is akadtak.
- emelte ki.
Szijjártó Péter a legutóbbi tájékoztatóján részletesen beszélt a tagállamok által javasolt új vámok bevezetéséről Oroszország és Belorusz ellen. Kiemelte, hogy az Európai Bizottság már megkezdte a szükséges lépések kidolgozását. "Magyarország szempontjából rendkívül aggasztó ez a kezdeményezés, sőt, kifejezetten veszélyesnek tartjuk, hiszen eddig a tizennégy szankciós csomag hatásait sem elemeztük megfelelően" – nyilatkozta. Hozzátette, hogy nem kívánják, hogy bármely tagállam vámok bevezetésével próbálja meg kikerülni az egyhangúság követelményét, amely a szankciók esetében elengedhetetlen.
Ezeket a megfontolásokat figyelembe véve, a nyilatkozata alapján a monotonitás elkerülése súlyos következményekkel járhat a magas vámok bevezetése révén. Emellett aggodalmát fejezte ki azzal kapcsolatban is, hogy korábban többen is javasolták az energiahordozókra vonatkozó vámok alkalmazását, amely a magyar kormány álláspontja szerint teljesen elfogadhatatlan lépés lenne.
A miniszter hangsúlyozta, hogy az amerikai elnökválasztás következtében a világpolitikai táj egy teljesen új dimenzióba lépett. Kiemelte, hogy az Egyesült Államokban "békepárti, patrióta" vezetés fog megerősödni. "Donald Trump megválasztása jelentős geopolitikai és világgazdasági átalakulásokat idéz elő. Ezt mindenképpen figyelembe kell venni, mert aki figyelmen kívül hagyja ezt a változást, az a homokba dugja a fejét, és naivan azt hiszi, hogy minden a régiben marad. Ez a hozzáállás súlyos következményekkel járhat" - magyarázta. "Ezért úgy vélik, hogy Európában is új stratégiai irányvonalra van szükség. Olyan megközelítésre, amely biztosítja, hogy az Egyesült Államok, az Európai Unió és Kína közötti háromszögben ne az Európai Unió kerüljön hátrányos helyzetbe" - tette hozzá.