Kijárási tilalom lép életbe Damaszkuszban.
Kijárási tilalmat rendeltek el a szíriai felkelők Damaszkuszban vasárnap, miután megdöntötték Bassár el-Aszad elnök uralmát.
Helyi idő szerint 16 órától hétfő hajnali 5 óráig kijárási tilalmat rendeltek el a szíriai felkelők Damaszkuszban vasárnap, miután bejelentették, hogy megdöntötték az országot csaknem negyedszázadon át irányító Bassár el-Aszad elnök uralmát.
Bassár el-Aszad Szíriában uralkodó rezsimjét megdöntötték, és a miniszterelnök felszólította a lakosságot, hogy szabad választásokon vegyenek részt.
Antonio Tajani olasz külügyminiszter közölte, hogy milícisták hatoltak be a damaszkuszi olasz nagykövet rezidenciájára. Hozzátette, hogy három autót elvittek, de se a diplomatának, se e biztonsági személyzetének nem esett bántódása. Az olasz nagykövetet időközben biztonságos helyre vitték. Az ANSA olasz hírügynökség a külügyi tárcára hivatkozva arról számolt be, hogy szíriai felkelők kutatják át a nagykövetségeket és civil szervezetek épületeit Aszad szövetségesei után kutatva.
Vasárnap reggel ismeretlen fegyveresek támadták meg Irán damaszkuszi nagykövetségét, amelyet teljesen feldúlta a támadás. Az iráni állami televízió tudósítása szerint a diplomáciai képviselet mellett található üzleteket is kifosztották a támadók. Szombaton a teheráni vezetés bejelentette, hogy megkezdik az iráni diplomaták családjainak kimenekítését. Az iráni nagykövet és a diplomáciai személyzet sorsa azonban továbbra is bizonytalan.
A reggeli órákban feltételezhetően izraeli légicsapások érték a szíriai főváros Mazzeh nevű kerületét. Ezen felül valószínűleg izraeli harci repülőgépek bombázták a déli Halhala légitámaszpontot is, amelyet a szíriai hadsereg az éjszaka során evakuált.
Ezzel egy időben egy török biztonsági forrás arról számolt be, hogy az ankarai támogatást élvező lázadók behatoltak az eddig a Népvédelmi Egységek (YPG) kurd milícia kezén lévő Manbidzsba az ország északi részén. Oroszország szerint Bassár el-Aszad lemondott elnöki posztjáról és elhagyta az országot.
Oroszország álláspontja szerint Basár el-Aszad a menekülése előtt tárgyalásokat folytatott a lázadókkal. Eközben Damaszkusz utcáin hatalmas tömeg ünnepli az eseményeket.
Oroszország egy kulcsfontosságú szövetségesként lépett fel a szíriai diktátor, Bassár el-Aszad oldalán. Szíria számára Oroszország stratégiai jelentőséggel bír, különösen a Tartusz kikötőjében található orosz haditengerészeti bázis okán, amely a Közel-Kelet térségében kiemelkedő szerepet játszik. 2015-ben Oroszország döntő katonai beavatkozást hajtott végre Aszad rezsimjének támogatására. E beavatkozás keretében légicsapások sorozatát indították el, amelyek a lázadók és terrorcsoportok ellen irányultak, emellett fegyverekkel, kiképzéssel és hírszerzési információkkal is segítették a rezsimet.
Az orosz állam kulcsfontosságú tényezővé vált abban, hogy Aszad rezsimje meg tudja tartani hatalmát Szíria jelentős részei felett. Az utóbbi napok során Oroszország lényeges katonai segítséget nyújtott a lázadók elleni harcban. December 1-jén légicsapásokat indítottak az ország különböző pontjain, ahol az ellenzéki erők területet nyertek.
Aszad a hatalom megőrzése érdekében Trump vagy Orbán irányába keres támogatást.